KLİNİKLER
Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı
GENEL CERRAHİ
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu, Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Tireli.

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Celal Bayar Üniversitesi l992 yılında kuruldu. Tıp fakültesi ve buna bağlı olarak Genel Cerrahi Anabilim Dalı 1994 yılında kuruluş çalışmalarını tamamlayarak hizmet vermeye başladı.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Anabilim dalımızda halen 1 profesör, 5 doçent, l yardımcı doçent görev yapmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Anabilim dalımızda halen 8 hemşire ve 3 personel çalışmaktadır. Pek çok yerde olduğu gibi bizimde yardımcı personel sayısı yönünden sıkıntılarımız bulunmaktadır.

Yatak sayınız ve doluluk oranı nedir?
Halen 18 yatağımız bulunmaktadır. Yüzde 150 doluluk oranı ile çalışıyoruz. Bazı hastalarımızı diğer kliniklerde bulunan boş yataklara yatırabiliyoruz. Yeni hastanemizin inşaatı devam etmektedir. Sanırım 2006 yılının sonunda yeni binamıza taşınacağız. O zaman daha çok yatağımız olacağını düşünüyorum.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Asistanlarımızın kıdemlerini göz önüne alarak nöbet düzenlenmesi yapıyoruz. Örneğin, yeni başlayan bir asistanımız ayda 13-14 nöbet tutarken, son sene asistanları ayda 3-4 nöbet almaktadırlar. Nöbetlerde yoğunluk olduğu söylenemez. Yatak sayısının azlığı her türlü acil başvurusunu karşılamamızı engellemektedir.

Asistanlarınız döner sermayeden ortalama ne kadar pay alıyor?
Asistanlarımızın son zamanlarda döner sermayeden düzenli olarak, ayda 500-600 YTL katkı payı aldıklarını söyleyebilirim.

Eğitim programınız nedir?
Önceden hazırlanmış düzenli bir klinik içi eğitim programımız bulunmaktadır. Asistan semineri, vaka tartışmaları, literatür saati, konuk konuşmacıların yer aldığı ortak toplantılar şeklindeki bu programımızı aksatmadan yürütüyoruz. Arada öğretim üyelerinin verdiği seminerlerde yer almaktadır. Bu toplantılara tüm öğretim üyeleri, asistanlar, staj öğrencileri ve son sınıf öğrencileri katılmaktadırlar.

Tıbbi araç-gereç durumunuz nasıl?
Karın cerrahisinin gerektirdiği tüm olanaklara sahibiz. Yoğun bakım yatağımız az sayıda ama bu konuda iyi bir eğitim almış bir ekiple çalışma şansına sahibiz. Laparoskopik cerrahi için olanaklarımız yeterlidir. Bazı özellikli ameliyatlar için gerekli olan araç ve gereçlerin temini içinde gerekli girişimlerimizi yapmış bulunuyoruz.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Öğretim üyelerimiz, yurt içi kongreleri rahatlıkla takip edebilmektedirler.Yurt dışı katılımlar ise henüz arzu edilen düzeye erişememiştir. Asistanlarımıza son zamanlarda bazı yurt içi toplantılara katılma olanağı sağlanabilmiştir.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
2004 yılı içinde yurt içi ve dışı dergilerde 10 araştırmamız yayımlanmış; gene bu yıl içinde değişik kongrelerde 15 bildiri sunulmuştur.

Kliniğinizi seçecek asistanlardan istekleriniz nedir?
Anabilim dalımız kısa sayılabilecek bir geçmişi olmasına rağmen her türlü cerrahi girişimin yapılabildiği bir seviyeye ulaşmıştır. Bilimsel aktivitelerimiz her yıl giderek artmaktadır. Genel cerrahiyi gönülden seven genç meslektaşlarımıza severek çalışabilecekleri bir ortam sunacağımızı söyleyebilirim. Genel cerrahiyi gönülden seven, bir yabancı dili çok iyi bir düzeyde bilen, bilimsel çalışmaya yatkın ve kariyer yapmayı arzu eden meslektaşlarımızla çalışmaktan mutluluk duyacağımızı belirtmek isterim.

Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer