KLİNİKLER
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirurji Ana Bilim Dalı
NÖROŞİRÜRJİ
30 Nisan 2012, Pazartesi

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirurji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nezih Özkan

 

Ana Bilim Dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?

Abant İzzet Baysal Üniversitesi, hayırsever iş adamı Merhum İzzet Baysal tarafından kurulan İzzet Baysal Vakfı tarafından desteklenen, Vakıf destekli devlet üniversitesi olarak 3 Temmuz 1992 tarihinde kurulmuştur. Yirminci  yılını kutlayan üniversitemizde bugün, 8 fakülte, 3 enstitü, 5 yüksekokul, 6 meslek yüksekokulu ve 4 araştırma merkezi bulunmaktadır. İzzet Baysal Tıp Fakültesi ise ilk öğrencilerini  2003 yılında  almıştır. Nöroşirurji Ana Bilim Dalı ise  2006 yılı Mayıs ayında Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Gezici tarafından kurulmuştur. 2007 yılında Prof. Dr. B. Rüçhan Ergun Ana Bilim Dalı Başkanlığına atanmış,  2010 yılında da ayrılmıştır. 2009 yılında kadromuza Yrd. Doç. Dr. Ömer Polat katılmış ve kısa bir süre sonra başka özel bir hastaneye geçmiştir. 2010 yılında da Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevini ben üstlendim. Aynı yıl Yrd. Doç. kadrosuna ise Dr. Veli Çıtışlı atanmış ve kısa bir çalışma dönemi sonrası ailevi nedenlerden dolayı memleketine geri dönmüştür. Nöroşirurji Ana Bilim Dalımızda Ana Bilim Dalı başkanı olarak ben, Doç. Dr. Ali Rıza Gezici, Ast. Dr. Güven Kılıç, Ast. Dr. Semih Akar ile hizmet verilmektedir. Beyin Cerrahisi, her türlü ameliyatları yapabilir bir merkez halindedir. Spinal vakalar, beyin ve beyin sapı tümörleri, hipofiz tümör ameliyatları kranial travma ve spinal travma vakaları, çocuklarda görülen konjenital hastalıkların (Meningosel, meningomiyelosel, gergin omurilik sendromu, ayrık omurilik anomalisi ve hidrosefali gibi vakalar) tedavisi sıklıkla yapılmaktadır. Nöroradyoloğumuz Doç. Dr. Kamil Gürel’in göreve başlaması ve mevcut anjiyo cihazımızın çalışır hale getirilmesiyle serebral anjiyografilere (DSA) başlanmış olup, beyin cerrahisi olarak vasküler cerrahinin başlaması konusunda ilk adımlar atılmıştır. Ameliyathanemizin uygun şartları bünyesinde barındırması, gerekli alet ve cihazların bulunması, kontraves ameliyat mikroskopunun varlığı ameliyatlarımızı başarı ile yapmamızı sağlayan nedenler arasındadır. Keza, istendiği takdirde ameliyat esnasında frozen ile patolojik tanıya gidebilmemiz daha güvenli ameliyatlar yapmamızı sağlamaktadır. Önümüzdeki günlerde nöroloji servisi ile 6 yataklı ortak yoğun bakım ünitesinin kurulması hastalarımızın takipleri açısından da kolaylıklar getirecektir.

 

Ana Bilim Dalınız bünyesinde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Ana Bilim Dalımızda 3 yıldan beri asistan eğitimi verilmektedir.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Akademik kadromuz Ana Bilim Dalı Başkanı bir prof., bir doç.  ve 2 araştırma görevlisinden oluşmaktadır.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Beş servis hemşiresi, birer  poliklinik ve kat sekreteri, 2 de   yardımcı personel bulunmaktadır. Bunlara ameliyathane hemşire ve personelleri dâhil değildir.

 

Eğitim programınız nedir?

Sabahları 09.00-10.00 arası stajyerler ve asistanlarla birlikte vizitler yapılarak hastalar üzerinde uygulamalı eğitim verilmektedir. Pazartesi ve perşembe günleri ise 12.00-13.30 saatleri arasında ameliyat olacak vakaların tartışması, vaka takdimleri, literatür taramaları ve seminerler şeklinde asistanlara eğitimlerimiz olmaktadır. Ayrıca, stajyerlere Prof. Dr. Nezih Özkan tarafından 4 saat ve Doç. Dr. Ali Rıza Gezici tarafından da 4 saat olmak üzere toplam 8 saat ders verilerek, teorik eğitimleri de sağlanmaktadır. Salı ve çarşamba günleri saat 08.00’dan 17.00’a  kadar ameliyatlar yapılarak hem asistan  hem de stajyerlere pratik eğitim verilmektedir.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

On iki yatağımız olup,  doluluk oranı yüzde 100’dür. Bazen hasta sayısı fazla olduğunda, diğer boş olan servislere de hastalarımızı yatırabilmekteyiz.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Polikliniğimizde her ay 700-750 arasında hasta muayene edilmektedir. Yıllık ortalama hasta sayımız  8 bin 500  civarındadır.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

İki  asistanımız olduğunda gün aşırı nöbet tutmak zorunda kalıyorlar. Bizler de, Ana Bilim Dalı Başkanı olarak ben ve Doç. Dr. Ali Rıza Gezici,  icapçı olarak nöbetçi kalıyoruz.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Asistanlarımızı,  Türk Nöroşirurji Derneği (TND)’nin  hazırlamış olduğu asistan eğitim programı çerçevesinde eğitiyoruz. Asistanlar, TND’nin  verdiği standart asistan karnelerinin ilgili sayfalarına,  aldıkları eğitim ve hazırladıkları seminerleri, sundukları literatür taramalarını, katıldıkları ve yaptıkları ameliyatları  yazarak, 6 ayda bir  biz öğretim görevlilerinin kontrollerine sunmaktadırlar. Böylece, eğitim süresince eksiklikleri görüldüğünde,  bu eksikler giderilmeye çalışılmaktadır.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Asistanlar, Sağlık Bakanlığının Tıpta Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği’nde beyin ve sinir cerrahisi asistan eğitiminde ön gördüğü mecburi rotasyonlara bizzat gönderilmekte olup, 2 ay nöroloji  ve birer ay da anestezi, radyoloji, genel cerrahi, acil tıp rotasyonlarına  kliniklerin görüşü alınarak gönderilmektedir.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Doç. Dr. Ali Rıza Gezici’nin bu yıl doç. olması nedeniyle son bir yıl içinde  fazla bir yayın çıkarılamamıştır. 2011 yılında biri  yurt dışı uluslararası dergilerde olmak üzere toplam 2 yayın, ayrıca biri  uluslararası kongrelerde olmak üzere toplam 7 kongre tebliği yapılmıştır. Tabii ki bu sayının yeterli olduğunu düşünmüyoruz. Üniversitemizde kurulan deney hayvanları laboratuvarının çalışma iznini alması ve bu yıl içinde yapılan hayvan deneyleri kursunda Ana Bilim Dalımızdaki tüm öğretim görevlilerinin ve asistanlarımızın sertifika almaları ile deneysel çalışmalarımızda artış olacağı kanısındayım.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Uluslararası ve ulusal kongrelere her yıl  katılmaktayız. Ancak, asistanlarımızın özellikle finans sorunları bu kongrelere katılmayı kısıtlamaktadır.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Beyin cerrahisi  özveri isteyen bir meslek grubudur. Bu branşta başarılı olmak için,  aramıza gelecek olan arkadaşlarımızın çok istekli olmaları ve mesleklerini severek yapmaları gerekecektir. Unutulmamalıdır ki, beyin cerrahisi, ölmekte olan bir hastayı  yapılacak bir müdahale ile hayata döndürme sanatıdır. Bu bir meslek erbabı için her şeyin ötesindedir. Bu mutluluğu yaşamak ve yaşatmak isteyen genç doktorlara beyin cerrahisine gelmelerini tavsiye ediyorum.

 

 

Ana Bilim Dalında görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

Ana Bilim Dalı Başkanı:      

Prof. Dr. Nezih Özkan

Doç. Dr. Ali Rıza Gezici

Ast. Dr. Güven Kılıç

Ast. Dr. Semih Akar

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer