YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Tam Güne Doğru-3Dr. Mehmet DEMİR
Dr. Mehmet DEMİR

26.10.2009, Pazartesi

Tüm Yazıları
Tam gün yasa tasarısına yönelik geçen hafta Türk Tabipleri Birliği (TTB) organizasyonunda gazetelere bir ilan verildi. İlanda ciddi sağlık sorunlarının oluşacağı ifade ediliyor. Sorunların en çok Bakanlığa bağlı eğitim ve araştırma hastaneleri ile tıp fakültesi hastanelerinde yaşanacağı ifade ediliyor. İlanda elle tutulur, gözle görülür ciddi ve inandırıcı bir tezin savunulamaması bizi de üzüyor. İnandığımız husus hekimlere yakışır şekilde tam gün çalışma öncesi veya sonrası emeğin karşılığı olan maddi ve manevi hak edişlerin verilmesi. Bu ilan ve bu ilan mantığında yürütülen çalışmaların ikinci bir ajanda ile yürütüldüğünü, kamu otoritesini ikna edecek güçte olmadığını ve vatandaşımızı da hekimlerin yanına çekemediğini söyleyebiliriz.

Neden sadece tam güne odaklanmak varken kamu hastane birlikleri yasası zikrediliyor? Aslında tam gün konusunda hekimler olarak elimiz zayıf da, daha sorunlu olduğunu düşündüğümüz kamu hastane birlikleri yasasını bunun yanına koyup sinerji mi oluşsun isteniyor.

Bugün tıp fakültelerinin mezuniyet törenlerinde konuşan genç meslektaşların ezberi bozduğunu, cesaretle sorunları ifade ettiğine tanık oluyoruz. Tıp öğrencisinden asistana, öğretim üyesinden sağlık ocağı hekimine tüm sağlık çalışanları biliyor ki, tıp eğitiminin ve eğitim hastanelerinin verimli çalışmasının önündeki engellerden en önemlisi "ikili çalışma" düzeni. İster muayenehanecilik ister öğretim üyesi farkı ile hasta kabul sistemi olsun ikili çalışma kamu sağlık alanını dejenere etmiştir. Bu dejenerasyonun bedelini de çoğu zaman hekimler ödemiştir. Neden cesaretle bu dejenerasyonu kabul etmiyoruz, haklar verilsin veya verilmesin. Diğer yandan bu tasarı ve beş yıldır uygulanan teşvikler bu hakların verilmesi konusunda önemli adımların atıldığını da göstermiyor mu?

Neden tam güne karşısınız, dendiğinde; tam gün sonrası özellikle eğitimcilerin daha fazla hasta bakmaya yöneleceklerinin, zor ve zaman harcanan vakalardan uzaklaşacaklarının, eğitim ve öğretimden ellerini çekeceklerinin ifade edilmesi, kanun tasarısının amaçlarının ve içeriğinin tam anlaşılmadığını ve okunmadığını düşündürüyor. Tasarı tam gün sonrası hekimlerin alacakları teşviklerin bireysel ve bağımsız bir şekilde gerçekleşen hasta başvurularını karşılamaları, bilimsel çalışma yapmaları, asistan ve öğrenci eğitimiyle ilgilenmeleri ile ilintilendirimiş. Ayrıca, kurumların hizmet sunum kalitesi ile hasta hakları ve güvenliği konularıyla da dolaylı olarak ilişkilendirilmiş. Zor ve kolay vakaların seçimi ise sadece tam günün konusu olmayıp hastane ödemeleri ile de ilgilidir. Ancak yine de tam gün sonrası özellikle kamu-özel dengeleri açısından hem hastanelerin hem de hekimlerin teşviklerinin bir parçası da vaka dağılımları olabilecektir. Zor ve zaman alıcı vakaları reddetmenin mutlaka bir bedeli olacaktır. Vaka dağılım yöntemleri hem hastane ödemelerinde hem de bireysel performansın takibinde kullanılabilecektir. Bu açıdan kamu otoritesinin bu alanları boş bırakabileceği düşünülmemelidir.

İkili çalışma düzeninin hekimlerin sağlık alanında etkinliklerini zayıflattığını ve hekimleri yalnızlaştırdığını düşünüyoruz. Bu zayıflık ve yalnızlık sağlık alanının belirlenmesinde inisiyatifin başka ellere geçmesine neden oluyor. Hem toplum hem de meslek adına bir şeyler kazanmak için yeni çalışma düzeni anahtar görevi görebilir.

Tam günle alakalı son olarak şunu söyleyebiliriz. Hekimlik mesleğinin maddi ve manevi karşılığını vermek çok da zor değil. Bunu başaramayan kararların değişeceğinden meslektaşlarımızın da kuşkusu olmasın. Bu yasadan önce verilenler, yasa ile birlikte ilave verilecekler ve ileride yapılacak iyileştirmeler hekimlerin çoğunluğunu memnun etmiyorsa eğer, verilen kararlar sürekli olamayacaktır.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer