KLİNİKLER
Dr. Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Kliniği
KARDİYOLOJİ
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu Dr. Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Klinik Şef Yardımcısı Doç. Dr. Filiz Şenocak

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz oldukça yeni. 2000 yılında bir klinik şefliği olarak kuruldu. O zaman ki şefimiz Doç. Dr. Karademir’di. Daha sonda profesör oldu ve Isparta’ya gitti. Bende 2001 yılında oraya klinik şef yardımcısı olarak geçtim. Normalde zaten kardiyoloji çalışıyorduk ama bu sadece bir kadro geçişi oldu.
2002 yılında ilk yan dal asistanlarımızı aldık ve onları 2003 yılında yan dal uzmanı olarak mezun ettik. Bir dönem malum yan dal sınavları olmadı, yan dal için asistan gelemedi. O nedenle bir ara verdik. Şimdi aralık ayından itibaren yeni yan dal asistanlarımızla birlikte çalışmaya başladık.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimizde 2002 yılından bu yana yan dal eğitimi veriyoruz. Kardiyoloji eğitimini ise şeflik olmadan önce de veriyorduk. Ben buraya 1993 yılında geldim. Hatta ondan birkaç yıl öncesinde bile pediatri asistanlarına eğitim veriliyordu

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Bildiğiniz gibi uzun süre şef, şef yardımcısı sınavı olmadı, atama olmadı o yüzden biz burada iki şef yardımcısıyız. Bir de pediatrik kardiyoloji uzmanımız var. O da mecburi hizmetle gelmişti ama onun da mecburi hizmet süresi doldu.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
On servis hemşiresi ve iki katater hemşiremiz var. Bunlardan biri tayin oldu gidecek. Bunun dışında bir eko hemşiremiz, bir sekreterimiz, anjiografi laboratuvarımızda dört katater teknisyenimiz var. Toplam sayı 17.

Eğitim programınız nedir?
Kliniğimizde bir pediatri asistanlarına eğitim veriyoruz bir de yan dal asistanlarına eğitim veriyoruz. Pediatri asistanlarına verilen eğitim normal dersleri, pediatri asistanlarına yönelik dersleri kapsıyor. Örneğin yılda her birimiz birer ders veriyoruz. İki olgu sunumumuz var. Bunlara ek olarak vaka sunumları gibi derslerimiz var. Bunun dışında servisimizde de pediatri asistanlarına pratik konularda eğitim veriyoruz, makale saatleri ve seminerler yapıyoruz.

Yan dal asistanlarına verdiğimiz eğitim daha kapsamlı. Bizim her çarşamba günü eğitim günümüz. Eğitim günümüzde konsey yapıyoruz. Kalp Damar Cerrahisiyle beraber olguları gözden geçiriyoruz. Aynı gün makale saatimizi var. Haftada bir seminer yapıyoruz. Mümkün olduğunca her gün öğlenleri asistanlar olsun yan dal asistanları olsun daha çok teorik bazda ders anlatmaya çalışıyorum. Bir de pratiğe dayalı çok yönümüz olduğu için pratik eğitimlerimiz var. Eko eğitimi, katater eğitimi, efor testi var, holter vs bunlar hep pratiğe dayalı eğitimler.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Bunun için son bir istatistik çıkarmış değiliz. Geçen senelerde yüzde 80 ile yüzde 60 arasında değişmişti. Bunun da bir nedeni var o da sigortalıların üniversitelere gitmeye başlaması. Sigortalılar üniversiteye gitmeye başlayınca yıl ortasındaki doluluk oranı düştü. Yoksa doluluk oranımız bu kadar az değildir.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?
Geçen senelere göre son zamanlarda poliklinik sayımız arttı. Çünkü eski SSK yeni Dışkapı Hastanesinin pediatrik kardiyologu yok. Oradan bize geliyor hastalar. Geçen sene 7 bin 632 poliklinik 7 bin 408 eko kardiyografi 354 kalp kateterizasyonu, 328 holter ve efor testi yapmışız.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Nöbet düzenlemeleri denince bu hastanenin düzenlemesidir. Bizdeki herkes hastanede nöbet tutar. Onun için pediatri asistanlarını ve bizim yan dal asistanlarını söyleyeyim. Bizim yan dal asistanlarımız genel hastane acil nöbeti tutuyorlar. Kardiyoloji nöbeti tutmuyorlar. Ayda yaklaşık iki nöbet iki vardiya gibi geliyor. Kardiyolojide ise icapçılık var.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Var tabii. Türk Pediatrik Kardiyoloji Derneği tarafından belirlenen müfredatı kullanıyoruz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Yine Türk Pediatrik Kardiyoloji Derneği, pediatrik kardiyoloji yan dal eğitimi vermesi gereken yerlerde nasıl koşullar bulunmalı şeklinde bir genelge yayınladı. Bu genelgeye göre de eğer, örneğin biz eğitim veriyorsak ve bizde bazı eksiklikler varsa, onu tamamlamak için yan dal asistanlarının 3 ila 6 ay arasında rotasyonlara göndermemiz gerekiyor. Bizde eksik olan erişkin kardiyoloji ve kadın doğum. Bunlar bizde yok. O nedenle yan dal asistanlarımız henüz çok yeni başladılar ama sırasıyla üçer aylık rotasyonlara göndereceğiz. Dışarıdan da bize rotasyona gelenler var. Mesela ilk aşamada Fatih Üniversitesinden iki kişi üçer aylık rotasyona geldi.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Geçtiğimiz 2007 yılında yayınlanmış olarak bir yurt içi ve bir yurt dışı yayınımız var. Bunun yanı sıra son kongre için 5-6 da kabul edilmiş bildirimiz var.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Aramızda iş bölümü yaparak kliniğimizdeki işleri aksatmayacak şekilde mümkün olduğunca kongrelere katılmaya çalışıyoruz. Tabii pediatrik kardiyoloji kongrelerini yeğliyoruz. Çünkü biliyorsunuz yılda iki kongreye katılma hakkımız var. Diğerleri yıllık izinden kesiliyor.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Yan dal asistanları için konuşursak aramıza katılmalarına kadar bayağı bir zaman var. Kardiyolojiyi iyi tanıyarak gelmelerini öneririm. Çünkü çoğu kardiyolojiyi iyi tanımadan geliyor. Son derece yoğun çalışması olan oldukça stresli ve radyasyonla çalıştığımız sağlık açısından da bir takım riskler taşıyan bir bölüm. Bunun dışında el becerilerinin iyi olması lazım. Fazla miktarda efor ve yorgunluk gerektiren bir alanımız var ama bir o kadar da zevkli bir alan. Bizi düşünenler varsa önce gelip bizimle bir konuşsunlar derim. Onlara bir gösterelim, ona göre karar versinler.

Teşekkürler.
24/03/2008

Klinikte görev yapan eğitim sorumluları:
Doç. Dr. Filiz Şenocak
(Kln. Şef. Yrd.)
Doç. Dr. Burhan Öcal
(Kln. Şef. Yrd.)

Pediatrik Kardiyoloji Uzmanı:
Uzm. Dr. Utku Arman Örün

Yandal Asistanları:
Uzm. Dr. Vehbi Doğan
Uzm. Dr. Senem Özgür
Uzm. Dr. Osman Yılmaz

Hemşireler:
Emine Tulgan
Hatice Arıcı
Perihan Sustam
Meral Akbaş
Aylin Caymaz
Nazlı Karakaya
Nebahat Dokumacı
Gülgün Gökkız
Habib Akay
Nurgül Beyaz
Rahime Gür
Fidan Ekinci
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer