YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Ayıptır, Ayıp!.. İsmail Hakkı AYDIN
 İsmail Hakkı AYDIN

02.05.2011, Pazartesi

Tüm Yazıları

Hani derler ya “Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu…” ya da “Dinime küfreden Müslüman olsa…”  Yürekten yaralayıcı, onur ve haysiyetimizi incitici hadiselerin ardı arkası kesilmiyor.

Bazı meslektaşlarımın sosyal içerikli ve güncel yazılarını, devamlı gözden geçiriyorum. Genellikle mesleğimize yönelik karamsarlık havası hâkim. Hiç kimse hayatından memnun değil. Bir bıkkınlık, bir yorgunluk ve bir usanmışlık rüzgârıdır, esip gidiyor. Karamsarlık ve defansif düşünceler  diz boyu…

Diğer taraftan mesleğimizin akıbetini ve dolayısıyla da, halen etrafı tozpembe gören, “Oh ne rahat, her istediğim zaman, gece, gündüz, acil macil muayene oluyorum, işlerim görülüyor, istediğim tetkiki rahatlıkla yaptırabiliyorum, canımın çektiği filmi hemen çektiriyorum, keyfimce, canım çektiğinde istediğim doktoru en üst makamlara şikâyet edebiliyorum, tatmin olmazsam pataklıyorum, eşek sudan gelinceye kadar dövüyorum, bıçaklıyorum, kurşunluyorum,  nasıl olsa önemli bir  ceza almayacağım. Çünkü her halükârda doktor haksızdır. Gün benim günüm…” diyen ya da demeyen insanların, sağlıklarının istikbali, ne denli tehlikede olduğu ne toplum tarafından ne de yetkililer tarafından fark edilmemektedir.

Birçok medya organını, meydanı boş bulan, diplomalı ya da diplomasız hocalar(!), mucitler(!), kâşifler(!), şarlatanlar, soytarılar işgal etmiş, kimsenin onlarla ilgilendiği yok. Toplumun sağlığını ne denli tehdit ettikleri, insanların saf ve temiz duygularını nasıl suistimal ettikleri ve duygu sömürüsü yaptıkları, yetkili ya da yetkisiz hiç kimse tarafından farkedilmemektedir.

Bizler, muayenehanelerimizi, kapılarının eninden-boyundan hasta muayene odalarındaki zil düğmelerine, pisuvarların şeklinden helâların deliklerine varıncaya kadar, elimizde metre, santim santim ölçüp, emir ve talimatlara uydurmaya çalışırken, televizyonları toplumun sağlığını hiçe sayan, asrın keşfini(!) yaptıklarını bangır bangır ilan eden, mutatabbip, şarlatanlar işgal etmiş durumda. Hiçbir bilimsel dayanağı bulunmayan, modern tıpla uzaktan, yakından ilgisi olmayan ilaç(!) ve ürünler(!) akıllarınca, garantili olarak satılmaktadır.

Yapılan tıbbi tetkikler sonucu, sperm sayısı sıfır olan erkeklerin, sperm sayılarını birkaç ay içerisinde 150-200 milyon’a(!) çıkartan, hiç adet görmeyen ve ovülasyon fonksiyonu bulunmayan kadınların adet görmelerini, yumurtlamalarını ve hamile kalmalarını sağlayan mucizevî ürünler(!) fındık-fıstık gibi satılmaktadır. En az on çocuk garanti(!)...

Empotansı olan erkekler, sigarayı bırakamayanlar, infarktüs geçirenler, beyin damarları tıkananlar, kanser olanlar garantili tedavi ediliyor! Ama, bunlardan esas görevi toplumun sağlığını korumak olan makamların haberi yok. Kimsenin bunlara da “Dur!” demeye niyetli olmadığının da farkındayız.

Neden hâlâ hastanelerde, fakültelerde bunca pahalı ilaçlar kullanılır, kateterler yapılır, en riskli ameliyatlar gerçekleştirilir, anjiyografiler çekilir, randevular verilir(!), Bir sürü ameliyatta, pahalı pahalı aletler, stentler kullanılır, anlamış değilim(!) Bu doktorların havasından da geçilmez(!) Ekonomimizi düzeltecek formül var, ama herkes kendi havasında(!)…

Elli küsur yıldır okuyorum, yazıyorum… Nerede ise dünyanın gitmediğim ülkesi, görmediğim hastanesi ve üniversitesi kalmadı. Bizim uyanık(!) , akıllı(!), zeki(!), Şark kurnazı mutatabbipler boncuklarla, taşlarla, tozlarla, bitkilerle, köklerle, yapraklarla bu işi çözmüşler, kimsenin haberi yok(!). Keşke bu alimler(!), bu buluşlarını SCI, “Web of Science” ve “PubMed” gibi kapsamlı dergilerde yayınlasalar da dünyanın haberi olsa!... İlmimiz irfanımız artsa…

Hekimlerle uğraşmaktan başka işlere zaman kalmıyor olsa gerek ki, Sağlık Bakanlığı ya da Tarım Bakanlığı bunlarla ilgilenemiyor diyelim. Acaba RTÜK, bu konularda da yetkili değil mi?

Her şeyden vazgeçtik de, “Ayıptır, Ayıp!” diyecek bir makam da mı yok?

Utana sıkıla da olsa, hekim meslektaşlarım için vakit geçmeden hastalar dâhil, herkesten, ama herkesten “merhamet”, evet yanlış okumadınız, özellikle “MERHAMET” istirham ediyorum!  Zira mesleğimizin ve meslektaşlarımızın,

“Zib-u fer vermek için devlet-i büht’ün nasra”

Gitti Bağdat’a fakat, baa’del harab’ul Basra”

beyti ile hal-i perişanı anlatılan Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerindeki Bağdat Valisinin durumuna düşmesini istemiyorum.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) hüseyin koçakgöl (doktor)
06.05.2011 23:13:26
Ayıp ki! Ne Ayıp!O kadar haklısınız ki... Diyecek söz bulamıyorum..ne güzel özetlemişsiniz ülkemizdeki skandalları.Ağzınıza sağlık elinize sağlık yüreğimize su serptiniz...Teşekkür ederiz
People
0
2) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
05.05.2011 17:49:36
Şu sözümü yıllardır söylüyorum ve muhtemelen sağlıktaki bu gidişatın da etkisiyle ileriki yıllarda atasözleri sözlüğünde yer alacaktır : " HALKA VERİLEBİLECEK EN AĞIR CEZA, İSTEDİKLERİNİ VERMEKTİR "

People
0
3) dr ekrem temel (radyoloji uzmanı)
04.05.2011 22:13:24
sevgili ismail hocam
ağzınıza dilinize sağlık olayı çok güzelözetlemişsiniz.ancak bunu anlayacak varmı acaba?belki başka dilde yazsanız anlayan olabilirdi.türkçe söylenenleri pek anlayan yok da......
People
0
4) sibel tayga (dr)
04.05.2011 14:07:15
hastalar bu kendi istekleriyle yazdırdıkları ilaçların,çektirdikleri tomografilerin bedelini yakında ödeyeceklerdir.ŞEKER NİYETİNE İLAÇ KULLANAN,FOTOGRAF YERİNE TOMOGRAFİ ÇEKTİRENLER yarın bir gün kanser olduklarında,diyaliz hastası,karaciğer hastası olduklarında ben neden bu hastalığı oldum diye oturup düşünecekler.ama artık iş işten geçmiş olacak.TV LERDE hastalık anlatan kişiler.hastalığı anlatacağına hastalıktan korunma yollarını anlatmalılar.
People
0
5) Karamehmet YILDIZ (Hekim)
04.05.2011 10:20:54
Makale hakkında söyleyecek söz bulamıyorum. Sadece şunu söylemeliyim, hoca, hayattayken tanışmak istediğim insanlardan biri...
People
0
6) eu (jinekolg)
03.05.2011 16:01:50
Ohh be hocam,ağzınıza sağlık
People
0
7) drmkose (uzm dr)
03.05.2011 00:31:39
Hocam gerçekten yara durumuna gelmiş bir olayı dile getirmişniz. Tv progracılarına parayı bastırıp milletin en hassas duygularını paraya çevirenler ortada cirit atıyor. Sağlık bakanlığı ise doktora yumruk atanın elini sarmakla meşgul!!!!
saygılarımla...
People
0
8) SU (öğretim gör.)
02.05.2011 12:47:18
kaleminize yüreğinize sağlık hocam. bir kepazeliktir gidiyor TV lerde basında. Onları oraya çıkaranlar, inananlar binlerce kez utanmalı. Bir arkadasım sabah programında cıkan bir zatın sözümona'muayenehanesine'gidiyor. beyin tümörü (GB) için ot vs bulabilirmi diye. Adam 500TL alıp yüzlerine bakmadığı gibi ben TV ye yetisecegim deyip baska bir hokkabaza teslim ediyor hastayı. bu kişi de 500TL lik bir ot grubu öneriyor. bizimkiler dönen dolabı anlayınca daha çok para kaptırmamak için Istanbul'dan Ankara'ya dönüyorlar.
Bilime kendini adamış, gerçekten bir şeyler yapmaya çalışan fedakar doktorlarımıza ayıptır. gerçekten AYIPTIR AYIP!....
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer