KLİNİKLER
Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji-Onkoloji Araştırma ve Eğitim Hastanesi Süt Çocuğu Kliniği
ÇOCUK SAĞ. VE HAST.
06 Aralık 2010, Pazartesi

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Ankara Dışkapı Çocuk Hastalıkları ve Araştırma Hastanesi Süt Çocuğu Kliniği Şefi Doç. Dr. Gülşen Köse

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Süt Çocuğu Servisi aslında Hastanemizin kuruluşuyla birlikte 1993 yılında hizmete girdi. Daha  öncesinde ise SSK Dışkapı Hastanesinin kliniği olarak hizmet vermekte idi. Ben Süt Çocuğu Servisi klinik şefliğini 11 yıldır yürütüyorum. O tarihten bu yana arkadaşlarımızla birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Benim klinik şefliğimle birlikte Hastanemiz adına alınan asistanların süt çocuğu servisi rotasyonlarını 11 yıldır yürütüyoruz. Yetiştirdiğimiz, uzman olarak gönderdiğimiz çocuklarımıza Türkiye çapında çalışmalarında da yardımcı oluyoruz.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Hastanemizin toplam asistan kadrosu 72 doktordan oluşuyor. Bu sayının 23’ü benim sorumluluğumda. Hastanemizin geneli olarak bakarsak, biri ben olmak üzere 3 çocuk hastalıkları klinik şefi, 2 çocuk hematoloji onkoloji klinik şefi, 2 şef yardımcısı ve bunun yanında 1 de çocuk hastalıkları şef yardımcısı var. Üç kadrolu, bir kadrosuz başasistanımız var. Sayı yetersizliği nedeni ile biz klinik şefleri, klinik şef yardımcısı ve başasistanla birlikte çalışamıyoruz. Haliyle 23 asistan doktorun akademik eğitiminden tek başıma sorumlu görünüyorum.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Yardımcı personel derken serviste 10 hemşiremiz var. Hemşireler dönüşümlü olarak vardiya usulü çalışmaktalar. Ayrıca 5 de temizlik elemanı, 1 posta olarak kullandığımız elemanımız bulunmaktadır. Özellikle servis için hizmetli sayımız yetersiz. Temizlik kısmını ellerinden geldiğince, hatta daha fazla canla başla çalışıyorlar, ancak sayı artsa iyi olur diye düşünüyoruz.

Hemşirelerimizin insanca görev yapabilmeleri için 3 hemşireye daha ihtiyacımız var.

 

Eğitim programınız nedir?

Eğitim programı konusunda öncelikle şunu söylemem lazım. Bu hastaneye özellikle de süt çocuğu servisine gelen asistanlarımız kesinlikle çok  çeşitli ve çok fazla hasta görüyorlar. Her gün 2 ile 2.5 saat kadar süren vizitelerimizde bu hastaların tıbbi bulgularını genel bilgi ve literatür ışığında tartışıp tanı ve tedavi planlarını yapıyoruz. Bu eğitimin bir parçası. Pratik eğitimleri  bu şekilde tamamlanıyor.

Teorik eğitimlerine gelince, haftanın üç günü serviste asistanların hazırladığı ve bizim de katkıda bulunduğumuz seminer programımız var. Bunun dışında da  hastanenin tüm asistanlarının takip etmek zorunda olduğu genel eğitim programı içinde haftada 4 gün eğitim programları var.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Daha önce  servis yerleşimi farklı olduğu için yatak sayımız biraz daha fazlaydı. Kırk üç yatağımız vardı. Şu anda 33 yatakla devam ediyoruz. Bu yataklarımızın doluluk oranı 70’in altında değil. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında akciğer enfeksiyonlarının çok fazla olması nedeniyle  yatak bulmakta zorlandığımız oluyor.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Bizim kendimize ait polikliniğimiz yok. Hastanemizin polikliniği var. Bana ait poliklinik olarak, ben aynı zamanda çocuk nörolojisi uzmanı olduğum için çocuk nöroloji polikliniğim var. Oranın sorumluluğunu da yürütüyorum. Çocuk Nöroloji Polikliniği yıllık hasta sayısı 15 bin civarında 

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Hastanemize gelen ilk yıl asistanı ilk 10 ayla bir yıl arasında gün aşırı nöbet tutuyorlar. İlerleyen zamanlarda kıdemlerine göre bu sayı giderek azalarak son yıl asistanına kadar ayda 2 ya da 3 nöbete düşüyor. Ancak bunun yanında hastanemiz dışında çeşitli rotasyonlara gidiyorlar. Oradaki nöbetleri gittikleri yerdeki kurallara uyarak tutuyorlar.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Çekirdek eğitim müfredatımız 10 yıldır, hatta 12 yıldır var. Bu çekirdek müfredat Milli Pediatri

Cemiyetinin hazırladığı Avrupa Pediatri Eğitim müfredatından kaynaklanan, mutlaka olması gereken ve asistanların almaları gereken bilgiler ışığında hazırlanmış bir müfredat. Biz eğitim programına eylül ayı sonunda başlıyoruz. haziran sonunda eğitim müfredatı bitiyor. Ancak servis içi seminer programımız devamlıdır. Ara verilmez.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Pediatrist olacak bir hekimin yapması gereken kalıcı ve mutlaka olması gereken rotasyonlarının başında enfeksiyon hastalıkları geliyor. Asistanlarımız 3 ay süreyle enfeksiyon hastalıkları rotasyonuna gidiyorlar. Bu rotasyonları için herhangi bir devlet hastanesine veya üniversite hastanesine gidiyorlar. Kadın-doğum hastalıkları ve diğer rotasyonlarını da Bakanlığımızın uygun gördüğü sürelerde tamamlıyorlar.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Geçtiğimiz yıl içerisinde 3 yurt dışı ve 2 de yurt içi yayınımız var. 2010 yılı ilk yarısında ise şimdilik 2 yurt dışı yayınımız var. Türkçe yayınım bir tane oldu.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Benim adıma ben ihtiyacım olduğu kadar katılabiliyorum. Ancak şöyle söyleyeyim. Ben pediatri klinik şefi olmama rağmen pediatrik nöroloji kongrelerini tercih ediyorum. Çünkü pediatrik kongrelerine de gidersem, katıldığım yurt dışı kongreler tamamen yıllık iznimden gidiyor. Aynı zamanda buradaki eğitimim de bölünmüş oluyor. O nedenle ben sadece çocuk nöroloji kongrelerine katılmaya çalışıyorum. O da bir tane yurt içi oluyor. Sadece ona izinli olarak gidebiliyoruz.

Ayrıca hemşire hanımlar eğitim programlarına katılıyorlar. Ancak uzman arkadaşlar ve asistanlarımızın kongrelere katılımlarını sağlayabilmek için destek bulmak noktasında çok zorlanıyoruz. Kimse desteklemiyor.

Sadece kongreler için değil, bilimsel çalışmalarımız için de destek bulamıyoruz. Birde TCK’nin son haliyle yapabildiğimiz çalışmalar iyice sınırlandırıldı. Zaten kendi cebimizden harcayarak çalışmalar yapıyorduk. Dediğim gibi o da iyice sınırlandırıldı. Gelecek senelerde bu zamanda zar zor yapabilmeye çalıştığımız çalışmaları da yapamayacağız.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Çocuk doktoru olmak isteyen bütün hekim arkadaşlarıma söyleyeceğim en önemli şey aslında şu;  Hekimlik hem teorik hem pratikle birlikte değerlendirilmesi gereken bir sanat. Özellikle pediatristlik böyle bir konu. Bizim hastanemizde, bizim bölümümüzde hem pratiği hem teoriyi ikisini birlikte bulacaklar. Belki çok yorulacaklar, çünkü çok hastanın olduğu yerde yorgunluk da o oranda fazladır. Ama çok şey öğrenecekler. Bunu özellikle şunun için söylüyorum. Buradan çıkıp Türkiye’nin dört bir yanına uzman olarak yayılan arkadaşlarımızın kendi sözleri olarak söylüyorum. Onlar,’Evet, çok yorulduk ama çok şey de öğrendik’. Bu çok önemli. O nedenle iyi bir pediatrist olmak istiyorlarsa bizim hastanemizi seçebilirler.

 

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

Klinik Şefi:

Doç. Dr. Gülşen Köse

Uzm. Dr. Eda Özaydın

 

Asistanlar:

Dr. Özlem Eser

Dr. S. Elif Tekeli

Dr. Semih Sandal

Dr. Halime. N. Büyükşahin

 

Hemşireler:

(Sorumlu Hemşire) Emel Şahinli

Vesile Çınar

Dönay Aydınlık

Behiye Pala

Merve Gökmen

Engin Okçu

Ünsal Değerli

Keziban Çelik

Semra Aksoy

Ömriye İzmir

Esra Özkaynar

 

Süt Çocuğu Servisi Çalışan Personeli:

Özdemir Gündoğdu

Nuran Doğru

Gülsüm Laçin

Nihat Çıtak

Nuran İşeri

Melek Akçat

06/12/2010

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer