KLİNİKLER
Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. KBB Kliniği
K.B.B.
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. KBB Kliniği Şefi Doç. Dr. Mehmet Hakan Korkmaz

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Kliniğimiz 1982 yılında Ankara SSK Dışkapı Hastanesi bünyesinde kurulmuştur. İlk klinik şefimiz Opr. Dr. Ünsal Erkan’dır. Kendisi ve ekibi hem akademik anlamda, hem de hastalara hizmet anlamında, oldukça başarılı hizmetler vermişlerdir. Bu dönemde, kliniğimizde uzmanlık yapmış, halen çeşitli üniversitelerde mesleki yaşamlarını sürdüren birçok akademisyen yetişmiştir.
2004 yılında Ünsal Erkan Hoca’nın emekli olmasının ardından, 2005 yılı Aralık ayından itibaren ben ve ekibim bu görevi devraldık. İyi kurulmuş mevcut altyapının üzerine, biz de elimizden gelen bütün gayreti göstererek kliniğimizi daha da ileriye götürmek için üç yıldır çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Kliniğinizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimizin kuruluş tarihi olan 1982 yılından bu yana, yani 26 yıldır aralıksız olarak asistan eğitimi veriliyor.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Bir şef, bir şef yardımcısı, bir başasistan ve dört uzman olarak toplam yedi kişiyiz. Bu arkadaşlarımız birer akademisyen olarak gerçekten de hem akademik işleri hem asistan eğitimini hem de hasta hizmeti işlerini kendi alanlarında da olmak üzere özellikle spesifik olarak çalışmalarını başarıyla sürdürmekteler.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Serviste altı, ameliyathanede iki hemşire arkadaşımız, yine ameliyathanede bir teknisyen arkadaşımız var. Ayrıca idari personel olarak serviste beş kişi daha mevcut ve bir servis teknisyeni ile poliklinik hizmetlerinde yardımcı olan bir hemşiremiz var. Toplam 16 kişi.

Eğitim programınız nedir?
Eğitim açısından gerçekten yoğun bir kliniğiz. Her eğitim yılının başında belirlenen haftalık eğitim programlarımız mevcut. Eğitimimizi iki kademede yürütüyoruz diyebilirim. Birincisi seminerler ve vizitler. Seminerler olarak kendi kliniğimiz içerisinde her hafta perşembe günü sabahları ders anlatılmakta. Bu dersleri gerek asistanlar gerekse klinikte uzman olarak çalışan arkadaşlar anlatmakta. Bu seminer saatlerinin belli bir kısmında mortalite, morbidite toplantıları yapılmakta. Bununla birlikte, cuma sabahları 1. KKB Kliniği ile bir araya gelerek ortak seminer saatleri yapmaktayız. Buradaki dersleri de yine uzman arkadaşlarımızın danışmanlığında asistanlar anlatmakta. Ayrıca cuma günü öğleden sonraları yine kendi kliniğimiz içerisinde makale saatlerimiz olmakta. Bunun yanı sıra, belli günlerde eğitim ağırlıklı vizitler yapılmakta.
Biz multidisipliner çalışmayı seven bir kliniğiz. Bu çerçevede konseylerimiz olmakta. Bu da eğitimimizin bir parçası. Birincisi tümör konseyi çarşamba günleri yapılmakta. Endokrinoloji konseyi, salı günleri kokloear implant konseyi ve cuma günleri öğleden sonraları da uyku konseyi yapıyoruz.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizde 23 yatağımız var. Odalarımızın ikisi iki kişilik, birisi tek kişilik, diğer üç odamız 6’şar kişilik. Doluluk oranımız yüzde yüzlerin üzerinde diyebiliriz. Oldukça yoğun bir kliniğiz.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?
Hem merkez hastanemizde, hem Etlik semtindeki poliklinikte yoğun bir şekilde hasta poliklinik işlemleri yapılmaktadır. Bizim mesaimizin oldukça önemli bir kısmını bu poliklinikleri ile oluşturmaktadır. Yeni açılan semt polikliniklerle birlikte 2. KBB Kliniğimizin yıllık hasta muayene işlemleri 70- 80 bin civarındadır.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Nöbet düzenlemelerimizi genellikle 1. KKB Kliniği ile koordineli bir şekilde düzenliyoruz. Serviste bir gecede üç asistan nöbete kalıyor. İlk 15 gün acili 1. KBB kliniği karşılıyor. İkinci 15 günde acil nöbetini biz karşılıyoruz. Acili karşıladığımız bu dönemde iki asistanı nöbette tutuyoruz. Bu açıdan baktığımızda, bir ilk yıl asistanı yaklaşık sekiz nöbet tutuyor. Son seneye geldiklerinde bu ayda üç-dört nöbete kadar düşüyor.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Kulak Burun Boğaz Derneğimiz bu konuda yoğun çalışmalar yapmıştı. Elimizde gerek KBB’de ulusal çekirdek eğitim programı, gerekse asistan karnesi bulunmakta. Elimizdeki imkânlarla -teçhizat, tıbbi cihazlar çerçevesinde- mümkün olduğunca bu programa uymaya çalışıyoruz. Büyük oranda da çekirdek eğitim müfredatına uyduğumuzu düşünüyoruz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Bize asistanlar göz ve plastik cerrahi bölümünden ikişer aylığına rotasyona geliyorlar. Bizim kliniğimizden de asistanlarımız nöroloji, genel cerrahi, göz ve anesteziye bir ay ile üç ay arasında rotasyona gidiyorlar. Resmi rotasyonlarımızı uyguluyoruz.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
Kliniğimiz kurulalı henüz üç yıl olmuş genç bir klinik. Akademik çalışmalarımız oldukça yoğun bir şekilde devam etmekte. Data elde etme ve çalışmalarımızın sonlandırılmasını da dikkate alarak bu süre zarfında geldiğimiz noktada, geçtiğimiz yıl içerisinde uluslararası dergilerde yayınlanmış yaklaşık 5. ulusal dergilerde ise 8 civarında yayınımız olduğunu söyleyebiliriz.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Yurt içi ve yurt dışı kongre katılımlarına büyük önem veriyoruz. Kliniğimizdeki asistan ve uzmanlarımızın yılda en az birer kongreye katılmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Bu sayı bazen daha da yükselebiliyor. Asistanlar için bu bazen sınav sonucunda olan ödüllendirme şeklinde de olabiliyor. Kliniğimiz uzmanları da bu tür toplantılara çok önem vermekteler. Birçok ulusal ve bazı uluslararası toplantılara konuşmacı olarak katılmaktalar.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Aramıza yeni katılacak asistanlara vereceğimiz mesaj biraz geniş bir perspektifte olabilir. Öncelikle kliniğimizdeki ilişkiler açısından baktığımızda gerçekten çok demokratik, karşılıklı anlayış çerçevesi içerisinde olan ilişkilerin hakim olduğunu söyleyebiliriz. Kliniğimizde eğitimin üst düzeyde olduğunu düşünüyoruz. Tabi bunun bir üst sınırı olamaz. Her zaman daha ileriye taşımak lazım.
Bize katılacak asistan arkadaşımızdan gerek kliniğimize vereceği katkılar, gerekse kendisinin çalışmaları açısından birtakım fedakârlıklar bekliyoruz. Tabii bu fedakârlıklar karşılıklı, hiçbir zaman tek taraflı değil. Bizler de onların eğitimi konusunda, başarıları konusunda fedakârlık göstermeye her zaman açığız. Bizim genel olarak, klinik işleyişine bakışımızın temel prensipleri var. Bu prensiplerimizi, kliniğimize başlayan arkadaşlarımızla en başında gözden geçiririz. Bu prensipleri sıraladığımız zaman bizim için birinci sırada yer alan hasta hizmeti. Gerek tıbbi anlamda gerekse etik anlamda en üst düzeyde olmasına hep birlikte gayret ve özen gösteririz. İkincisi, burada bulunmamızın en önemli sebeplerinden biri asistanlarımızın eğitimidir. Uzman kadromuz bu konuda gereken çalışmaları yapar. Asistanlardan da gerekli çalışmaları ve fedakârlıkları bekleriz. Üçüncüsü, akademik çalışmalardır. Etik ve bilimsel kurallar içerisinde yoğun bir akademik çalışma programı yürütmeye çalışıyoruz. Dördüncüsü, bizim işlerimize bakışımız biraz kapsamlıdır. Multidisipliner yaklaşıma çok önem veriyoruz. Buna en çok önem veren kliniklerden biri tanesi olduğumuzu söyleyebilirim. Beşinci prensibimizde, burada yetişmekte olan, çalışmakta olan uzmanlarımızın, akademisyenlerimizin çoğu KBB’nin alt dallarında spesifik olmuşlardır. KBB’nin yanı sıra kendi alanlarında yoğun bir şekilde çalışmaktadırlar. Tabi bu çalışmaların hepsi de yoğun bir şekilde asistan eğitimine yansımaktadır.


Teşekkürler.


Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanlar ve hemşireler

Klinik Şefi
Doç. Dr. M. Hakan Korkmaz

Klinik Şef Yardımcısı
Doç. Dr. Ali Özdek

Başasistan
Uzm. Dr. Güleser Saylam

Uzmanlar
Uzm. Dr. Nurettin Özdemir
Uzm. Dr. M. Nedim Hücümenoğlu
Uzm. Dr. Erkan Vuralkan
Uzm. Dr. Şule Demirci
Uzm. Dr. Emel Çadallı Tatar
Uzm. Dr. Erdem Özel


Asistanlar
Dr. Meltem Akhüseyinoğlu Tulgar
Dr. Gül Soylu
Dr. Ünzile Akpınar Sürenoğlu
Dr. Fatih Alper Akcan
Dr. Bülent Öcal
Dr. Ömer Tarık Selçuk
Dr. Yusuf Dündar

Hemşireler
Derya Kaya Mutlu
(Sorumlu Hemşire)
Huri Korkmaz
Zeynep Bozkurt
Medet Çarşancaklı
Sema Yalavaç
Nursen Karadoğan
Ayşe Dinler
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer