KLİNİKLER
Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji-Embriyoloji Anabilim Dalı
HİSTOLOJİ VE EMB.
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji-Embriyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Nergiz.

Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Dicle Üniversitesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı 1969 yılında kurulmuştur. 1982 yılına kadar Histoloji Kürsüsü olarak faaliyetlerini sürdürmüş olup, 1982-1992 yılları arasında anatomi ile birlikte Morfoloji Anabilim Dalı adı altında yeniden yapılandırılmıştır. 1993 yılında YÖK kararı ile anatomiden ayrılarak yeniden Histoloji Embriyoloji Anabilim Dalı adı altında faaliyetlerine devam etmiştir.
Anabilim dalının ilk başkanlığı Doç. Dr. Şeref Yazgan tarafından yapılmıştır. Daha sonra sırasıyla Prof. Dr. Turgut Vardar, Prof. Dr. İbrahim Aykaç ve Doç. Dr. Basri Turgut tarafından bu görev yürütülmüştür.1993 yılından bugüne kadar anabilim dalı başkanlığı tarafımdan yürütülmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz 2 profesör, 2 doçent, 2 yardımcı doçent, 2 uzman, 4 doktora öğrencisi ve 1 uzmanlık öğrencisi olmak üzere 13 kişiden oluşmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yardımcı personel kadromuz 3 laborant, 1 sekreter ve 1 hizmetli olmak üzere 5 kişiden oluşmaktadır.

Anabilim dalınıza yeni giren asistanlar ve uzmanlar döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Anabilim dalımıza yeni başlayan asistanlar maaşlarının yüzde 70’i, uzmanlar ise yüzde 100’ü oranında döner sermayeden pay almaktadır.

Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Anabilim dalımıza yeni başlayan asistanlar Histoloji-Embriyoloji Derneği tarafından kabul edilen asistan karnesine sahip olmak için birtakım teorik- pratik uygulamalar ile iç ve dış rotasyonlara tabii tutulmaktadırlar. Bu uygulamalar içerisinde birer ay süre ile biyokimya ve patoloji anabilim dallarında zorunlu iç rotasyon mevcuttur. Bu iç rotasyonlara ilaveten seçmeli olmak üzere tercihen yurtdışında “İleri Araştırma Teknikleri” ya da “Yardımcı Üreme Teknikleri” konularında dış rotasyon yaptırılmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Anabilim dalımız, öğretim sürecinde Tıp ve Diş Hekimliği Fakülteleri’nde lisans, Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde ise lisansüstü düzeyde histoloji ve embriyoloji dersleri verilmektedir. Anabilim dalı içerisinde ise asistanlara yönelik olmak üzere her hafta seminer ve literatür taraması çalışmaları yapılmaktadır. Buna ilaveten asistanlara yönelik histoloji ve embriyoloji konularında teorik ve pratik dersler ve bunların sınavları yapılmaktadır.

Tıbbi araç-gereç durumunuz nasıl?
Anabilim dalımızda rutin ışık mikroskobu, immünohistokimya ve elektron mikroskobu laboratuarlarında araştırmalar yapılmaktadır. Adı geçen laboratuvarlarda bilimsel araştırmalar için gerekli tüm tıbbi-araç ve gereçlerimiz mevcuttur.

Bilimsel yayın sayınız nedir ve kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Anabilim dalımız öğretim elemanlarının gerek yurtiçi ve gerekse de yurtdışı dergilerde yayınlanmış pek çok makalesi bulunmaktadır. Örneğin son 5 yılda (2000-2005) yayın durumumuza göz attığımızda 30’u yurtiçi, 20’si yurtdışı olmak üzere toplam 50 makale ve 48 tebliğ yayınlanmıştır. Anabilim dalımız öğretim üyeleri her yıl periyodik olarak yapılan histoloji-embriyoloji ve elektron mikroskobu kongrelerine ekip halinde katılmaktadırlar.

Anabilim dalınızı seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Anabilim dalımızı seçecek asistanlar; yabancı dil sorunu olmayan, bilimsel düşünceyi benimsemiş, teknolojik gelişimleri yakından takip eden kişiler olmalıdır. Ayrıca anabilim dalı içerisinde gerçekleştirilen bilimsel ve sosyal faaliyetlere uyum sağlamalıdırlar.

Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer