YAZARLAR

Tüm Yazarlar

Her Üç Kişiden Biri Trafik Kazası Geçiriyor Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

Avrupa Acil Tıp Derneği II. Başkanı

Uz. Dr. Ülkümen RODOPLU

15.03.2004, Pazartesi

Tüm Yazıları
Türkiye'de yaşayan her üç kişiden biri yaşamının bir döneminde yaralanmalı bir kaza geçiriyor.
Bu bazen, aşırı hız nedeniyle olabilir. Bazen, kırmızı ışıkta beklerken üstünüze çıkan bir tanker ile gelebilir. Ya da otobüs durağında beklerken kaldırıma çıkan bir aracın lastiği altında da kalabilisiniz.
24 Şubat günü ıstanbul'da, 28 Şubat günü de ızmir'de freni patlayan tanker ve kamyonun yol açtığı terörü hangi gelişmiş ülkede görebilirsiniz ?
ıstanbul'daki olayda 20 ton mazot yüklü dehşet tankeri 26 aracı biçerken, 9 kişi yanarak öldü. 40 kişi de yaralandı.

İzmir'de kömür yüklü kamyon 6 aracı altına alarak sürüklerken, 2 kişi öldü. 9 kişi de ağır yaralandı.
Bugünlerde ızmir'de tüm caddeler, trafik ile ilgili pankartlarla donatılmış durumda. Halkı eğitmeye, bilgilendirmeye yönelik olan bu pankartlar ile trafik kazalarının ve kaza sonucunda ölen ve yaralanan kişi sayısının azalacağına inanmıyorum.
Trafik kazaları, ülkemizin "bir numaralı" sorunudur. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün resmi açıklamalarına göre 2003 yılında ülkemizde meydana gelen 422 bin 304 trafik kazasında toplam 2818 kişi öldü ve 95 bin 328 kişi yaralandı. 2003 yılında önceki yıla göre kazaların yüzde 3.7, yaralanan kişi sayısının da yüzde 1.2 arttığını görmekteyiz. Ölen insan sayısı ise bir önceki yıla göre % 2.8 azalmıştır.
Trafik kazaları nedeniyle ölen kişi sayısının azalması bizlere bazı gerçekleri unutturmamalıdır. Bu konuda önemli dört gerçek vardır:
1) 2003 yılındaki trafik kazası nedenlerine baktığımızda kazaların %97.9'unun nedeninin sürücü hatalarından kaynaklandığını, %1.8'inden de yayaların sorumlu olduğunu görmekteyiz. İnsan hatasının bu kadar yüksek olduğu bir başka ülke daha yoktur. Hemen hergün kaza ile ilgili görüntüleri gazetelerde görmemize ve televizyon ekranlarında izlememize rağmen bundan ders alamadığımız ortadadır.
2) ülkemizde halen nüfusun %50'si, 18 yaşının altındadır. Bu yaş grubu önümüzdeki 10 yıllık süreçte 18-40 yaş grubu içinde yeralacaktır. 18-40 yaşları arasındaki "bir numaralı ölüm nedeni" tüm dünyada, trafik kazalarıdır.
3) Yıllardır bizi yönetenler ülkemizi baştan başa otoyollar ile donatma hayalindedir. Bu pahalı yatırım sonucunda, kara yolu dışındaki diğer taşınma araçları yok denecek kadar azdır. Hafta sonu Çeşme'ye, Kuşadası'na, Manisa'ya, Bodrum'a, Ören'e, Sındırgı'ya güzel, şık, temiz bir trenle veya deniz yoluyla gidebilme şansına sahip değiliz. Bu kadar zengin bir ülkede yaşamamıza rağmen, bu şansın bizlere tanınmamış olması çok düşündürücüdür. Bizi şimdi yönetenler de bu vizyona ve hayale sahip görünmüyor.
4) 2003 yılında trafik kontrolleri azalmış, hız kontrolleri ve 2001-2002 yılında başlatılan sıkı denetimler gevşetilmiştir. Hele, seçimlerin yaklaştığı son günlerde denetimlerin iyice hafifletildiğini görmekteyiz.

Tüm bu gerçekler ele alındığında önümüzdeki on yıllık süreçte trafik kazalarının Türkiye'de yine bir numaralı sorun ve bir numaralı ölüm nedeni olmaya devam edeceği gerçeğini kabul etmeliyiz.
Çözüm nedir ?
- Trafik ile ilgili denetimler 2001, 2002 yılındaki gibi daha sıkı ve ciddi yapılmalıdır.
- Trafik ve ilkyardım konusunda Anadolu Lisesi ve üniversite Seçme Sınavlarında en az bir soru bulunmalıdır. Tüm eğitim sistemimizin sınavla seçme üzerine kurulduğu ülkemizde, bu tek soru bile, önemli gelişme sağlayacaktır.
- Kazalardan sonra bilinçli ilkyardım sayesinde ölüm ve yaralanmalar yarı yarıya azaltılabilir. İlkyardım bilen, insan kurtarmayı öğrenen bir insan trafikte daha dikkatli, daha anlayışlı olacaktır. İlkyardım, okullarda, işyerlerinde zorunlu olmalıdır.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)