YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Aman dikkat!Dr. Mehmet DEMİR
Dr. Mehmet DEMİR

11.12.2006, Pazartesi

Tüm Yazıları
Hatırlatmada ve dikkat çekmede fayda var. Adı kurumsalda olsa herkesi ilgilendiriyor. Ben işime bakarım başka bir şeye karışmam demek zorlaşacak. Kurum kültürü oluşacak. Herkes herkesin yaptığından etkilenecek. Bunlar benim işim değil demenin, deyene bir maliyeti olacak. Aynı kurumda çalışmanın sorumluluğu ve farkındalığı artacak. Bireysel çabanın mükafatı, kurumsal başarı ve belirlenen kurumsal hedefleri aşmakla alınacak.

Dikkat çekmek istediğim konu Bakanlığımızca geçen hafta yürürlüğe konulan kısaca “kurumsal performans” olarak ifade ettiğimiz “Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Kurum ve Kuruluşlarında Kaliteyi Geliştirme ve Performans Değerlendirme Yönergesi”. Aslında geçen yıl bir dönem sadece hastanelerde uygulaması pilot olarak yapılmıştı. Yönerge bundan sonra hastaneler dışında birinci basamakta da uygulanacak.

Yönergede hastaneler için beş kriter kümesi yer alıyor. Bu kriterler, Dünya Sağlık Örgütünün hastanelerin performansının izlenmesi için önerdiği operasyonel, finansal ve klinik etkinlik kriterlerinden esinlenerek, ülkemiz öncelikleri de dikkate alınarak hazırlandı. Birinci basamakta ise koruyucu sağlık hizmetlerini esas alan aşılama, anne ve bebek izlemleri ile ilgili kriterler yer alıyor. Ayrıca dünya uygulamalarından farklı olarak, Sayın Bakanımızın her zaman gündeme getirerek bir hedef olarak belirlediği, kısaca “her hekime bir oda” ifadesi bir kriter olarak getiriliyor. Muayeneye erişim katsayısı olarak ifade edilen kriter, poliklinik hizmeti yapan hekimlerin her birine ayrı bir poliklinik odası açılması hedefini getiriyor.

Kurumsal performans yönergesi ile her ilde kurumsal performans ve kalite uygulamalarını takip edecek, hastanelerin alt yapı durumları ile kalite kriterlerini yerine getirip getirmediklerini değerlendirecek ve hastaneler için hasta memnuniyet anketlerini yapacak bir koordinatörlük kuruluyor. Koordinatörlük bizzat bu değerlendirme süreçlerini kendisi yapabileceği gibi zaman içinde dışarıdan hizmet alım yoluyla da yaptırabilecek. Ayrıca bu değerlendirmeler, koordinatörlük dışında bizzat Bakanlık tarafından yapılabileceği gibi bağımsız kuruluşlara da yaptırılabilecek.

Bu şekilde üç yıldır Bakanlık tarafından uygulanan bireysel performans uygulamasına yeni bir boyut getirilmiştir. Daha çok nicelik ölçütleri içeren bireysel performans uygulamasından kurumsal performans uygulaması ile nitelik ölçütlerinin getirildiği karma bir sisteme geçilmektedir.

Kurumsal performans uygulamasının itici gücünü bireysel performans sitemindeki kazanımlar oluşturacaktır. Son üç yıldır önemli bir ek gelir elde eden sağlık personeli bundan sonra bu gelirlerinin devam etmesi için yönerge ile belirlenen kriterleri sağlaması gerekecektir. Bu kriterler aslında sağlık kurumlarının temel sorumluluklarını içerir niteliktedir. Hasta odaklı, verimli, kaliteyi önemseyen kurumlar bu hedefleri kolaylıkla yakalayarak mevcut kazanımlarını koruyacaklardır. Ancak kurumsal olarak temel görevlerini tam yerine getiremeyen kurumlar bundan tabiî ki menfi etkilenecektir. Bu temel görevleri yapamayanların bundan etkilenmesi gerektiği düşüncesine herkesin katılacağı kanaatindeyim.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer