KLİNİKLER
Ankara Ü.T.F. Klinik İmmünoloji ve Romatoloji Bilim Dalı
İMMÜNOLOJİ-ROMATOLOJİ
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik İmmünoloji ve Romatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nurşen Düzgün

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Fakültemizde immünoloji ile ilgili çalışmaların başlangıcı, Bilim Dalı kurulmadan önce 1950’li yıllarda, Prof. Dr. Cavit Sökmen başkanlığında, 2. İç Hastalıkları Kliniğinde, endokrinoloji, hematoloji, nefroloji, gastroenteroloji ve immünoloji çalışma gruplarına dayanmakta. 1957 yılında İç Hastalıklarında; Dr. Güner Kurtdere (Tokgöz) protein elektroforezi (elektroforez kromatografi) çalışmalarını başlatmıştır. Resmi Gazete’de yayınlanan 18.02.1982 tarih ve 17609 sayılı karar ile “Üniversitelerde Akademik Teşkilat Yönetmeliği” Uyarınca Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde İç Hastalıkları Anabilim Dalına bağlı olarak “İmmünoloji Bilim Dalı” kuruldu. İmmünoloji Bilim Dalı Başkanlığına da 3 Kasım 1982 tarihinde Prof. Dr. Güner Tokgöz atandı. Doç. Dr. Murat Duman Bilim Dalı öğretim üyeliğine geçti. Ben de klinikte ve immünoloji laboratuvarında tüm gayretimle çalışarak gelişmesine elimden gelen katkıyı sağlamaya çalıştım.

Bilim Dalımız, 13 Mart 1985 tarihinde, İbn-i Sina Hastanesi’ne taşındı. Burada, Dekanlığın önerileri ile 01. kat C blokta Romatoloji, 5.kat A blokta allerji alanlarında gelişme göstermek üzere yerleştik. Ayrıca 1. katta İmmunoloji Laboratuvarı için bir yer ayrılmıştı. Laboratuvarımız 1. kat D Blok’a taşındığında, gerek alan, gerek konum bakımından, gelişmiş laboratuvarlar için gerekli koşullara kavuşmuş oldu. Doç. Dr. Hüseyin Tutkak, laboratuvar sorumlusu olarak gelişmeleri sürdürdü. Laboratuvarımızda bir doktoralı biyolog, 2 biyolog ve 11 teknik eleman çalışmakta olup flow sitometrik analizler, PCR ve DNA dizim analizleri de dahil 360 bin test yaparak hizmet vermekteyiz.

Ülkemizde ilk olarak turbidimetrik ve nefelometrik yöntem ve kapiller protein elektroforezi, immün fiksasyon elektroforez çalışmaları bizim laboratuvarımızda başlatıldı. Ülkemizde, alanında en gelişmiş ve yeni teknolojileri kullanan laboratuvarlar arasında ilk sıralarda yer almaktayız. Çalışılan testlerin yurt dışı kalite kontrolü; CAP USA, UKNEQAS UK, EQAS USA üyelikleri ile yapılmakta. Yükseköğretim Kurumunun 26/5/1999 Tarih ve 12067 sayılı kararı ile Bilim Dalımızın ismi Klinik İmmünoloji ve Romatoloji Bilim Dalı olarak değiştirildi.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
1950’li yıllardan beri iç hastalıkları asistanları Bilim Dalımızda rotasyon yapmaktalar. Ayrıca, 1985 yılından beri immünoloji ve 1992 yılından beri romatoloji yan dal uzmanlıkları verilmekte. Günümüze kadar, 11 immünoloji yan dal uzmanlığı ve 6 romatoloji yan dal uzmanlığı verilen toplam 17 doktor Bilim Dalımızdan yan dal uzmanlıklarını aldılar ve bunlardan 9’u ülkemizde çeşitli üniversitelerde öğretim üyesi olarak çalışmaktalar. (Ankara Üniversitesi; Adnan Menderes Üniversitesi; Karadeniz Üniversitesi; Atatürk Üniversitesi; Süleyman Demirel Üniversitesi).

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Bilim Dalımızın kurucusu Prof. Dr. Güner Tokgöz’dür. Kendisi 1999 yılında emekli oldu. Halen; İmmünoloji Laboratuvarının sorumlusu olan 1 doçent ve onun dışında, 6 profesör, akademik kadromuzu oluşturmakta. Uzman kadrosunda da 1 doçent yer almakta.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Bir başhemşire, 8 hemşire, 2 sekreter, 7 yardımcı personelimiz bulunuyor.

Eğitim Programınız nedir?
İç hastalıkları ihtisas süresi içinde belirlenen sürede Bilim Dalımıza rotasyona gelen iç hastalıkları asistanları için hem klinik immünoloji, hem de romatoloji eğitimi yapılmakta. Bunun yanı sıra, immünoloji yan dal ihtisası ve romatoloji yan dal ihtisası kapsamında eğitim programlarımız bulunmakta.

Kaç yatağınız var ve yıllık doluluk oranınız nedir?
Bilim dalımızda 25 yatak bulunuyor. Yataklarımızın 2006 yılı doluluk oranı yaklaşık yüzde 90’dır.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?
İmmünoloji-Romatoloji-Allerji Polikliniklerinde ve Multidisipliner Behçet hastalığı tanı ve tedavi ünitesi kapsamında hizmet verilen hasta sayımız yılda 9 bin civarında.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan kaç nöbet tutuyor?
Bilim Dalımızda, iç hastalıkları araştırma görevlileri; İç Hastalıkları Ana Bilim Dalının belirlediği şartlarda nöbet tutmaktalar. Yan dal ihtisası yapan araştırma görevlileri de bu asistanlara yardımcı olmaktalar.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Romatoloji ve immünoloji yan dal eğitim süresi için hazırlanmış çekirdek eğitim programı bulunmakta.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
İç hastalıkları araştırma görevlileri için, İç Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından belirlenen sürede rotasyon yapılmakta. Diğer üniversitelerden ve eğitim hastanelerinden gelen asistan, değişik sürelerde (1-3 ay arasında değişen) İmmünoloji Laboratuvarında ve Kliniğimizde rotasyon yapıyorlar.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
2006 yılında, kongre tebliğleri dışında 19 yurt dışı yayınımız bulunuyor. Yurt içi yayın sayısı da bu rakamın yarısı kadar.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Ulusal ve Uluslararası İmmünoloji, Romatoloji, Alerji ve İç Hastalıkları Kongrelerine, bildiriler, sunumlar ve konferanslarla katılıyoruz.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
İmmünoloji ve romatoloji konularında ülkemizde çok az sayıda yetişmiş eleman bulunmakta. Gerek bu alanlarda verilecek sağlık hizmetinin kalitesinin artması, gerekse araştırmaların gelişmesi için genç meslektaşların yetişmesine gereksinim var.

Teşekkürler.
31/12/2007

Klinikte görev yapan akademisyenler:

Prof. Dr. Nurşen Düzgün
Prof. Dr. Murat Duman
Prof. Dr. Gülay Kınıklı
Prof. Dr. Ümit Ölmez
Prof. Dr. Olcay Tiryaki
Prof. Dr. Murat Turgay Doç. Dr. Hüseyin Tutkak
Doç. Dr. Nuran Türkçapar
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer