YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Avrupa Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Günü 2013 Prof. Dr. Meryem YAVUZ
Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Derneği Önceki Başkanı
Prof. Dr. Meryem YAVUZ

11.02.2013, Pazartesi

Tüm Yazıları

 

Değerli Medimagazin Okuyucuları,

 

Avrupa Ameliyathane Hemşireleri Derneği [European Operating Room Nurses Association (EORNA) (www.eorna.eu)] cerrahi ve ameliyathane hemşirelerinin yaptıkları işin daha görünür olmasını sağlamak amacıyla 2006 yılından beri 15 Şubat gününü “Avrupa Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireler Günü” olarak kutlamaktadır.

 

Ülkemizde ikinci kez kutlanacak olan 8. Avrupa Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Günü’nün teması “Ameliyathane Hemşireliği-İnsancıl bir Meslektir (Perioperative Nursing-A Humane Profession)”  olarak belirlenmiştir.

 

Bu tema ile hedefimiz, mesleğimize daha fazla odaklanmak, hizmet vermiş olduğumuz halkı teşvik etmek, dolayısıyla mesleğimizin bu yönünü topluma daha iyi şekilde yansıtarak olumlu yansımasını sağlamaktır. Böylece, hasta bakımında yaptığımız değerli katkılar en güzel şekilde ortaya konmuş olacaktır.

 

Avrupa Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Günü,bizim yaptığımız çalışmaları başkalarıyla paylaşmak ve mesleğimizi kutlamak için planlanmıştır. Tüm meslektaşlarımızı, mesleğimizin bu yönünü vurgulamak için tanıtım ve etkinliklere katılmaya ve bu kutlamaya ev sahipliği yapmaya teşvik ediyoruz.

 

Hepimizin farkında olduğu gibi ameliyathane hemşireleri önemli bakım profesyonelleridir. Her zaman hasta merkezli bakımı desteklemektedirler. Hastanın ameliyathanede bulunduğu süre içinde her hastaya bakım ve uygulama için zaman ayırmak ve güvenliğini sağlamak konusunda özen gösterilmektedir.

 

Ameliyathaneler doğası gereği çok yoğun ve stresli ortamlar olsa da, her bir bireyin ihtiyaçlarına ve bakımına odaklanmak bizim ameliyathanedeki en önemli görevlerimizden biridir. Ameliyat olan her hasta kaygı, korku, duygusal ve psikolojik değişiklikler gibi birçok zorlukla karşılaşabilmektedir. Şefkat ve bakım, mesleğimizin ayrılmaz parçalarıdır.Bu bir nazik dokunuş, göz teması ya da empati yaparak olabilir. Mesleğimiz, çevremizde her hastanın en iyi bakımı almasını sağlama sanatıdır.

 

İnsani özellikleri iş arkadaşlarımıza ve meslektaşlarımıza göstermek de önemlidir.  İş arkadaşlarımıza daha sevecen ve merhametli olmamız çalışma ortamımızın daha az stresli ve daha iyi olmasını sağlayacaktır. Hepimiz yüksek standartlarda bakımın verildiği, özgür olunabilen, güvenli ve düzenli bir çevrede çalışmaya layığız. Gelişmek ve öğrenmek için birbirimize yardım ettiğimiz, birbirimize karşı şefkat gösterdiğimiz bir öğrenme ortamı sağlamak da önemlidir.

 

Değerli meslektaşlarım, insancıl bir meslek olarak sevecen ve şefkatli bir şekilde çalışmaya devam etmek kendimize, mesleğimize ve çevremize olumlu sonuçlar ile geri dönüşler sağlayacaktır. İnsani değerimizin farkında olmalıyız ve başkalarını da bizim yaptığımız şekilde çalışmaya teşvik etmeliyiz.  Mesleğimizin geniş çapta toplum ve hasta bakımına olan katkısından dolayı gurur duymalıyız ve  “Ameliyathane Hemşireliği-İnsancıl Bir Meslek” olan temayı yıl içindeki tüm faaliyetlerimizde vurgulamalıyız. Bazen çok küçük bir şefkat hastalarımız ya da meslektaşlarımızda büyük değişiklikler sağlayabilir.

 

EORNA Ulusal Dernekleri, cerrahi ve ameliyathane hemşirelerini yıl boyunca bu girişimi geliştirmeye yardım etmek için davet etmektedir. Derneğimiz, 15 Şubat 2013 tarihinde İstanbul’da tüm günlük bir bilimsel faaliyet hazırlamıştır. Bu faaliyet ile ilgili bilgilere Dernek web sitemizden (www.tcahd.org) ulaşabilirsiniz.

 

Kendi hastanelerinizde, kliniklerinizde Avrupa Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Günü’nü kutlamak için sizler de program yapabilirsiniz. Bu aktiviteye katılarak veya kurumunuzda bugünü kutlayarak beraberce mesleğimizin daha görünür olmasını sağlayabiliriz. Ameliyathanede insancıl yönümüzü gösterme konusunda yaptığınız veya yıl boyunca yapacağınız girişimler hakkında Derneğimize geri bildirim göndermek için  bir dakikanızı ayırmanız mesleğimize katkı sağlayacaktır.

 

15 Şubat 2013’te hepinize Dernek Yönetim Kurulu ve kendi adıma mutlu bir Avrupa Cerrahi ve AmeliyathaneHemşireleri Günü diliyorum.

 

Sevgi ve saygılarımla

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA