KLİNİKLER
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Göz Hastalıkları Kliniği
GÖZ HASTALIKLARI
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimiz köşemizin bu haftaki konuğu Sağlık Bakanlığı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Göz Kiniği Şefi Doç. Dr. Emin Gürsel


* Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz 1977 yılında kurulmuş, Dr. Kemal Sipahigil klinik şefliğine getirilmiştir. 1978 yılında Dr. Sipahigil’in vefatı üzerine 1983 yılına kadar 1. Göz Kliniği’nin şefi olan Dr. Arif Şerifoğlu tarafından yönetilmiştir. 1979 yılında Dr. Ayfer Yaman kliniğin ilk şef yardımcısı olmuştur.

1983 yılında benim klinik şefi olmamla birlikte 2. Göz Kliniği tekrar yapılanmıştır. Klinik Şef Yardımcısı Dr. Yaman emekli olduktan sonra, 1992 yılında Dr. Zeliha Yazar ve 2001 yılında da Dr. Özlem Evren Abbasoğlu Klinik Şef Yardımcısı olmuşlardır.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Halen kliniğimizde 1 şef, 2 şef yardımcısı, 1 başasistan ve 4 uzman doktor akademik personel olarak görev yapmaktadır. Akademik personelin her biri göz hastalıklarının alt guruplarında branşlaşmışlardır. Nisan 2003 itibariyle 10 asistan kliniğimizde uzmanlık eğitimi yapmaktadır. Kurulduğu tarihten itibaren 100’den fazla asistan da eğitimlerini tamamlayarak göz hastalıkları uzmanı unvanını kazanmışlardır.


* Yardımcı personel sayınız nedir?
Kliniğimizde kadrolu olarak 1 sorumlu hemşire, 3 hemşire, 1 hizmetli ve 1 sekreter yardımcı personel olarak görev yapıyor. Ayrıca anlaşmalı temizlik, güvenlik ve yemek dağıtım şirketinin elemanları da kliniğimizde hizmet veriyor.
* Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?Kliniğimiz bünyesinde 16 yatağımız bulunuyor. Daima yüzde 100’ün üzerinde bir doluluk oranıyla çalışmaktayız. Bu oran özellikle bahar ve yaz aylarında yüzde 120’lere ulaşmaktadır.


* Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Hastanemizde 3 göz kliniği olduğu için, asistanlarımız 3 günde bir sırayla nöbete kalmaktadır. Ayrıca başasistan ve uzman doktorlarımız haftalık olarak icapçı nöbeti tutmaktadır. Bu nedenle gece gündüz her türlü acil ameliyatı yapmak mümkün olmaktadır. Nöbetlerimiz aylık çizelgeler halinde düzenlenmekte ve arkadaşlarımız aksatmadan bu nöbetlerini tutmaktadır.


* Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
TUS’u kazanıp kliniğimizde uzmanlık eğitimine başlayan asistanlar hem oftalmoloji alt branşlarında hem de göz dışı branşlarda rotasyon yapmaktadırlar. Göz dışı rotasyonları 3’er ay olmak koşuluyla anestezi, kulak burun boğaz ve nöroloji dallarını içermektedir.


* Eğitim programınız nedir?
Kliniğimizde sabah vizitleri sırasında klinikte ve poliklinik günlerinde de poliklinikte hasta başı eğitimi yapılmaktadır. Ayrıca haftada 1 gün eğitim toplantılarına ayrılmakta, bu toplantılarda şef yardımcıları, uzmanlar ve asistanlar güncel konularda seminerler anlatmaktadırlar. Bunlardan başka klinikte görülen özelliği olan olgular akademik personel denetiminde asistanlar tarafından sunulmakta ve interaktif olarak tartışılmaktadır. Seminer ve olgu sunumları dışında yine bu eğitim toplantılarında yeni ve güncel olan literatürler de asistanlar tarafından sunulmaktadır. Ayrıca her eğitim döneminde, konularında isim yapmış bir veya birkaç misafir konuşmacı davet edilmekte ve konferans vermeleri temin edilmektedir.

Ameliyathanede asistan eğitimi ihtisasın 3. ayından itibaren başlamakta ve tüm uzmanlık eğitimi sürecini kapsamaktadır. Ameliyat eğitimleri bizzat akademik personel tarafından verilmekte ve ihtisas sürelerinin sonunda asistan çağdaş tekniklerle katarakt, glokom, şaşılık ve oküloplastik ameliyatlarını öğrenmiş ve yeterince tecrübe kazanmış olarak uzmanlık eğitimini tamamlamış olmaktadır.


* Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Kliniğimiz göz hastalıkları teşhis ve tedavisi konusunda gerekli modern tıbbi cihaz donanımına sahiptir. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte yeni cihazlara olan ihtiyaçlar imkanlar ölçüsünde temin edilmeye çalışılmaktadır.


* Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz ?
Kliniğimiz eğitim veren devlet hastaneleri içinde en bilimsel araştırma ve yayınlara sahip kliniklerden biridir. Her yıl düzenli olarak yurtiçi kongre, mezuniyet sonrası kurs, sempozyumlar, canlı cerrahi toplantılarına tüm akademik personel ve sırasıyla asistanlar katılmakta, tebliğ ve / veya poster sunumu yapmaktadırlar. Ayrıca ekonomik şartlar elverdiğince yurtdışı kongreler takip edilmekte ve bilimsel sunumlar yapılmaktadır.


* Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Kliniğimizde her TUS sonrası 2-3 asistan uzmanlık eğitimine başlamaktadır. Bu asistanların çalışkan, zeki, saygılı ve insancıl olmaları en büyük beklentimizdir. Ayrıca, kliniğimizde çalışacak asistanların en az bir yabancı dili iyi derecede bilmesi, arkadaşları ile dayanışma ve iş birliği içerisinde olması, grup çalışması yapabilmesi tercihimizdir.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer