KLİNİKLER
Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği
PLASTİK VE REK. CERRAHİ
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu SB Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Klinik Şefi Doç. Dr. M. Oğuz Yenidünya.

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile birlikte açıldı. Yani, yeni bir hastanenin, yeni bir kliniği.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimizde son bir buçuk yıldır asistan eğitimi veriyoruz.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Bir klinik şefi 2 başasistan olmak üzere üç kişiden oluşuyor.

Hemşire ve yardımcı personel durumunuz nedir?
Hastanemizde genel olarak hemşire sayısının yeterli olmamasından kaynaklanan problemler var. Bizim kliniğimizde halihazırda 5 hemşire ve 3 yardımcı personel çalışıyor.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranı nedir?
23 yatağımız var. Doluluk oranımız son günlerde yaşadığımız soğuk hava koşulları dışında yüzde 90’lar civarındaydı. Son birkaç haftadır genel doluluk oranımızın altında çalışıyoruz.

Yıllık poliklinik ve ameliyat sayınız ortalama ne kadar?
Yıllık ameliyat sayımız ameliyathane koşullarında yaptığımız vakalar 500 civarında. Ayrıca, poliklinikteki küçük müdahale odasında da bir o kadar daha ameliyat yapılmaktadır. Günlük ortalama poliklinik sayımız 40 civarındadır.

Bir asistan eğitimi boyunca ortalama kaç ameliyat yapıyor?
Varolan 5 asistan arkadaşımızın da yaptıkları, asiste ettikleri, gördükleri ameliyatları kayıt ettikleri birer defterleri var. Bu defterleri aralıklı olarak gözden geçirmek suretiyle, her asistanın eşit sayıda ameliyat yapmasını amaçlıyoruz.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Eşit kıdemler arasında eşit sayıda olmak üzere ve kıdemi az olanlara daha çok sayıda nöbetleri düzenliyoruz. Genel olarak bir asistanın ayda 8-10 kadar nöbeti olabiliyor.

Eğitim programınız nedir?
Eğitim programımızın yatan hastalarla ilişkili olarak aktif bir yönü olsun istiyoruz. Bu sebeple uzun seminerler yerine 15 dakikayı geçmeyen ve sık aralıklarla yaptığımız seminerleri tercih ediyoruz. Makale okumak adına yine klinikte yatan hastalarla ilgili görevler veriyoruz. Makalelerin eleştirel bir gözle okunmasını amaçlıyoruz. Hiçbir ameliyatta asistanı hasta ile baş başa bırakmıyoruz. Bir asistanın artık kendi başına yapabileceğine kanaat getirdiğimiz vakalarda bile yanında oluyoruz. Çünkü vaka basit olmakla beraber bir eğiticinin yönlendirmesi ile yapılması halinde asistanın tekrarlanan hataları yapmadan yetişeceğine inanıyoruz.

Ayrıca her ay yaklaşık 7-10 tane soru içeren asistan aylık sınavının soru kağıtlarını dağıtıyoruz. Fakat cevaplarını hemen orada istemiyoruz. Bir dahaki ayın sorularını verene kadar cevaplamış olmalarını istiyoruz. Amacımız okumalarını sağlamak olduktan sonra bunun nerede, ne zaman ve ne hızla yapılmış olmasının bir önemi olmadığını düşünüyoruz.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Var, fakat buna genel olarak uyamıyoruz. İş yükü bu programda aksaklıklara yol açıyor.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Evet, uygulanıyor.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Henüz ne bizim kliniğimize rotasyona gelen oldu, ne de bizden giden oldu.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Eğitimde en çok yararlandığımız araç ve gereçler olarak dijital fotoğraf makineleri ile bilgisayarları söyleyebiliriz. Hemen bütün çalışan arkadaşlarımızın bu araç gereçleri var.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Genel anlamda her bir asistan arkadaşla hem yurt içinde hem de yurt dışında olmak üzere bir makale çıkartmak arzusundayız. Ayrıca doğrudan plastik cerrahi dergisi olmamasına rağmen, örneğin Türk Tabipleri Birliği’nin çıkarttığı Sürekli Tıp Eğitimi Dergisi gibi, pratisyen hekimlere yönelik dergilere de bilgi alışverişine katkıda bulunur ümidi ile yazılar gönderiyoruz.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Benim kendi adıma son olarak katıldığım kongre, davetli konuşmacı olduğum, 48. Uluslararası katılımlı Japon Plastik Cerrahi Kongresi oldu. Burada Japonca olmak üzere açık rinoplasti hakkında eğitim seminerleri saatinde bir konuşmam vardı. Asistan arkadaşlarımızın kongrelere katılmalarını istiyoruz. Kongre dışında yurt dışı deneyimi olması amacıyla da 6’şar ay ara ile Japonya’ya burslu olarak gitmelerini planladık. Kısmet olursa ilk arkadaşımız 2006 yılı nisan ayında Japonya’da olacak.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Döner sermaye, yani yeni adı ile performans ödemeleri düzenli ve vaktinde olmamakla beraber uzman arkadaşlarımız için 2500 YTL, asistan arkadaşlarımız için 1500 YTL civarındadır.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Tıpta uzmanlık sınavını başarıp asistan olduktan sonra uzman olamamak çok nadir bir ihtimal. Yani hemen her asistan günün birinde, vakti geldiğinde uzman olur, tezi basılır, uzmanlık sınavını verir. Bunların hiçbir önemi yoktur. Bunlar zor şeyler değildir. Önemli olan ülkemizin yaşanabilir kılınması için ortaya koyacağımız çabalardır. Bu sebeple dünyada silik, hiçbir iddiası olamayan, gelişmiş ülkeleri ve onların bilimsel yöntemlerini taklit eden bir ülke olmak yerine, bir iddiası, söyleyecek sözü olan bir ülke olmak durumundayız. Bunun için yapmamız gereken şey çok çalışmaktır.

Teşekkürler. 13.03.2006
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer