KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı
PATOLOJİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selim Erekul.


Kliniğinizin tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?
Patoloji Anabilim Dalı ile Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi\'nin kuruluşu birdir. Çok zengin bir arşivimiz var. Kuruluş günlerinden kalma 1945 yılına ait preparatlar var. Bölümümüze emeği geçen bir çok hocamız var. Prof. Dr. Necati Eralın hocamız kliniğimizin bugünkü halini almasında önemli yeri vardır.

Akademik kadro durumunuz nedir?
5 profesör, 4 doçent, 1 yardımcı doçent, 1 öğretim görevlisi uzman ve 3 de uzmanımız var. Akademik kadromuz çok iyi ama uzman eksiğimiz var. Ara kadronun birkaç kişi daha artması gerekiyor. Asistan sayımız ise 8 kişi, patoloji için yeterli değil. Bizim burada rutin işler çok fazladır. Onun için bizim en az 10-11 asistana ihtiyacımız oluyor. Mevcut asistanlarımızın 4\'ü Sağlık Bakanlığı kadrosundan diğerleri yabancı uyruklu öğrenciler.

Rotasyon uygulamalarınız nasıl?
Bizim asistanlarımız rotasyon için başka bölümlere gitmezler. Diğer bölümlerden patolojiye rotasyona gelirler.

Bilimsel yayın durumuz nedir?
Arkadaşlarımızın yeterli sayıda çalışmaları var. Sürekli olarak üretiliyor. Gerek patolojide gerekse kliniklerle ortak çalışmalar bir çok konuda yayınlar meydana getirildi.

Yurtdışı bağlantılarınız var mı?
Yurtdışı ilişkilerimiz var ve yurtdışı kongreleri de elimizden geldi kadar takip etmeye çalışıyoruz. Mesela, Eylül ayında Avrupa\'da kongremiz olacak, ona kalabalık olarak katılmayı düşünüyoruz. Aslında çok daha fazlasını takip etmek istiyoruz ama ekonomik olarak büyük bir külfet getiriyor. Reçete yazmadığımız için ilaç firmaları bizi klinikçiler kadar finanse etmek istemezler. Biz kongrelere ya kendi imkanlarımız ya da Dekanlık olanakları ile gidebiliyoruz.

Eğitim programınız nasıl?
Diseksiyon bazında çalışıyoruz. Öğretim üyeleri belli bir alanda uzmanlaşıyor ve derinlemesine araştırma yapabiliyor. Asistan arkadaşlarımız da bu seksiyonlar arasında aylık olarak rotasyon yaparlar. Bunun dışında, öğretim üyelerinin haftada bir saat dersleri var. Her Cuma günü rutin olarak literatür ve iki üç haftada bir seminer programlarımız var. Aslında bizim temel eğitimimiz, mikroskop başında karşılıklı yaptığımız eğitimdir. Burada bir usta çırak ilişkisi vardır. Bunun yanında asistan da okuyarak kendisini geliştirir. Asistanlarımız daha sonrasında bir tez hazırlarlar. Bu diğer fakültelerdeki doktora tezine denk geliyor. Bizdeki asistan birinci yılın sonunda kendisine bir tez konusu belirler ve hocasıyla birlikte araştırmalarını yapar uygulamalarını gerçekleştirir, tez başarılı bulunursa uzmanlık sınavına girer. Bizim asistanların nöbetleri yoktur ama yoğun çalışırlar.

Teknik donanımınız nasıl? Yeterli mi?
Teknik donanımımız yeterli. Laboratuvarda otomatik cihazlarla çalışıyoruz. Bilgisayar sistemimizi yerleştirdik, yeni alımlarla daha da güzel olacak. Burada Dekanımız da bizim isteklerimizi pek geri çevirmiyor. Eğer gerçekten gerekli ise ve ihtiyacımız var ise bu alınıyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yardımcı personel açığımız var. Emekli olanın yerine yenisi alınmıyor. Aşağıdaki laboratuvarlarımızda yardımcı personelimiz yok. Temizlik şirketinin bir elemanını orada kullanıyoruz. Bütün bölümde üç yardımcı personelimiz var.

Patoloji Anabilim Dalı\'nı tercih edecek asistanlardan neler bekliyorsunuz?
Patoloji çok güzeldir ama zordur. Hekimlerin hastalarına uygulayacakları tedaviyi patoloji uzmanları yönlendirir. Gerek ameliyatın yapılmasında gerekse ameliyat sonrası hastanın takibinde patolojinin çok önemli yeri vardır. Benim asistanlığım döneminde patoloji bu kadar netleşmiş değildi. Şimdi çok daha fazlasıyla yerleşti. Ve patoloji örnek alma yöntemleri de çok gelişti. Endoskopiler, ince iğne aspirasyonları gelişti. Koruyucu hekimlik ve psikiyatri dışında bütün kliniklerle aşağı yukarı ilişkimiz var. Yani bütün tıpla uğraşıyoruz. Bu nedenle asistanımızın bir çok şey öğrenmesi gerekiyor. Bütün hastanenin ihtiyaçlarına cevap verdiğimiz için rutin işimiz çoktur. Akademik eğitim programı da asistanı meşgul ediyor. Buraya gelmek isteyen gerçekten çalışmak istiyorsa gelsin. Patolojiye geleyim de dinleneyim demek mümkün değil. Ama otuz yıl önce bu söylenirmiş.


Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer