YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Seçim ve Performans-1Dr. Mehmet DEMİR
Dr. Mehmet DEMİR

14.05.2007, Pazartesi

Tüm Yazıları
Seçim atmosferi hızla her şeyi kuşatmaya başladı. Dakika dakika gelişen siyasi, hukuki ve derin süreçler sonucu öne gelen milletvekilliği seçimi, sağlık alanında tartıştığımız her şeyi gündemden düşürüverdi. Bu zamana kadar yapılan, yapılması planlanıp da yapılamayan, kabul gören, kabul görmeyip eleştirilen, “öyle olmayacaktı şöyle olacaktı” denilen kısaca hemen hemen her şey artık geride kaldı. Yeniden halkın tercihiyle oluşacak siyasi irade, her şeye olduğu gibi sağlık alanına da yön verecek. Yeni oluşabilecek veya devam edecek mevcut siyasi irade önümüzdeki yılların sağlık reformunu gündemine alacak. Sağlık alanındaki sorunların çözümüne yönelik yapılacak reformlar, diğer tüm politika reformları gibi siyasi bir süreç sonucu gerçekleşecek. Etik ve politika en son kullanıcıların sağlık durumunu belirlemiş olacak.

Şüphesiz sağlık alanında olacak gelişmeler tüm sağlıkçılar tarafından merak edilmekte. Bu konuda teorik çerçevede önümüzdeki yılların sağlık gündemine yönelik bazı hususlar söylenebilir. Mevcut aktörler önceki yıllardaki politik kararları sonucu uyguladıkları sistemlerin sonuçlarını değerlendirerek mutlaka yeni şeyler söyleyeceklerdir. Sağlıktaki politika gündemi, seçim sonucu siyasi sisteme yeni aktörlerin girmesiyle de şekillenecektir. Bu yeni veya mevcutlar aktörler kısa bir süre sonra yeni bir politika gündemi aramaya başlayacaklardır. Bu politika gündemi sadece sağlık sorunları çözmek için değil; aynı zamanda gelecek için sosyal meşruluk sağlamayı, görevde kalmayı ve çalışmaları bittiğinde ödüllendirilmeyi hak ettiğini göstermek için de oluşturulacaktır. İdeoloji, profesyonel eğitim ve kişisel tecrübeler aktörlerin gündemlerindeki konuları etkileyecektir. Sağlık gündeminin oluşturulma aşamasında önceden tahmin edilemeyen durumlar da ortaya çıkacaktır. Kararlı, yeterli ve güçlü bir lider, düşünülemeyeni düşünebilir veya ani bir kriz dikkati çekebilir ve sağlık politikaları konusundaki siyasi hesaplamalar değişebilir.

Son dört yılda sağlıkta dönüşüm programının uygulanması sonucu verimlilik, erişim, kalite, sağlık durumu, finansal yükten korunma ve vatandaş memnuniyeti ana performans başlıklarında önemli iyileşmelerin olduğunu söylememiz gerekiyor. Sağlık hizmetine neredeyse hiç ulaşamayan yeşil kart ve sağlık hizmetlerini yetersiz kullanan SSK ve Bağkur kapsamındaki vatandaşlarımızın bugün geldikleri nokta çok önemli bir kazanımdır. Sağlığa erişim önündeki engellerin kaldırılması sonucu başvuru sayısındaki önemli artış, kamu sağlık kuruluşlarının verimliliklerinin arttırılması ve özel sektörün kapasitesinin kullanılması sonucu sorunsuz karşılanmıştır. Aşılama oranlarındaki artış, anne ve bebek ölüm oranlarının düşmesi sağlık durumundaki düzelmeleri göstermektedir. Tüm bu gelişmeler finansal olarak sürdürülebilmiştir. Bunun yanında yukarıdaki iyileşmeleri destekleyen ilaç fiyatlama politikaları, aile hekimliği sistemine geçiş, sağlık bilişimindeki gelişmeler, personel istihdam politikaları, performans ve kalite uygulamaları dikkat çekmiştir. Genel sağlık sigortasına geçilmesi, hastanelerin özerkleştrilmesi, tıbbi malzeme ve ilaç kurumu, gibi konularda mesafe alınamamıştır.

Bundan sonraki süreçte bu noktadan daha ileriye gitmek tüm aktörlerin görevi olacaktır. Aslında politik çalkantılara rağmen sağlığı daha ileriye götürmek çok da zor görünmüyor. Sağlığın ideolojik çatışmaların en az yaşandığı bir alan olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Zıt söylemleri olsada parti programları birbirine benzemektedir.

Bir sonraki hafta seçim sonrası Sağlık Bakanlığı hastanelerinde uygulanmakta olan performans sisteminin geleceği konusunda analiz yapmaya çalışacagım. Bu konu son dört yılda sağlık personeline kazandırdıkları açısından çok önemseniyor. Sistemin devamı merak ediliyor.

Kaynaklar:
- Sağlık Reformunu Doğru Yapmak, Marc J. Roberts, William Hsiao, Peter Berman, Michael R. Reich
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer