KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı
GÖĞÜS HASTALIKLARI
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimiz sayfasının bu haftaki konuğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oya Kayacan

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı \"Fitizyoloji Kürsüsü\" ismiyle aynı zamanda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinin ilk Dekanı olan Prof. Dr. Nusret Karasu tarafından 1949’da kurulmuştur. 1951 yılında Ankara Numune Hastanesi altında 200 yataklı hastane olarak devam eden klinik, 1956’da şimdiki Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinin Cebeci’deki Gastroenteroloji Bilim Dalının binasına, 1971’de de şu anki bulunduğumuz binaya taşınmıştır. Kliniğimizin ‘ilkleri’ fazladır. Ankara’da kurulan ilk göğüs hastalıkları kliniği burasıdır. Prof. Dr. Selahattin Akkaynak Türkiye’de ilk sarkoidoz olgusunu yayınlamıştır. Prof. Dr. Türkan Akyol Türkiye’nin 1980-1981 döneminde ilk kadın rektörü ve gene ilk ve tek kadın Sağlık Bakanıdır. Prof. Dr. Nezihe Enacar ilk hemodinami laboratuvarının kurucusudur. Türk Tüberküloz ve Toraks Derneğinin yayın organı Tüberküloz Toraks dergisi 1953’te bu alandaki ilk dergi olarak yayınlanmaya başlanmış ve İndex Medicus’a giren ilk ve tek dergi olmuştur. Yine Türkiye’nin ilk ve tek yetişkin Alerjik Hastalıklar Bölümü 3 Ocak 1993’te anabilim dalımız bünyesinde kurulmuştur.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kuruluşundan bu yana asistan eğitimi verilmektedir.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
41 servis hemşiremiz, 11 laboratuvarda çalışan hemşiremiz var. Buna rağmen biraz sıkışabiliyoruz. Çünkü hasta yoğunluğumuz çok fazla.

Eğitim programınız nedir?
Beş yıllık bir asistan eğitimimiz var. Burada her asistan beş yıl içinde değişik öğretim üyeleriyle çalışıyor. Yan ilgi alanlarımız var, özellikle dahiliye ve onun branşları var. Çünkü hastalarımızın çok farklı dahili problemleri olabiliyor, onlara hakim olmak ve en azından ilk müdahaleleri yapabilmek durumundayız, özellikle kardiyoloji bizim için vazgeçilmez bir branş. Çok enfeksiyon görüyoruz, intaniye aynı şekilde önemli. Diyabetik, böbrek yetmezliği hastalarımız çok sık olabiliyor. Radyoloji bizim işimizin çok önemli bir bölümü; onlarla ciddi bir işbirliği halindeyiz, hem eğitim anlamında hem akademik anlamda.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranı nedir?
Toplam 152 yatağımız var. Bunların 16’sı alerjiye ait; 6’sı yoğun bakım olmak üzere, 136 servis yatağımız var. Doluluk oranının yüzde yüz olduğunu söyleyebilirim. Özellikle kış aylarında bazen hastalarımızı yatak beklemeleri için sıraya koymak sorunda kalıyoruz.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama ne kadar?
Aralık-ocak aylarında 24 bine yakın hasta baktık. Ameliyat yapmıyoruz ama bir takım tanısal girişimlerimiz var. Umuyorum, yakın zamanda tedavi amaçlı girişimlerimiz de olabilir.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? Bir asistan ilk yıl ortalama kaç nöbet tutuyor?
Asistanlar aktif nöbet tutarken, uzmanlar ‘icapçı nöbet’ tutuyorlar. İlk yıllarda daha yoğun nöbet tutulur, serviste ve yoğun bakımda olmak üzere her gün iki nöbetçimiz var. Dolayısıyla haftada en az iki nöbet tutmuş oluyorlar.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Onlar için hazırladığımız dersler var. Herkes aynı anda eğitime başlamadığı, eğitimde sınıf düzeni olmadığı için bu konular zaman içinde tekrarlanabiliyor. Yeni başlayan bir arkadaşımız olduğu zaman temel konular gözden geçiriliyor. Daha çok onların kendilerini eksik hissettikleri veya bizim önemsediğimiz konuları da derslerimize alıyoruz.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Asistan karneleri var, ancak bire bir uygulanmıyor.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Dahiliye, acil, radyoloji ve intaniyede olmak üzere iki yıla yaklaşık bir süre rotasyon yapılıyor. Ayrıca kendi bölümümüz içinde rotasyonlarımız var, Alerji bilim dalı, yoğun bakım gibi asistanlar ilgi alanlarına göre değişik öğretim üyelerinin yanında çalışıyor. Kendi içimizdeki rotasyonlar 3-4 aylık sürelerle yapılıyor, onun dışında Sağlık Bakanlığının verdiği süreler geçerli oluyor. Ekstradan asistanlarımızın gidişi olabiliyor, büyük bir acil servis kurulduğu için oraya da destek verebiliyoruz. Biz dahiliye branşıyız arkadaşlarımız bir çok konuya hakim olmak zorunda.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Araç gereç konusunda eksiğimiz yok. En son bir resüsitasyon kursu düzenlendi. Anesteziden uzman bir arkadaşımız hem hemşirelerimize, hem asistanlarımıza yönelik üç günlük bir kurs düzenledi, yakında pratik uygulaması da yapılacak. Örneğin bu pratik için gerekli tüm araç-gereç var klinikte. Cihaz eksiğimiz yok fakat yapmak istediğimiz başka işler için yeni cihazlara ihtiyacımız var, girişimsel bronkoskopide olduğu gibi.

Son bir yıldaki yurtiçi ve yurtdışı yayın sayılarınız nedir?
Öğretim üyesi başına yılda yaklaşık 1,5 dış yayın düşüyor.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Kongrelere katılıyoruz. Asistan eğitimi açısından bunu önemsiyoruz. Asistanlar yoğun şekilde kongrelere katılıp sunumlar yapıyorlar. Bunlar eğitimin bir parçası. Onun dışında yılda 2 kez ulusal kongre yapılıyor. Yılda en az bir kez de her öğretim üyesi yurt dışına kongreye gidiyor. Biri ABD’de, biri Avrupa’da olmak üzere iki önemli göğüs kongremiz var.

Son 5 yılda istifa eden asistan var mı?
Son beş yılda olmadı ama önceki yıllarda birkaç arkadaşımız ayrıldılar, başka branşlara gittiler.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Ortalama 450 YTL civarında pay alıyorlar.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Göğüs hastalıkları konu bakımından dar bir branş gibi gözükebilir. Ben de öyle zannederek girmiştim ama kliniğimiz dahiliyenin en geniş branşlarından biridir. Genel dahiliyeye çok hakim olunması gereken, dahiliyeyi sevenlerin zevkle çalışacağı bir branştır. İyi bir göğüs hastalıkları uzmanının birçok sorunu çözebileceğini düşünüyorum.

Klinikte görevli öğretim üyeleri:
Prof. Dr. Gülseren Karabıyıkoğlu, Prof. Dr. Gülten Durmaz, Prof. Dr. Numan Numanoğlu, Prof. Dr. Oya Kayacan, Prof. Dr. Sevgi Bartu Saryal, Prof. Dr. Sumru Beder, Prof. Dr. Turan Acıcan, Prof. Dr. Uğur Gönüllü, Prof. Dr. İsmail Savaş, Prof. Dr. Özlem Özdemir Kumbasar, Doç. Dr. Akın Kaya, Doç. Dr. Demet Karnak, Doç. Dr. Gökhan Çelik, Doç. Dr. Öznur Akkoca Yıldız

Uzman hekimler:
Dr. Banu Gülbay, Dr. Elif Şen, Dr. Pınar Önen

Araştırma görevlileri:
Arş. Gör. Aslıhan Yalçın, Arş. Gör. Ayperi Merzi Öztürk, Arş. Gör. Ayşe Berna Can, Arş. Gör. Buket Akdoğan Başa, Arş. Gör. Fatma Arslan, Arş. Gör. Gözde Köycü, Arş. Gör. Hülya Deniz, Arş. Gör. Seda Özcan Çiloğlu, Arş. Gör. Serap Unculu, Arş. Gör. Serhat Erol, Arş. Gör. Serpil Eledağ Yurt, Arş. Gör. Ülkü Öcal, Arş. Gör. İpek Çaylı, Arş. Gör. Yıldız Uçar, Arş. Gör. Zeynep Çelebi Sözener, Arş. Gör. Zinet Gül Ersoy, Arş. Gör. Özlem Erçen.

11/06/2007
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer