KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı
GÖĞÜS CERRAHİSİ
18 Nisan 2021, Pazar
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hadi Akay.


Kliniğinizin tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?
Fakültemizde Prof. Dr. Galip Ural\'ın çabasıyla Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı 1950\'li yıllarda kurulma aşamasına geldi. Genel cerrahi içindeki birinci cerrahide Prof. Ural, göğüs vakalarını yapmaya başlamış. Daha sonra Galip Hoca, Nusret Karasu\'yla genel cerrahinin içinde göğüs cerrahisini kuruyor. Ankara Verem Savaş Derneği Hastanesi\'nde çalışmalarını devam ettiriyorlar. Daha sonra Dikimevi\'ndeki kampüste göğüs, damar ve kalp cerrahisinin kuruluş çalışmalarını başlatıp, devam ettiriyorlar. Bu süreçte Prof. Dr. Bülent Üçöz ve Prof. Dr. Erdoğan Yalav\'la kadroyu genişletiyorlar. Daha sonra Prof. Dr. Erol Işık burada çalışmaya başlıyor. Ben ise 1971\'de buraya girdim. Anabilim Dalı Başkanlığım 2001 yılı başından beri devam ediyor.

Akademik kadronuz hakkında bilgi verir misiniz?
Burada, 6 profesör , 1 doçent, 1 yardımcı doçent toplam 8 öğretim üyemiz var.

Yardımcı personel durumunuz nasıl?
Yeterli değil. Emekli olanın yerine kimse gelmiyor. Üdare, son derece aktif çalışıyor ve diğer personelden destek veriyor ama 657 ile çalışanların yerlerine personel alamıyoruz. Bu konuda biraz sıkıntımız var ama yüksek kadromuz fena değil. Eğitilmiş ve konusunda uzmanlaşmış personelimiz var. Hemşire sayımız da yeterlidir.

Nöbet sisteminiz hakkında bilgi verir misiniz?
Bir kıdemli bir kıdemsiz olmak üzere iki ve klinikte intörn olarak çalışan bir arkadaşımız dahil 3 hekim arkadaşımız her akşam nöbete kalıyor. Ayrıca, her hafta bir öğretim üyemiz acil durumlar için sorumlu olarak tayin ediliyor. Arkadaşlarımız, ortalama ayda 6 veya 7 gün nöbet tutuyor.

Eğitim programınız nasıl?
Yeni gelen asistanlarımız öğretim üyelerinin anlattığı derslere giriyor. Her hafta bizim cerrahi konseyimiz vardır. Burada tüm vakalar, hem ameliyat öncesi hem ameliyat sonrası mutlaka tartışılır, değerlendirilir. Bir hafta seminer, bir hafta literatür olmak üzere asistanlar çalışmalara katılırlar. Ameliyathanelerde de zaten uygulamalı olarak eğitimleri devam eder. Eksik konularını da ayrıca değerlendiririz. Asistanlarımız buradan uzman oldukları zaman ciddi şekilde donanımlı hale gelirler, ihtisas almış olurlar.

Bilimsel yayın durumu nedir?
Son 5-6 aydır çok iyi durumda. Öğretim üyesi ve asistanlarımızın yayınları oluyor. Özellikle son 4 ayda 6 tane yurtdışı yayın yaptık. 3 tanesi inceleme aşamasında. Yurtiçi yayınlarımız zaten rutin. Kongrelere gidiyoruz. Yılda ortalama 3 kongreye gidiyoruz. Yurtdışı açılımlarımız, kongre bazında şimdiye kadar çok iyi değildi. Hedefimiz bundan sonraki dönemde, bu konudaki açığımızı da kapatmak.

Türkiye\'nin göğüs cerrahisi alanındaki en iyi kliniği burasıdır. Yurtiçinde bu biliniyor ve yurtdışına açılımla birlikte dışarıda da tanınacağız. Ciddi bir açılım yapacağız. Asistanlarla yaptığımız toplantılarda bu konuda karar aldık.

Hasta sirkülasyonu nasıl?
Bizim kliniğimiz, 65\'i klinik ve 11\'i de yoğun bakımda olmak üzere 76 yataklı. Bu göğüs cerrahisi için önemli bir rakam. 3 ameliyathanemiz var ve yıllık ortalama bin ameliyat yapıyoruz. Bu çok iyi bir sayı. Bu klinikte akciğer kanserleri, pleura maligniteleri, özofagus kanserleri, mediasten cerrahisi, toraks deformiteleri, travma tedavileri, yabancı cisim aspirasyonları gibi göğüs cerrahisinin tüm konularına en yetkin şekilde müdahele ediliyor diyebiliriz. Çünkü burası Türkiye\'nin referans kliniğidir.

Teknik donanım açısından eksikleriniz var mı?
Ameliyathanelerde teknik donanım açısından bir eksiğimiz yok. Burada dünya standartlarında ameliyat yapıyoruz. Ama göğüs cerrahimize ait lazer yok. 3 tane respiratörümüz var. Teknik donanımız var ama daha etkin ve daha güncel hale gelmesi lazım. Bu konuda dekanlık bize destek veriyor. Yakında \'eksiğimiz yok\' denecek kadar az olacak.

Rotasyon uygulamaları nasıl?
Uzmanlık yönetmeliği gereğince, 1 aylık anestezi rotasyonu var. Öncelikle anesteziyi öğretiyoruz. Genel cerrahi rotasyonu var, 6 ay resmi süresi ama 2 ayda tamamlanıyor. Bu konuda klinikler arası anlaşmalar yapılıyor. Kalp damar cerrahisi rotasyonu da var, o da 6 ay kadar.

Uzmanlık süresi yasal olarak 4 sene ama 6 ay uzatmalar var. Şu andaki yasalara göre 9 ay uzatılabiliyor. 4 sene hiç yeterli değil. Uzatmalarla 5 sene olması bile yeterli olmuyor. Göğüs cerrahisi ameliyatları en riskli ameliyatlardır bu yüzden doktorun çok iyi olması gerekiyor. İyi olmak için de deneyim şarttır. Bunun için sürenin daha uzun olması zorunludur.

Asistanlardan ne beklersiniz ve buraya gelecek asistanlar neyle karşılaşacak?
Buraya gelen arkadaşlar çok güzel bir ortamla karşılaşıyorlar ki bundan sonra çok daha iyi olacak. Asistan karneleri hazırlanmış, çalışma düzenleri belli, sevgi ve saygıya dayalı, öğretim üyelerinin, kendisinden önce asistan olanların yardımcı olacağı güzel bir ortamla karşılaşacaklar. Şimdiye kadar iyi bir uyum oldu, bundan sonra da çok iyi olacak.

Bizim beklentilerimiz ise, yurtdışı açılımına önem vermeleridir. Burayı seçtikleri için severek, canla başla çalışmaları gerekir. Anabilim dalımızın yurtdışı açılımında etkin rol alabilecek, gerçekten iyi lisan bilen, çalışkan ve özellikle önemli dış yayınlarda söz sahibi olacak, iddiamızı gerçekleştirebilecek hekimler istiyoruz.

Göğüs cerrahisi bizim fakültenin ayrıcalıklı kliniğidir. Türkiye\'de hiçbir fakültede bu kadar gelişmiş bir göğüs cerrahisi kliniği yok. Önceliği, ağırlığı olan ve referans bir anabilim dalı özelliği taşıyoruz.

Teşekkürler...

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer