KLİNİKLER
Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tüp Bebek Merkezi
KADIN HAST. VE DOĞUM
14 Nisan 2021, Çarşamba
Klinikleri Tanıyalım köşemizin bu haftaki konuğu Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Şefi Prof. Dr. A. Sertaç Batıoğlu.


Kliniğinizin tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?
Tüp bebek ünitesi 1989 yılında dönemin başhekimi Ziya Durmuş döneminde Doç. Dr. Oya Gökmen, Doç. Dr. Havva Oral ve Operatör Dr. Utku Özcan’ın şefliğinde kurulmuş. Yıllarca bu ekip tarafından yürütüldü. Daha sonra hastanede idari kadrolar üzerinde yapılan bazı değişikliklere paralel olarak klinikte şef ve şef muavini kadrolarında rotasyona tabi olarak ekip değişikliklerden sonra klinik şefi olarak ben atandım. Doç. Dr. Oya Gökmen döneminde yapılan değişiklikle hastane başhekiminin aynı zamanda Tüp Bebek Kliniği’nin müdürü olarak da görev yapması sağlandı.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz, bir profesör ve üç doçent olmak üzere toplam dört kişiden oluşuyor. Yürütme tarzında yardımcı olarak da 4 şef muavini ile 18 de başasistan çalışmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yeterli sayıda hemşire ve yardımcı personel konuşlandırılmıştır. Kliniğin yardımcı personel açısından eksiği yok fazlası vardır.

Yatak kapasiteniz ve doluluk oranınız nedir?
Şu anda tüp bebek servisi olarak infertilite servisinde opere olacak hastalar için 25 yatağımız vardır. Doluluk oranımız ise yüzde 50 ve üzeri olarak değişiklik göstermektedir.

Nöbet düzenlemeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Nöbet düzenlemelerimiz hastanenin genel prosedürüne uygun olarak yapılmaktadır. Ayrıca kendi kliniğimizin ve klinik gruplarımızın nöbet düzenlemeleri yoktur. Hastanenin genel prosedürü içersinde şefler ile şef muavinleri icapcı, başasistanlar ile uzmanlar gece şefi nöbetini tutmaktadır. Bu da her akşam hastane de iki tane uzman şeklinde uygulanmaktadır.

Rotasyon uygulamalarınız hakkında bilgi verir misiniz?
Başasistan düzeyinde özellikle yıllık rotasyon planlanmaktadır. Hastane de şu anda 50’nin üzerinde başasistan ve uzman bulunmaktadır. Bunların yılda bir kere bizim bilim dalımızdan geçmesi de planlanmaktadır.

Tıbbi araç ve gereç durumunuz nedir?
Şu anda gerek Türkiye’de gerekse dünyada tüp bebek kliniklerinde kullanılan bütün araç ve gereçler teknolojik gelişmeye paralel olarak elimizde bulunmaktadır. Ayrıca yeni gelişmeler de anında takip edilmektedir. Şu anda araç gereç bakımından eksiğimiz bulunmamaktadır.

Bilimsel yayın durumunuz nasıl?
Özellikle kliniğimizde bilimsel yayınları teşvik amacıyla bazı ödüllendirme prosedürleri uygulanmaktadır. Her başasistan düzeyinde bir kişinin en az bir yurtdışı yayın yapması ana politikamızdır. Bu yurtdışı yayınlara paralel olarak bir de yurtdışı kongreye katılması sağlanmaktadır.

Kliniğinizi seçecek asistanlara neler söylemek istersiniz?
Çok özverili ve severek yapılması gereken bir daldır. Çünkü hastaların psikolojileri de bozuk olmakta. Özellikle birkaç kere başarısız olanlarda bu sorunlar daha çok çıkmaktadır. Kişilerin sorunlarına sadece fiziksel olarak değil psikolojik olarak eğilmeleri gerekir. Bu nedenle kliniğimizi seçecek asistanların insanı ve mesleğini seven, onlarla uğraşacak, hiçbir zaman sıkıntı duymayacak, özveride bulunacak kişilerden oluşması gerekmektedir.

Teşekkürler.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer