YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Sigara Tiryakilerine Bir Kötü Haber DahaProf. Dr. Şahin AKSOY

Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı

Prof. Dr. Şahin AKSOY

08.03.2010, Pazartesi

Tüm Yazıları
Geçtiğimiz günlerde medyada bir haber çıktı. Sevinsem mi üzülsem mi bilemedim. Hatırlayanlar olacaktır iki sene kadar önce bu köşede "Sigaranın Zekâ Üzerine Etkisi: Yerseniz -Pardon! İçerseniz-" başlıklı bir yazı kaleme almıştım.

Orada sigaranın insan sağlığı üzerine olumsuz etkilerinden bahisle, insanın kendisini kendi eliyle tehlikeye atmasının nasıl bir zekâ ürünü olabileceğine gönderme yapmıştım. Şimdi tekrar okuduğumda, o yazıda sigara içenlere bayağı yüklendiğimi fark ettim. Ama inanın, hepsi onları bu illetten soğutmak içindi. O zamanlar sigara yasağı ülkemizde çok yaygın değilmiş. Bugün sigara içenler cidden zor durumda. Yeri geldiğinde Sağlık Bakanlığını en sert eleştirenlerden biri olarak, Bakanlığın bu politikasını yürekten desteklediğimi söylemeliyim.

Tabii bu, sigara tiryakilerinin konforuna mani oldukları için değil, yasak uygulanmaya başlandığı günden bu yana pek çok kişinin sigarayı bıraktığı haberinden dolayı. Bu, insan sağlığını meslek edinmiş benim için iyi haber.

Sigaranın bedene ve organlara zararı olduğunu biliyorduk, ama sözün ettiğim haberden akla da zarar olduğunu öğrendik. İsrail'de 20 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırmada sigara içenlerin IQ'su (zekâ düzeyi) içmeyenlere göre daha düşük bulunmuş. Günde 1 paket ya da daha fazla sigara içen kişilerin zekâ seviyesi içmeyenlere oranla 7.5 puan daha düşük çıkmış. Bu da yetmiyor gibi araştırma sonuçlarına göre, bir insan ne kadar çok sigara içiyorsa IQ seviyesi de o kadar düşük oluyormuş. Benim sözün gelişi olarak söylediğim "sigaranın zekâ üzerine etkisi" böylece kanıtlanmış.

Çalışmadan birkaç sonuç daha:
Sigara içmeyenlerin IQ ortalaması: 101
Sigara içenlerin IQ ortalaması: 94
Günde 1-5 sigara içenlerin IQ ortalaması: 98
Sigaraya 18'inden sonra başlayanların IQ ortalaması: 97
Günde 1 paket ya da daha fazla sigara içenlerin IQ ortalaması: 90
Çalışmayı yapanların "Düşük IQ seviyesine sahip kişiler okul çağlarında belirlensin, bunlar sigaraya başlamaya en yatkın kişiler olacağı için sigaranın zararlarını anlatan kampanyalar özellikle bu kişiler üzerine yoğunlaşsın." önerisi, sanki zekâ seviyesi daha düşük olanların sigara içmeye daha eğilimli olduğu izlenimi verse de ben, insanların zekâlarının sigara içtikçe köreldiği yorumunun yapılmasından yanayım.

Maalesef tıp ve bilim sigara içenlere kötü haberler vermeye devam ediyor. Biz sigara içmeyenler de onlar için üzülüyoruz, ama yapacak bir şey yok. Yeter ki mevcut "Dumansız Hava Sahası" yasasına uysunlar ve dumanları ile bizi rahatsız etmesinler.

Bir gün bütün sigara içenlerin bu bağımlılıktan kurtulması dileklerimle…
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
Yazarlar
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer