KLİNİKLER
Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği
GENEL CERRAHİ
03 Haziran 2012, Pazar

Ana bilim dallarımızı tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, T.C. SB Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Mehmet Kılıç

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Kliniğimiz, Trafik Hastanesinde, 1989 yılında Prof. Dr. Raci Ergün’ün atanması ile kuruldu. Daha sonra, şu an içerisinde bulunan binanın yapılması ile 2004 yılında buraya taşındık. Çalışmalarımızı 8 yıldır burada sürdürüyoruz. Bu süre çerçevesinde Kliniğimizden yaklaşık 40 arkadaşımız uzman oldu; bir kısmı kliniğimizde çalışmaya, diğer bir kısmı ise çeşitli hastanelerde mesleki çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Hastanemizde daha önce 3 klinik vardı. Son yasa değişikliği ile tüm klinikler birleştirilerek tek klinik haline dönüştürüldü. Şu anda çalışmalarımızı tek klinik çatısı altında sürdürmekteyiz.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Kliniğimizin kurulma aşamasının ardından, 1990 yılında ilk asistanımızın gelmesi ile birlikte eğitim çalışmalarımıza başladık. Her yıl birkaç arkadaşımız uzman oldu ve bugünlere kadar geldik. Ancak son yıllarda asistan kadroları biraz azaltıldığı için asistan arkadaşlardan uzman olanların sayısı da azaldı.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Akademik kadromuzda 5 eğitim görevlimiz bulunmaktadır. Ayrıca, 3 de doçent arkadaşımız var.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Yardımcı personel olarak kadrolu personelimiz bulunmuyor. Yardımcı personel olarak 6 şirket elemanı var. Toplam hemşire sayımız ise 20.

 

Eğitim programınız nedir?

Bizim genel anestezi ile ameliyat yaptığımız 3 ameliyat salonumuz var. Aynı zamanda, lokal anestezi altında küçük müdahaleleri gerçekleştirdiğimiz salonumuz var. Burada asistan eğitimlerimizi yapıyoruz.  Ayrıca, her hafta cuma günleri seminer programlarımız, bunun yanında 15 günde bir kliniklerin vaka dökümlerini yaptığımız, mortalite, morbidite ve aylık vaka tartışmalarını gerçekleştirdiğimiz toplantılarımız var. Yine, eğitim çalışmalarımız çerçevesinde 15 günde bir seminer programları gerçekleştiriyoruz. Özetle, her hafta cuma günleri saat 14.00-16.00 arası eğitim yapılmakta, ayrıca 15 günde bir de yine saat 14.00-16.00 arası  klinik toplantılarımız gerçekleştirilmektedir. 

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Toplam olarak 40 yatağımız var. Oldukça yoğun çalışan bir bölüm olduğumuz için yataklarımızın doluluk oranı yaklaşık olarak yüzde 120’yi buluyor. Yüzde 10’a yakın da yatak devir hızımız var. Her gün yaklaşık 15 genel anestezi ameliyatı yapmaktayız.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Genel cerrahide günde yaklaşık olarak 200 civarında hasta bakılmaktadır. Üç poliklinik odamızda yıllık 60 bin civarında poliklinik hizmeti vermekteyiz. 

Bizim semt polikliniklerimiz de bulunmaktadır; 4 tane semt polikliniğimiz var. Ağırlıklı olarak merkez polikliniklerimizde oldukça yoğun bir tempo ile hizmet vermekteyiz.

 

Ameliyat sayılarınız ortalama olarak kaçtır?

Yaklaşık olarak ameliyathanelerimizde gerçekleştirdiğimiz 300 ameliyatımız oluyor.  Bunu yıllık olarak ifade edersek, yaklaşık 3 bin 600 gibi bir rakam ortaya çıkıyor. Bununla birlikte yılda 500 kadar da lokal vakamız oluyor.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?  İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Nöbet düzenlemelerimizi şöyle anlatabilirim: A-B-C kısımlarımızda birer asistanımız nöbet tutuyor. Haftalık olarak acili de karşılıyoruz. Acili karşıladığımız günlerde mutlaka bir uzman, bir son yıl asistanı, orta kıdem asistanı ve ilk yıl asistanı olmak üzere 3 asistan arkadaşımız nöbet tutmakta ve acil vakalar için hazır bulunmaktadır.  Bununla birlikte 2 de icapçı nöbetçimiz oluyor. Onlar da gerektiği durumlarda hastaneye gelmektedir. 

Biraz önce de ifade ettiğim gibi, son zamanlarda asistan sayımızın çok azalmasından dolayı mevcut asistanlarımızın nöbet sayıları artmış durumdadır. Son yıl asistanı ayda 10 civarında nöbet tutmaktadır. Nöbet sayıları diğer tüm kliniklerde de olduğu gibi kıdeme göre 4-5 nöbete kadar düşebilmektedir.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Asistan eğitiminde genellikle Türk Cerrahi Derneğinin hazırladığı programa harfiyen olmasa da, uymaya çalışıyoruz. Tabii Kliniğimizin özelliklerine göre bu programda küçük değişiklikler de yapabiliyoruz. Hasta yoğunluğu nedeniyle bu programa birebir uyamadığımız durumlar da olabiliyor.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

İki yıl öncesine kadar bizim dış rotasyon programımız toplam 6 ay kadardı. İki yıl önce değişen yönetmeliğe göre artık bu süre 9 ay. Asistanlarımız patoloji, göğüs cerrahisi, anestezi, ortopedi, kadın-doğum ve çocuk cerrahisi kliniklerine rotasyona gitmektedir.

Müfredata göre bize de diğer tüm kliniklerden asistanlar rotasyona gelmektedir. Bu klinikleri, başlıca plastik cerrahi, ortopedi, anestezi, aile hekimliği ve çocuk cerrahisi olarak sayabilirim.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Daha önce biliyorsunuz, 3 ayrı genel cerrahi kliniği vardı. O nedenle bu sayıları net olarak ifade etmemiz zor. Ancak yılda ortalama olarak 4 yurt dışı yayınımız olduğunu söyleyebilirim. Yine aynı sayıda, ortalama olarak yılda 4 de yurt içi yayınımız olmaktadır. Bununla birlikte, 10 civarında da bildiri ve poster sunumları yapılmaktadır.

Her yıl Ankara Cerrahi Derneğinin, Ankara’daki toplantılarında mutlaka bir panelde görev alıyor ve o paneli biz organize ediyoruz.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Kongrelerin hem katılım hem konaklama ücretleri sizin de malumunuz çok yüksek. O nedenle, katılacağımız kongrelerde oldukça seçici davranıyoruz. Mümkün olduğunca özel ilgi alanlarımıza yönelik, bize en fazla katkı sağlayabilecek kongrelere katılmaya gayret gösteriyoruz. Ancak ulusal kongrelerimize katılmaya çalışıyoruz. En son ulusal cerrahi kongremizde yaklaşık 15’e yakın bildirimiz oldu. Bu kongremize 6 uzman ve 5 asistan arkadaşımız katıldık. Diğer kongrelere söylediğim gibi katılım ve konaklama ücretlerinin yüksek olması ve sponsor bulmakta zorlandığımız için, çok fazla katılamıyoruz. Seçici davranmaktayız.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Genel cerrahi gerçekten çok zevkli bir alan. Ama bir o kadar da fedakârlık gerektiren bir alan. Alanımız çok fazla maddi bir gelecek vaat etmese de, riskleri fazla olan bir alan da olsa, çok çalışmayı gerektiren yorucu bir alan da olsa manevi açıdan en tatmin edici alandır. Aramıza yeni katılacak arkadaşlarımıza bunları bilerek, çok çalışmayı, yorulmayı göze alarak bu alanı seçmelerini öneriyoruz.

 

 

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

İdari ve Eğitim Sorumlusu:

Doç. Dr. Mehmet Kılıç

 

Eğitim Görevlileri:

Doç. Dr. R. Haldun Gündoğdu

Doç. Dr. Birol Korukoğlu

Op. Dr. Bülent Demirbaş

Op. Dr. Ahmet Kuşdemir

Başasistanlar:

Doç. Dr. Ahmet Gürer

Doç. Dr. Pamir Eren Ersoy

Op. Dr. Ali Toker

Op. Dr. Ali Erkan Uçar

 

 

 

Hekimler:

Op. Dr. M. Tanju Acar

Op. Dr. Muhittin Aygar

Op. Dr. Soner Akbaba

Doç. Dr. Gülten Kıyak

Op. Dr. Mehmet Özer

Op. Dr. Samet Yalçın

Op. Dr. Ömer Parlak

Op. Dr. Y. Sinan Güven

Op. Dr. Saim Duman

Op. Dr. Ersin Gürkan Dumlu

Op. Dr. B. Hasan Bozkırlı

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer