YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Yağlı BörekProf. Dr. Haldun GÜNER

Gazi Tıp Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi

Faks: (312)2124647
Prof. Dr. Haldun GÜNER

27.03.2011, Pazar

Tüm Yazıları

Geçen yazımı, ‘Nerede var böyle yağlı börek’ diye bitirmiştim. Sağolsunlar, okuyan meslektaşlarım, konuyla ilgili yorum ve tespitlerini yazmışlar. İşte gerçek demokrasi buna denir. Kırmadan, incitmeden, görüş ve fikirlerin rahatça söylenebildiği, yazılabildiği ortamdır demokratik ortam. Şükür ülkemizde demokrasi var. Yoksa diktatörlükle yönetilen ülkelerin haline bir bakın. Giden gidene, devrilen, devrilene.

Börek dedim de, birden aklıma geldi. Bizim mahallede ‘…. börek’ diye bir börekçi açıldı. Su böreğinin kilosunu, 8 liraya satıyorlar. Bu işte bir halt var diyerek, gidip bir kilo aldım. Tüm aile yedik. Çok da lezzetli. Zehirlenmedik de.

Bizim mahalledeki meşhur pastaneden şimdiye kadar, kilosunu 16 liraya alıyorduk. Hatta başka meşhur bir börekçide aynı böreği kilosu 18 liraya satıyorlardı. Komşular ve arkadaşlar, ‘Çok sürmez, ya fiyatını arttırırlar ya da batarlar’ dediler. Batmadıkları gibi, gün geçtikçe, hem çeşitlerini hem de satışlarını arttırıyorlar. Ne diyelim iş bilenin kılıç kuşananın.

 

Hava soğuk mu soğuk. Bir alışveriş merkezindeki sinemanın önünden geçiyoruz. Girişte bir panoda ‘popcorn + kola 9 lira’ diye yazıyor. Yanına da fotoğraflarını koymuşlar. Meret eskiden, 12 liraymış da, şimdi indirim yapmışlar! Vay vay vay. Verilen patlamış mısır belki 100 gramdan az, kolanın fiyatı zaten belli.

Yolumuza devam ediyoruz. Yıllardır sabahları bir fincan espresso kahve içerim. Alışkanlık işte. Eskiden dışarıdan alırdım. Şimdi, bizde de yapıyorlar. Hem de çok lezzetli. Siz beklerken çekirdek kahveden öğütüp veriyorlar. Hatta pakette hazır olanları bile var. Kilosu 40 liradan olandan alıyorum. Başka bir yerde kilosu 30 lira. Olsun benimkisi daha kalitelidir, diye düşünüyorum.

 

Bir başka koridorda, bildiğimiz çok cafcaflı cafelerden, yabancı isimli bir kahve satıcısının girişindeki ilana takılıyorum. Merak bu ya, içeri girip kilosu kaç lira diye soruyorum. Nedendir bilinmez!, 100 gramının fiyatını söylüyor satıcı. 100 gramı, 7.5 liracık kadar. Anlayacağınız kilosu 75 liraya geliyor. Yabancı marka kahveler, ola ki çok uzaklardan belki aydan geliyordur. Belki, pişirirken şarkı bile söylüyorlardır. Ne diyelim olur mu olur.

Yeni açılmış, yabancı marka bir mağazaya takılıyoruz. Girişte çok saygılı karşılıyorlar. Şöyle bir tur atıyoruz. Erkek takım elbiseler, 8-9 bin liradan satılıyor. İndirimde, 6-7 bin arasında gidiyormuş. Karşısında başka mağazada, takımını, 200 liraya pazarlıyorlar. Uyduruk mu, kötü mü, hiç değil. Belki biraz sentetiği fazla, hepsi o kadar. Bir hesap yapıyorum. Tek takım parasına, tanesi 200’den, 30-40 takım alınabiliyor. Ancak markası yabancı değil, bildik marka yani bizden, içimizden biri.

 

Pahalı mağazadaki satıcıya soruyorum, kimler alıyor bunları diye. ‘Devlet memurları bile alıyor’ diye sırıtarak cevap veriyor. Alanları anladım anlamasına da, sırıtmasını bir türlü anlayamadım. Devlet memurunun maaşı, birin dördü, yani en yükseğinden şu kadar, ev kirası, yiyecek, elektrik, su, doğal gaz, otobüs, dolmuş, metro, çocukların okul paraları, alt alta üst üste koyuyorum, hesap edemiyorum. Bunun içine, bir de gömlek, kravat, altına ayakkabı gerekmez mi. Çocukları okullarına çıplak mı gönderelim. Artık, varın siz hesap edin arkadaşlar. Bu işte bir domuzluk var mı acaba diye sormadan edemiyor insan.

 

En iyisi, doktorların ve diger sağlık çalışanlarının, üç kuruşluk kazançlarında gözü olanlara sormalı, bu işler nasıl oluyor, nasıl kotarılıyor diye. Belki onlar, işin eğrisini doğrusunu, daha iyi bilirler.

İşte ülkemizden ticaret manzaraları. Adına liberal ekonomi diyorlar. Sat satabildiğince, çal çalabildiğince. Olur a, gün gelir de, belki açıklarlarsa ‘vikileaks’tan öğreniriz, bu işlerin nasıl olduğunu, nasıl kotarıldığını.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) velit halit (öğretim üyesi)
03.04.2011 17:06:40
Çok kısa amma bı okadar derin noktalar

anlayanlara tabiiii

çok beğendim teşekkürler hocam
People
0
2) Nedim Sultan (Öğretim Üyesi)
31.03.2011 11:52:30
Değerlendirmeleriniz çok güzel. Yazılarınızı ilgi ile izliyorum. Emeklerinize fikirlerinize sağlık hocam.
People
0
3) cem (Jin.Dr)
30.03.2011 12:38:06
Hocam, tespitleriniz ve yorumlarınız mükemmel.Keşke hepimiz duyarlı birer vatandaş olsak.Saygılarımla...
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer