KLİNİKLER
Dr. Abdurrahman Yurtarslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Genel Cerrahi Kliniği
GENEL CERRAHİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu Sağlık Bakanlığı Dr. Abdurrahman Yurtarslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Genel Cerrahi Klinik Şefi Opr. Dr. Süleyman Oral

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Onkoloji Hastanesinin tarihi oldukça eskidir. Ancak bu içerisinde bulunduğumuz daha genç bir bina. Onkolojiye bakarsak 1957 yılında Andiçen’de buranın temeli olarak kurulmuş, 1964’de Etimesgut’taki binaya, 1989 yılında da içerisinde bulunduğumuz bu binaya taşınmıştır. Cerrahiler buraya taşındıktan sonra şeflik olmuş, 1993 yılından itibaren de 3. Cerrahi Kliniği benim şefliğimde kurumuştur. O günden bu yana da şeflik olarak devam etmektedir.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimizde kuruluşundan beri asistan eğitimi verilmektedir. Benim şefliğimle beraber bu klinikte asistan eğitimi başlatıldı. İki asistan almıştık. O günden beri asistan eğitimi yaklaşık 15 yıldır aralıksız devam ediyor.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Bir şef, bir şef yardımcısı ve beş tane başasistan olmak üzere altı kişiyle eğitim yapmaktayız. Dört tane de asistanımız mevcut. Normalde sekiz asistan kadromuz var ama son zamanlarda isteğimizden daha düşük asistan gelmesi dolayısıyla, hastanemizde hemen hemen her cerrahi servisinde dörder asistan bulunmaktadır. İnşallah önümüzdeki yıllarda sekiz asistana tamamlarız

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimizde, altı hemşire, bir sekreter, iki de hasta bakıcı personel görev yapmaktalar.

Eğitim programınız nedir?
Haftada bir gün seminer yapılmakta. Diğer günler ameliyat, poliklinik ve biyopsi gibi servis işleri yürütülmektedir. Hemen hemen genel cerrahiye ait, onkolojik cerrahi ile ilgili bütün ameliyatlar servisimizde yapılmaktadır. Bunun içinde wiplle, totalözefajektomi, karaciğer rezeksiyonu gibi büyük ameliyatlar dahil en küçüğünden, en büyüğüne kadar onkolojik ameliyatların tümü yapılmakla birlikte genel cerrahi asistanı yetiştirdiğimizden fıtık, normal guatr vesaire gibi küçük ameliyatlar da yapılmaktadır. Ancak burasınındiğer hastanelerden farkı diğer hastanelerde malin vakalar yüzde 10’u teşkil ederken bizde beni vakalar yüzde 10’u yüzde 15’i teşkil eder. Ameliyatlarımızın yaklaşık yüzde 85’i malin vakalardan yani kanserden oluşmaktadır. Ancak genel cerrahiyi ilgilendiren, hemen hemen bütün ameliyatlar bölümümüzde yapılmaktadır.
Sabah 08-08.30 gibi ve akşam üzerleri 15.30’da muhakkak hasta vizitleri yapılmaktadır. Hasta başında ameliyat dışı ekiplerle eğitim pratik olarak devam etmektedir. Ameliyat ekibi sabah 08.00’de ameliyathaneye girdiği için bu vizitlerde bulunamıyor. Ama öğleden sonraları ameliyat bittiğinden mutlaka iştirak ediyorlar ve tam kadro olarak vizitlere devam ediliyor. Hasta başında tartışmalı olarak eğitime devam ediliyor.
Çarşamba günleri toplu seminer ve bunun arkasından servis içerisinde tartışılacak vakaların bizzat dosyasıyla beraber tartışılması, gerekirse hastanın diğer branşlardan doktorlarında bulunduğu tümör konseyine sunularak ayrıca tartışılması sağlanmaktadır. Senede bir veya iki defa asistanlar sınava tabi tutulmakta ve bu imtihanlarda eksiklikleri giderilmeye çalışılmaktadır.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizde 25 yatağımız var. Genellikle yüzde 90, yüzde 100 oranında bir dolulukla çalışmaktayız. Ramazan ayı gibi özel zamanlarda veya temmuz, ağustos ayı gibi yaz aylarında bu rakam yüzde 80’e, yüzde 70’e düşmektedir. Zaman zaman yataklarımız yeterli gelmediği zaman hastanenin boş yataklarını merkezi yatıştan faydalanarak kullanabilmekteyiz. Bu sayede 25 yataklı servisimizde 35 yatan hasta ile çalıştığımız da olmaktadır.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?
Yıllık olarak 13 bin ile 15 bin arasında poliklinik yapmaktayız. İçerisinde bulunduğumuz 2008 yılının ocak ayından itibaren bugüne kadar yapılan poliklinik sayısına bakarsak o da yaklaşık 5 bin civarında gerçekleşmiş durumda.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Nöbet düzenlerimiz servise has değil. Hastanedeki bütün cerrahi servisleri asistan ve mütehassıslarını nöbetleri toplu olarak düzenlenmekte. İlk yıl asistanları tabii ki daha fazla nöbet tutmaktalar. Bildiğim kadarıyla ilk yıl asistanlarına iki ya da üç günde bir nöbet gelmekte. Tabii bu asistan sayısının azlığından. Kıdemli asistanlara biraz daha az gelmekle birlikte yinede nöbet sayımız 10’a yaklaşmakta.
Mütehassıs sayımız hastane olarak asistandan daha iyi. Dolayısıyla onlara ayda iki civarında nöbet düşmekte. Ancak cerrahi nöbetleri safi üçüncü cerrahi olarak değil, hastanedeki beş cerrahi tarafından ortak olarak organize edilmekte. Her gün için bir mütehassıs ve dört asistan kıdem sırasına ve kıdemine göre ayarlanarak hastanede nöbetçi kalmaktadırlar.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Hastanenin prensibi olarak yazılı olmamakla beraber, hangi asistanın ne ameliyatı yapacağı hemen hemen bizim cerrahı derneklerin de müfredatına uygun şekilde yürütülmekte. Ama bazı ameliyatlarda hastanemizde fazlalık, bazı ameliyatlarda azlık olmaktadır. Az önce bahsettiğim gibi kanser gurubu ameliyatlar ki meme kanseri, troid kanseri, mide kanseri olsun hastanemizdeki asistanlar normal ortalamanın çok üzerinde yapmaktalar. Buna rağmen benin olan iyi huylu ameliyatlar daha az yapılmakta. Bazı hastanelerde çok fazla apandisit, fıtık yapılırken bizim hastanemizde apandisit, fıtık kadar meme ameliyatı sayısı vardır. Bu da hastanemizin kanser hastanesi olmasından kaynaklanan bir durumdur. Ama asistanlarımız yine de ihtisaslarını bitirene kadar 150-200’e yakın apandisit, fıtık yapmaktalar. O konuda da eksikleri yoktur.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Beş yıllık ihtisası süresince asistanımız hemen hemen bir yılını rotasyonda geçirmektedir. Bu rotasyonlar genel olarak anestezi, üroloji, patoloji, ortopedi, göğüs cerrahisi gibi rotasyonlardan oluşmaktadır. Kimisi birer kimisi ikişer ay olarak gerçekleşmektedir. Bize de hemen hemen ortopedi gibi kadın doğum gibi her branştan, cerrahi branşlardan rotasyona asistanlar gelmekteler. Ancak son zamanlarda Sağlık Bakanlığının talimatı ile hastanelerde servisler arası rotasyon uygulaması başlamıştır. Cerrahi servisleri arasında da rotasyon yapılmaktadır. Gerçi asistanlardan bu uygulamadan memnun olmadıkları ve bir şefe bağlı olarak çalışmak istedikleri yönünde bildirimler almaktayız. Ama Bakanlığın talimatı bu doğrultuda olduğu için servis içi rotasyon da yapılmaktadır.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Yurt dışı olarak 3 yayınımız var. Hastane olarak tabii daha fazladır. Yaklaşık 5 tane de yurt içi yayınımız var. Aşağı yukarı her sene 2-3 yurt dışı, 4-5 yurt içi yayın ve bunun yanı sıra posterler, kongre sunumlarımız olmakta ve her sene artarak devam etmektedir.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Zaman zaman katılıyoruz. Yurt içi kongrelere uzmanlarımız veya yerine göre asistanlarımız da katılmaktadır. Ama yurt dışı kongrelere ekseriyetle şef olarak ben gitmekteyim. Diğer uzmanlar fazla gidememektedirler. Zaman zaman gönderdiğimiz uzmanlarımız olsa da azınlıktadır.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Asistan, doktor veya cerrah olmak istiyorsa mesleği sevmelidir. Sevmeden bu meslek yapılamaz. Maddi durum dikkate alınarak bu meslek seçilmez. Doktorluğu, insanlara hizmetin, bir hastayı kurtarmanın hazzını alabileceklerse seçsinler. Onun dışında durumları düşüneceklerse, maddi durumla hareket edeceklerse bu mesleği seçmemelerinde fayda var. Bu mesleğin en kutsal ve insanlara en büyük hizmetin olduğu meslek olduğuna inanıyorum. Ama bunun yanında zorluğu vardır. Bunu göğüsleyebilmek bu mesleği sevmekle olur. Ben bu mesleği severek seçtim. Sevmeden yapılabileceğine de inanmıyorum.

Teşekkürler.
19/05/2008

Klinikte görev yapan akademisyen ve uzmanlar: Opr. Dr. Süleyman Oral (Klinik Şefi) Opr. Dr. Oktay Öksüz(Klinik Şef Yard.) Opr. Dr. Mustafa Yılmaz (Başasistan) Opr. İbrahim Üstün (Başasistan) Opr. Hakan Bulak (Başasistan) Opr. Burak Kavlakoğlu (Başasistan)

Asistanlar:
Dr. Emine Önder Dr. Aziz Ahmet Surel Dr. Kıvanç Tunç Dr. Melih Bozyel
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
10
1) halil vural (öğretmen)
11.02.2014 02:36:34
Ali hocamın öncelikle hastalara yaklaşımının çok iyi olduğunu söylemeliyim.Sakin duruşu ve yaklaşımı,anlatacaklarını sonuna kadar dinlemesi, sadece doktor olarak değil bir abi olarak,bir baba gibi paylaşımlarda bulunması mükemmel.Allah razı olsun...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer