KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyoistatistik Anabilim Dalı
BİYOİSTATİSTİK
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimiz sayfasının bu haftaki konuğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyoistatistik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ersöz Tüccar

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Türkiye’deki tıp fakülteleri arasında ilk defa 1984 yılında, fakültemizde istatistik dersi epidemiyoloji dersi ile birlikte verilmeye başlanmıştır. Biyoistatistik biliminin çok boyutlu yapısından dolayı bu alan birçok bilim dalı ile ilişkilidir. Bu nedenle 1967 yılında Üniversite Senatosu kararı ile tıbbi istatistik adında ayrı bir bölüm olmasına karar verilmiştir. 1974 yılında istatistik bölümünde öğretim üyesi olmaması nedeniyle Üniversiteler Kanunu uyarınca istatistik bölümü kapatılmış ve Koruyucu Hekimlik ve Hijyen Anabilim Dalı bünyesinde faaliyetine devam etmiştir. 1982 yılında biyoistatistik birimi halk sağlığı bölümüne bağlı olarak kurulmuştur. 1986 yılında halk sağlığı bölümünden ayrılarak tıbbi biyoloji anabilim dalı altında biyoistatistik bilim dalı olarak faaliyet göstermiştir. 1995 yılında biyoistatistik anabilim dalı haline gelmiştir.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kuruluş tarihinden itibaren asistan eğitimi verilmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Anabilim dalımızda bir profesör, bir doçent, iki yardımcı doçent ve üç araştırma görevlisi görev yapmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Anabilim dalımızda biri sözleşmeli olmak üzere iki istatistikçi, bir bilgisayar işletmeni, bir optik okuyucudan sorumlu personel ve bir hizmetli personel bulunmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi birinci dönem öğrencilerine kanıta dayalı tıp I dersi kapsamında 14 hafta boyunca 3’er grup halinde bilgisayar/MS Office uygulamaları ve araştırmalarda anket hazırlama dersleri; ikinci dönem öğrencilerine kanıta dayalı tıp II dersi kapsamında 18 hafta boyunca 2’şer ya da 3’er grup halinde biyoistatistik dersi; üçüncü dönem öğrencilerine araştırma planlama ve yürütme dersi kapsamında 5 hafta boyunca 2’şer ya da 3’er grup halinde ileri biyoistatistik dersi verilmektedir. Ayrıca, Sağlık Eğitim Fakültesi öğrencilerine biyoistatistik I ve II, araştırma planlama, sağlık alanına özel istatistiksel yöntemler dersleri verilmektedir. Bu lisans derslerine ek olarak, lisansüstü düzeyde Sağlık Bilimleri Enstitüsüne kayıtlı 5 doktora ve 5 yüksek lisans öğrencisine doktora programında 3 zorunlu, 9 seçmeli; yüksek lisans programında 2 zorunlu, 7 seçmeli ders verilmektedir. Mezuniyet sonrası eğitim programı çerçevesinde fakültemiz araştırma görevlilerine biyoistatistik seminerleri verilmektedir.

Ayrıca, Üniversitemize bağlı fakülteler ile diğer fakülte ve hastanelerde yapılan tezlerin ve bilimsel araştırmaların planlanması ve istatistiksel değerlendirilmesi anabilim dalımız tarafından yürütülmektedir. Bu kapsamda bölümümüzde yılda yaklaşık 2000 tez ya da araştırmanın istatistiksel değerlendirmesi ve yorumlanması yapılmaktadır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatımız mevcuttur.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Anabilim dalımızda asistan karnesi uygulanmamaktadır.

Rotasyon uygulamalarınız var mı?
Anabilim dalımızda rotasyon uygulaması bulunmamaktadır.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Anabilim dalımızda tıbbi araç gereç bulunmamaktadır.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
2006-2007 yıllarında toplam 22 yurt dışı, 6 yurt içi yayınımız bulunmaktadır.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Ulusal ve uluslararası kongrelere katılımımız var. Genellikle kongrelere, moderatör olarak, sözlü ve poster sunum ile bazen de dinleyici olarak katılıyoruz. Ancak anabilim dalımızda kongrelere katılmak üzere sponsor kuruluş desteği bulunmaması nedeni ile kongre masraflarını kendi olanaklarımızla karşılamaktayız.

Son 5 yılda istifa eden asistan var mı? Varsa sayısı ne kadar?
Son 5 yıl içerisinde, yurt dışında eğitim görmek üzere istifa eden bir asistanımız oldu.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Araştırma görevlisi fakültemiz döner sermayesinden 240 YTL pay almaktadır.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Anabilim dalımızda eğitim-öğretimin yanı sıra üniversitemiz ve çevre hastanelerde yapılan bilimsel araştırmalara istatistiksel olarak danışmanlık ve uygulama hizmeti verilmektedir. Bu nedenle anabilim dalımızı seçecek olan adayların iyi bir akademisyen olmak için gerekli olan özelliklerin yanı sıra anabilim dalımızda yapılan danışmanlık hizmetini yürütebilmeleri için iyi derecede yabancı dil ve bilgisayar bilgisine sahip olmaları, bilimsel araştırmalara katılmaya ve gerçekleştirmeye gönüllü olmaları istatistik alanındaki son gelişmeleri öğrenip uygulayabilmeleri beklenmektedir.

Teşekkürler. 21/05/2007 Anabilim Dalında görev yapan hekimler: Prof. Dr. Ersöz Tüccar,
Doç. Dr. Atilla Halil Elhan,
Yrd. Doç. Dr. S. Kenan Köse,
Yrd. Doç. Dr. Yasemin Genç,
Arş. Gör. Beyza Doğanay,
Arş. Gör. Derya Öztuna,
Arş. Gör. Umut Özbek.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) Kamile canbaz ve eşi (Ev hanımı)
08.12.2016 15:56:29
Hastasına değer veren çok iyi dinleyen ve psikolojini en ust seviyede tutan mütevazı insan. İyi ki varsınız. Saygılarımızla
People
7
2) DERYA URBAY AKCA (YÖNETİCİ)
12.06.2014 13:27:06
işinde bu denli başarılı olup .insani değerlerini kaybetmemiş bir insan olarak iyi ki varsın hocam. keşke diğer prof lar da sizin gibi geldiği yeri hazmedebilmiş olsalardı.Sizin gibi hocalara bu ülkenin ihtiyacı var.
People
6
3) Ercan bilici (Emekli inşaat mühendisi)
12.04.2014 19:34:49
Ilk görüşmemizdeki bende oluşan intibanız adam gibi adam oluşunuz şuna
Inanın ki sizinle görüşen ve size muayene olan her hasta zaten yüzde 40 tedavi olmuş oluyor. Allah sizi ve sizin gibileri tedavide size muhtaç hastaların başından eksik etmesin..ıSON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer