YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Artan sağlık harcamaları neyi ifade ediyor?Dr. Mehmet DEMİR
Dr. Mehmet DEMİR

25.09.2006, Pazartesi

Tüm Yazıları
Geçen hafta çeşitli basın yayın organlarında sağlık sisteminde sıkıntıların bitmediği tüm yıl için öngörülen 3.7 milyar YTL’lik ödeneğin 3.6 milyar YTL’sinin harcandığı ifade edilmişti. Yılın geri kalan dört ayı için ödeneğin kalmadığı bu nedenle sağlık sistemini büyük sıkıntılar beklendiği, sağlıkta tehlikeli bir gidişin olduğu ifade ediliyordu. Geçen yılın toplam sağlık harcamalarının 17,8 milyar YTL olduğunu hatırlarsak, haberde geçen tüm yıl için öngörülen 3,7 milyar YTL ödeneğin tam olarak ne ifade ettiğini anlamak biraz güç olsa gerek.

Yine bir internet haber sitesinde üst üste gelen iki haber dikkat çekiciydi. Üstteki haber sağlık harcamaları ile ilgili bu yıl ortaya çıkan tehlikeli artışı “Sağlıkta tehlikeli gidiş” başlığı ile verirken, hemen altındaki diğer haber “Bütçe 23 yıl sonra ilk kez Ocak-Ağustos döneminde fazla verdi” şeklindeydi.

Sağlık harcamaları konusunda tüm toplum tabii ki hassas olmalı. Aslında artan kamu sağlık harcamaları bireysel olarak insanları belki de sevindirmeli. Kamunun her yıl artan bir oranda sağlığını kaybetmiş bir bireyi veya bir önceki yıl sağlık harcamalarını karşılamadığı kişileri finanse etmesi sonucu harcamaların artmasını olumsuz karşılamamak gerekir. Belki sorgulanması gereken artan sağlık harcamalarından ziyade ayrılan kaynağın etkin, verimli ve hakkaniyetli kullanılıp kullanılmamasıdır. Şunu biliyoruz ki hiçbir zaman sağlık harcamaları azalmayacaktır. Sonuçta yerinde kullanılan kaynak borç da olsa israf edilmeden kullanılmışsa sorun anlaşılabilir demektir.

Aşağıdaki tabloda yıllar itibariyle toplam kamu sağlık harcamaları bulunmaktadır. Yıllar itibariyle artışın daha iyi anlaşılması açısından tabloda enflasyondan arındırılmış reel rakamlar ve bir önceki yıla göre reel artış yüzdesi bulunmaktadır.

Tablo incelendiğinde 2003 yılından itibaren sağlık sistemimizde meydana gelen önemli gelişmelere ve iyileşmelere rağmen son üç yılın artış oranlarının makul olduğu görülmektedir. Bu yeşil kart ve SSK mensuplarının sağlığa kolay erişimi ile kamunun artan oranda özel sağlık sektöründen hizmet satın alması sonucu ortaya çıkan önemli finansal yükün özellikle düşen ilaç fiyatları ile dengelenmesi sonucu olmuştur. Sağlık hizmetlerine artan talebin bu şekilde finansal yükü azaltılırken aynı zamanda artan başvuru talebi de Sağlık Bakanlığı hastanelerinin performansının artırılması ile karşılanmıştır.

Son üç yılda Sosyal Güvenlik Kurumlarına mensup sağlık hizmetlerinden yararlanan kişi sayıları önemli ölçüde artmıştır. Örneğin 2003 yılında sağlık hizmetlerinden yararlanan SSK lı sayısı 35 milyon iken 2006 yılının Haziran ayı itibariyle SSK kapsamındaki nüfus 43 milyona ulaşmıştır. 2003 yılından bu güne sadece SSK kapsamındaki nüfusun artışı %25 oranında olmuştur. 9 milyona yakın ilave bir nüfus gelmiştir. Diğer bir örnek ise; 2003 yılında SSK ve Sağlık Bakanlığı hastanelerinde bakılan hasta sayısı 195 milyondan, 2005 yılında 275 milyona ulaşmış, 2006 yılında da 300 milyonu aşması beklenmektedir. Bu şekilde 2003 yılından bugüne hastanelerde bakılan hasta sayısında % 55 oranında önemli bir artış meydana gelmiştir. Ayrıca 13 milyona yakın Yeşil Kart mensubunun ayaktan tedavi giderleri ödenmeye başlanmıştır. Bu şekilde sağlık alanında erişim ve hakkaniyet sağlanırken bunun bir bedeli de ortaya çıkmıştır. Bu bedelin altından kalkabilmek amacıyla gerekli olan adımların bugün için atıldığı da görülmektedir. 2004 ve 2005 yılında sağlanan finansal sürdürülebilirlik bu yıl da sağlanabilmelidir. Kuşkusuz fazla veren bütçe kaynaklarının sosyal bir devletin görevi gereği artan sağlık harcamalarında kullanılmasını beklemek büyük olasılıkla yanlış olmayacaktır. Ayrıca bu yılın ilk sekiz ayı itibariyle toplam sağlık harcamaları için 15,4 Milyar YTL kaynak sisteme aktarılmıştır. Yapılan çalışmalar bu yıl sağlık harcamalarının toplam 20,9 Milyar YTL olacağını göstermektedir. Son dört ay için 5,5 Milyar YTL kaynağa ihtiyaç olduğu anlaşılmaktadır.

Sağlıkta özellikle erişim ve hakkaniyet başlıkları altında toplayacağımız önemli kazanımlardan geri adım atılması mümkün değildir. Bu açıdan 2004 ve 2005 yıllarında sağlanan finansal sürdürülebilirliğin yılın son dört ayında gerekli olan 5,5 Milyar YTL kaynağın sağlanarak 2006 yılında da sürdürüleceği kanaatindeyim.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer