KLİNİKLER
Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kliniği
ENDOK. VE MET. HAST.
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Sağlık Bakanlığı Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Klinik Şefi Doç. Dr. Bekir Çakır

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz henüz çok genç bir klinik. Şubat 2004 tarihinde hastanemiz ile birlikte açıldı. Endokrinoloji Kliniği’nin özelliklerinden birisi ilk yataklı hastayı kabul eden klinik olması diye belirtebilirim. Hastanemiz bu anlamda Türkiye’de alt yapı, teknik donanım ve cihazlar açısından en modern hastaneler arasındadır.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimizde akademik kadro olarak sadece 1 klinik şefliği bulunmaktadır. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’na ait yan dal sınavı yönetmeliğinin iptal edilmesinden dolayı, yan dal sınavı yapılamamaktadır. Dolayısıyla sadece kliniğimizde değil Türkiye’de yan dal eğitimi veren tüm kliniklerde bu anlamda bir sıkıntı mevcut. Ancak biz klinik içi hizmetlerimizi 3 iç hastalıkları uzmanı, 2 aile hekimi uzmanı ve ihtiyaca göre aile hekimi asistanları ile devam ettirmekteyiz.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimizde 1 klinik sekreteri, 2 poliklinik sekreteri, 1’i sorumlu hemşire olmak üzere 7 hemşire ve 3 yardımcı personel görev yapıyor.

Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
15 adet hasta yatağımız bulunuyor. Bu yataklarımızın doluluk oranı ise dönem dönem farklılık gösterebiliyor. Yataklarımızın doluluk oranı yüzde 90 ile yüzde 100 arasında değişiyor. Günlük olarak poliklinik hasta sayımız 100 ila 120 civarında. endokrinoloji, diyabet ve metabolik sendrom, osteoporoz olmak üzere 3 poliklinikte hizmet vermekteyiz. Haftalık olarak ultrasonografi eşliğinde ince iğne aspirasyon biyopsisi olarak da yaklaşık 50-60 vaka yapıyoruz. Ayrıca perkütan etanol enjeksiyonu da kistik tiroid nodüllerine başarıyla uyguluyoruz.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Nöbet hizmetleri servis ve poliklinikte çalışmakta olan uzman ve aile hekimleri tarafından veriliyor. Nöbet çizelgelerimiz aylık olarak hazırlanıyor ve kliniğe asılıyor. Nöbet sırası gelen arkadaşlarımız da bu çizelgeye göre nöbet hizmetlerini aksatmadan yerine getiriyor.

Yeni katılan bir asistan ya da uzman döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Uzmanlar kliniğe ait performans puanlarından alınan katılım payı, asistanlar ise hastaneye ait genel döner sermayeden hesaplanan katılım payı ile döner sermaye payı alıyorlar. Yaklaşık olarak bir rakam verirsek 1.5-2 milyar lira civarında bir döner sermaye payı alıyorlar.

Rotasyon uygulamanızı nasıl yapıyorsunuz?
Aile hekimliği asistanları ihtisasları süresince normal yapmaları gereken rotasyonları sırasında iç hastalıkları rotasyonu görüyorlar. Ayrıca Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kiniği’nde eğitim maksadıyla rotasyona geliyorlar. Ortalama olarak 3 ay rotasyon görüyorlar.

Eğitim programınız nedir?
Eğitim programımızı yıllık olarak hazırlıyoruz. Bu program çerçevesinde her sabah hasta başı vizitleri yapıyoruz. Ayrıca haftada bir gün seminer saati, haftada bir gün literatür saati, haftada bir gün bilimsel araştırmalarla ilgili akademik konsey, haftada bir gün de vaka konseyi yaparak eğitim çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ayrıca dahili branşların ortak vaka konseyi toplantılarını ise ilgili kliniklerle ayda bir kez yapmaktayız.

Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Servisimizde tiroit ultrasonografi ve batın ultrasonografi yapabileceğimiz ultrasonografi cihazımız, eğitim başlıklı binoküler mikroskop ile santrifüj cihazlarımızın bulunduğu bir laboratuvar odamız, vücut yağ oranı ölçümü yapabilen cihazımız mevcut. Ayrıca kliniğimize renkli doppler ultrasonografi cihazı da alınma aşamasında. Bu cihazı poliklinik hizmetlerimizde kullanmayı planlıyoruz.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Başta da söylediğim gibi kliniğimiz yeni açılan çok genç bir klinik. Buna rağmen halihazırda yürütmekte olan çok merkezli projelerin içerisindeyiz, klinik içi araştırmalarımızın birçoğu henüz 10 aylık bir servis olmamıza rağmen tamamlanma aşamasında ve kısa bir sürede yayın aşamasına geleceğini ümit ediyorum. Bu noktada çok önemli bir konuyu da sizlerle paylaşmak isterim. Kliniğimizde yurtdışında İtalya ve Danimarka’da uygulanmakta olan interstitiel laser fotokoagülasyon işlemi ki bu solid tiroid nodüllerine sahip, ameliyat olmak istemeyen veya ameliyat olmasına tıbbi bir engel hali bulunan kişilerde uygulanan bir tedavi metodudur. Bu işlem bir çalışma şeklinde Türkiye’de ilk kez kliniğimizde başlatılmıştır. Sonuçları ile ilgili bilimsel verileri en kısa zamanda yayınlayacağız.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Klinik olarak tüm arkadaşlarımızla yurtiçi ve yurtdışı kongreleri imkanlar ölçüsünde takip etmekteyiz. Kongreyi izleyen arkadaşımız döndüğünde oradaki izlenimleri ve deneyimlerini bizlerle paylaşmakta ve böylece tüm kliniğin faydalanmasını sağlamakta.

Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Endokrinoloji oldukça keyif veren bir daldır. Bir hekim için oldukça keyif verici bir branştır. Her işte olduğu gibi yaptığı işten keyif alan kişilerin bizim branşımızı seçmesini tavsiye ediyoruz.

Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer