KLİNİKLER
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Ana Bilim Dalı
RADYOLOJİ
17 Eylül 2012, Pazartesi

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu,Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Safiye Gürel

 

Ana Bilim Dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?

Ana Bilim Dalımız Kasım 2003 tarihinde faaliyete başlamıştır. Kurulduğu tarihte birer adet konvansiyonel röntgen, mammografi, ultrasonografi (USG) ve bilgisayarlı tomografi (BT) cihazı ile hizmet vermiştir. Süreç içinde cihaz parkına yeni iki USG cihazı, ikinci mammografi, iki adet konvansiyonel röntgen, üç adet portable röntgen, birer adet floroskopi, anjiyografi, 1.5 Tesla MRG eklenmiştir. Bu cihazlarla tıbbın gündemine uygun protokollerle incelemelerimizi yapmaktayız.

Girişimsel Radyoloji Bilim dalı 2011 yılında Doç. Dr. Kamil Gürel tarafından kurulmuş olup, Haziran 2011 tarihinden bu yana hasta kabul etmektedir.

 

Ana Bilim Dalınız bünyesinde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Sekiz yıldır eğitim verilmektedir. En son 2010 yılında sekizinci araştırma görevlimiz uzman olmuştur.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Akademik kadromuz biri girişimsel, diğer dördü tanısal radyolojide olmak üzere toplam beş öğretim üyesi ve beş araştırma görevlisi olmak üzere toplam 10 kişiden oluşmaktadır.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

On iki teknisyen, iki hemşire, iki sekreter ve üç tıbbi sekreter yardımcı personel olarak görev yapmaktadır.

 

Eğitim programınız nedir?

Pazartesi, perşembe ve cuma olmak üzere haftanın üç günü eğitim saatleri olarak ayrılmıştır. Pazartesi günleri olgu sunumu, perşembe günleri makale saati, cuma günleri ise öğleden sonranın tamamı öğretim üyelerinin anlattığı seminerlerden oluşmaktadır. Ayda iki kez de bütün bölüm olarak tümör konseyine katılmaktayız. Rutin radyoloji hizmeti verirken hem öğretim üyesi hem araştırma görevlisinin aktif katılımını temel alan bir sistem uyguluyoruz. Amacımız, araştırma görevlisinin sadece kıdemlisinden öğrendikleriyle yol almamasıdır.  BT ve MRG’de önce araştırma görevlileri tarafından taslaklar hazırlanır, daha sonra o modaliteden sorumlu öğretim üyesi aktif olarak raporunu yapar ve bu arada hazırlanan taslak üzerine konuşur. USG, mammografi, İVP ve floroskopik tetkikler de bizzat sorumlu öğretim üyelerinin nezaretinde yapılmaktadır.

Bu yıldan itibaren nükleer tıp öğretim üyeleri asistanlarımıza düzenli seminerler verecektir.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

2010 ve 2011 yılı verileri temel alınarak: USG 10 bin 130; renkli Doppler USG 2 bin 100; MRG 5 bin 130; BT 6 bin 365; direkt grafi 40 bin 600; mammografi 840, floroskopi 440, girişimsel radyoloji 800; toplam 60 bin 040’tır.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Her gün bir öğretim üyesi icapçı olarak nöbet tutmakta olup,  kıdemli asistanlar rutin olarak nöbete girmekte, yeni başlayan asistanlar ise onlara eşlik etmektedir.  Asistanlar USG ya da BT’de tek başına kalabilecek düzeye geldiğinde ayda ortalama altı nöbet tutmaktadırlar. Asistan sayısı değiştiğinde bu rakam da değişmektedir.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Türk Radyoloji Derneği (TRD)’nin önerdiği çekirdek eğitim müfredatı olanaklarımız dâhilinde uygulanmaktadır.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Asistan sayımızın az olması nedeni ile TRD’nin önerdiği program birebir uygulanamamakla beraber, imkânlarımız dâhilinde asistanlarımıza rutin rotasyonlar yaptırılmaktadır.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

İki adet yurt dışı yayınımız bulunmaktadır. Bunlar:

• Gurel K, Gurel S, Karavas E, Buharalıoglu Y, Daglar B. “Direct contrast-enhanced MR venography in the diagnosis of May-Thurner Syndrome.” Eur J Radiology 2011;80:533-6.

• Goksugur N, Gurel S. “Neurofibromatosis of nipple-areola complex.”  The Breast Journal 2011;17:424.

 

2011 yılında ulusal kongrede bir adet sözlü bildiri, beş adet poster bildiri, RSNA’da bir adet poster sunumumuz olmuştur. Yine 2011 yılında ECR’de bir adet bilimsel posterimiz kabul olmuştur.

Bununla birlikte 2011 yılı ulusal kongresine öğretim üyelerimizden biri davetli konuşmacı olarak katılmış, TRD Ankara fiubesinin Aralık 2011 tarihli Obstetrik Görüntüleme Sempozyumu’nun ise başkanlığını yapmıştır.

 

Kongrelerekatılabiliyor  musunuz?

Ana Bilim Dalı olarak en önemli özelliklerimizden biri, imkânlar dâhilinde bütün asistanlarımızın birkaç kez ulusal kongreye katılımını sağlamaktır. Ayrıca, TRD Ankara fiubesinin eğitim toplantılarına, çeşitli sempozyum ya da kurslara katılımı, ayrıca özellikle kongrelere yurt içi-yurt dışı olmak üzere sözlü ya da poster tarzında bildiri gönderimini desteklemekteyiz.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Eğitim konusunda gerek yurt içi gerekse yurt dışı nosyonu olan öğretim üyeleri ile birebir çalışmak isteyen, uzmanlık eğitimi sürecinde büyük şehirlerin rutin iş yükü altında ezilmeden, kendisine ve uzmanlık alanı çalışmalarına daha çok vakit ayırmak isteyenler tercihini bizden yana yapmalıdır.

 

Teşekkürler.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer