KLİNİKLER
Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Üroloji Kliniği
ÜROLOJİ
27 Kasım 2021, Cumartesi
Kliniklerimiz köşemizin bu haftaki konuğu Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Üroloji Kliniği Şefi Doç. Dr. Önder Kayıgil.


Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Kliniğimiz 2003 yılının sonunda kuruldu. O dönemde hastanemiz henüz yeni açılmış olduğu için ancak 2004 yılı şubat ayında poliklinikler açıldı. 2004 mayıs ayında da ameliyatlara başladık.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Kliniğimizde birisi doçent olmak üzere 2 başasistan ve 4 asistan görev yapmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Kliniğimizde 3 poliklinik sekreteri, 5 hemşire ve 3 yardımcı personel olmak üzere toplam 11 yardımcı personel görev yapmaktadır.

Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?

Kliniğimizde 15 yatağımız bulunuyor. Hasta yatışlarımızı acil vakalar dışında randevulu olarak düzenliyoruz. Doluluk oranımız bu nedenle yüzde 100 diyebilirim.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?

Nöbet düzenlemelerimizi asistanlar ve uzmanlar olmak üzere iki şekilde planlıyoruz. Yeni başlayan asistanlar bir yıl boyunca gün aşırı nöbete kalıyorlar. Asistanlar yetiştikçe yerlerine yeni asistanlar geçiyor ve onlar gün aşırı nöbetten çıkıyorlar. Uzmanlarımız ve bizler de sürekli olarak icapçı olarak hazır bulunuyoruz.

Yeni katılan bir asistan ya da uzman döner sermayeden ne kadar pay alıyor?

Kliniğimize yeni katılan bir asistan yaklaşık olarak döner sermaye katkı payı olarak 1 ile 1 milyar 400 milyon lira civarında bir pay alıyor.

Rotasyon uygulamanızı nasıl yapıyorsunuz?

Asistanlar 2 yılı doldurduktan sonra rotasyona başlıyorlar. Bizim asistanlarımız henüz bir yıllık oldukları için rotasyon uygulamamız başlamadı. İki yıllarını doldurdukları zaman Tıpta Uzmanlık Tüzüğü gereğince bu uygulamayı başlatacağız.

Eğitim programınız nedir?

Her gün sabah ve akşam eğitim vizitleri yapıyoruz. Haftada iki kez sabah çok erken saatte makale saatlerimiz oluyor. Bununla birlikte her hafta bir seminer düzenliyoruz. Ayrıca ameliyathanelerde, hasta başında, laboratuvar ve diğerler noktalarda interaktif eğitimlerimizi de sürekli olarak yapıyoruz.

Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?

Kliniğimizde ürodinami ve androloji (kavernosometri ve korpus kavernosum elektromiyografisi, penil biyotesiometri) tetkiklerini birlikte yapabilen bir ürodinami cihazı (nöroürodinami cihazı), her türlü endoürolojik girişim, renkli doppler ultrasonografi ve transrektal prostat biyopsisi için geliştirilmiş ultrasonografi cihazı ile her türlü endoürolojik ve perkutan girişimleri de yapabilecek donanımda endovizyon sistemi bulunmaktadır.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?

Yeni kurulan bir klinik olmamıza rağmen uluslararası SCI kapsamındaki dergilerde 3 adet klinik araştırma makalemiz 2005 yılında yayımlanmış veya yayına kabul edilmiş durumdadır. 1 tane vaka takdimimiz yine A grubu (SCI) kapsamındaki bir dergide kabul edilmiştir. Ulusal dergilerde 1 adet vaka takdimimiz, 4 adet derlememiz, 1 adet klinik araştırmamız yayınlanmıştır. Yine aynı dönemde 1 adet kitabımız ile 1 adet kitap bölümümüz de yayınlanmıştır. Yine bu süre içerisinde 1 adet uluslararası ile 1 adet ulusal kongre bildirimimiz olmuştur.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?

Kongrelere katılımda bir sıkıntımız yok. Alanımızla ilgili yurtiçi ve yurtdışı kongreleri takip edebiliyoruz. Bu kongrelere sunumlarımızla ve görevli konuşmacı olarak katılıyoruz.

Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?

Bakınız bu konuya ben biraz farklı bir noktadan bakmak istiyorum. İlk Tıpta Uzmanlık Sınavı’na 1987 yılında giren, 1998 yılında TCDD Ankara Hastanesi’nde yaptığım çalışmalarla dış kulvardan doçent olan, yayınlarıma yapılan 50’den fazla yurtdışı atıfla bu akademik unvanı iç kulvardaki meslektaşlarım kadar hakettiğime inanan ve şimdi de klinik şefliği yapan bir hekim olarak ifade etmek isterim ki TUS’tan sonra hocaların asistanlardan beklentileri gibi klasik bir yaklaşımın dışında, hocaların da asistanların bu değişen kalitesine ne ölçüde ayak uydurabildiklerini sorgulamaları gerektiğini düşünüyorum. Asistanlardan olan beklenti kadar, asistanların da hocalardan beklentileri olduğunu ve tamamen hocaların sorumluluğunda olan birer misafir olduklarını unutmamamız gerekir.

Teşekkürler.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer