KLİNİKLER
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı
MİKROBİO. VE ENFEK. HAST.
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sercan Ulusoy.

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Ege Üniversitesi’nin kuruluş yıllarında Tıp Fakültesi’ndeki ilk kürsüler 20 Mayıs 1958 tarih ve 6 sayılı senato kararıyla kurulmuştur. Bu kararda mikrobiyoloji var ama intaniye veya enfeksiyon hastalıkları adında herhangi bir kuruluş bulunmuyordu. 1959 tarihinde Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nden izinli olarak İzmir’e gelen Alb. Doç. Dr. Fethi Serter tıp öğrencilerine ilk kez enfeksiyon hastalıkları derslerini bağımsız ders olarak vermeye başlamıştır. Senatonun 15.1.1963 gün ve 8 sayılı kararı ile Mikrobiyoloji ve İntaniye Hastalıkları Kürsüsü kurulmuş, Doç. Dr. Fethi Serter kürsü başkanlığına getirilmiştir. Prof. Dr. Fethi Serter’in vefatine kadar kürsü başkanı olarak kalmıştır.
Kürsüye bağlı ilk İntaniye Kliniği, Yenişehir’deki İzmir Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde birinci koğuşta hizmet vermiştir. 1975’te bugünkü binalara yerleşilmiştir. Prof. Dr. Fethi Serter’in vefatından sonra Prof. Dr. Hakkı Bilgehan kürsü başkanlığına seçilmiştir. Onu takiben bu görevi Prof. Dr .Cahit Günhan yürütmüştür. Mikrobiyoloji, intaniye’den ayrıldıktan sonra anabilim dalı başkanlığına Prof. Dr. Güney Karakartal seçilmiştir. Prof. Dr. Karakartal’ın ardından anabilim dalı başkanlığı görevini sırasıyla Prof. Dr. Münir Büke ve Prof. Dr. Demir Serter yürütmüştür. Bugün de ben bu görevi yürütmekteyim.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Anabilim dalımızda 5 profesör, 1 doçent, 2 yardımcı doçent, 2 uzman doktor ve 7 asistan doktor bugün itibariyle akademik kadromuz olarak görev yapıyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
8 hemşire, 3 laboratuvar teknisyeni, 3 hizmetli ile 7 özel temizlik şirketi elamanı anabilim dalımızda yardımcı personel olarak görev yapıyor.

Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimiz 29 yatak kapasiteli olup 10 adet çift kişilik tuvaletli-banyolu oda, 8 tek kişilik tuvaletli-banyolu özel oda, monitör ve yapay solunum cihazının bulunduğu yoğun bakım odası olarak kullandığımız tek kişilik bir odadan ibarettir.
Servisimize 2003 yılı boyunca yatan hasta sayısı 421’dir. Polikliniğimizde 2003’te 3109 poliklinik yapılmıştır. 2002 yılında gidilen konsültasyon sayısı 584 iken, bu rakam 2003’te 4204’dür. Laboratuvarımızda 2003 yılında 944 adet bakteriyolojik kültür yapılmıştır.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Mevcut olan asistan ve hemşire sayısına göre nöbetler aylık çizelgeler olarak düzenleniyor.

Yeni katılan bir asistan ya da uzman döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Bölümümüze yeni katılan bir asistan döner sermayeden aylık 366 milyon TL almaktadır.

Rotasyon uygulamanızı nasıl yapıyorsunuz?
Asistan doktorlar ilk 1 yıl Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği’nde görev yapıyorlar. Bu süre içerisinde hasta takibi, nöbet/konsültasyon hizmetleri, laboratuvar çalışmaları konusunda eğitim alıyorlar.
1 yıl anabilim dalımızda temel işlemleri öğrenen asistanlar yeterlilik sınavı sonrasında daha ileri laboratuvar işlemlerini tanımak ve bu konuda eğitilmek üzere 6 ay, Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı rotasyonuna başlıyorlar. Bu rotasyon süresi içerisinde bakteriyoloji, mikobakteriyoloji, mikoloji ve seroloji laboratuvarlarında rotasyon yapıyorlar Mikrobiyoloji ve klinik mikrobiyoloji rotasyonunu tamamlayan asistanlar tekrar 6 ay kliniğimizde çalıştıktan sonra 6 ay dahiliye, 2 ay göğüs hastalıkları, 1 ay parazitoloji kliniklerinde rotasyon yapıyorlar. Asistanlar bu rotasyonları tamamladıktan sonra uzmanlık sınavına girene kadar tekrar kliniğimizde çalışıyorlar. Ayrıca acil servis kliniğinin uygun gördüğü bir zaman diliminde 2 ay acil servis hekimliği de asistan rotasyonlarında yer alıyor.

Eğitim programınız nasıl?
Her yıl asistan başına en az 3 seminer, 2 dergi/bilimsel yayın sunumu, 2 hasta tartışması saati bulunmaktadır. Yine bölümümüzün öğretim üyelerinin ve diğer bölümlerden misafir öğretim üyelerinin sunduğu seminer programız var. Hafta içi her sabah 08:30’da konsültasyona gidilen kliniklerdeki hastalar ve nöbette değerlendirilen olguları tartışıyoruz.

Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Bakteriyoloji laboratuvarımız temel testlerin (idrar kültürü, dışkı kültürü, balgam kültürü, yara sürüntüsü kültürü gibi kültürler, kan sayımı, basit biyokimyasal testler) tamamını yapabilecek ekipmana sahip. Ayrıca, tüm öğretim üyesi ve doktor odalarında kişisel bilgisayar ve dersanemizde barkovizyon cihazı bulunuyor.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Anabilim dalımız bilimsel yayın olarak oldukça iyi bir düzeyde. Anabilim dalımızdaki öğretim üyeleri, uzmanlar ve asistanların yer aldığı çok sayıdaki bilimsel çalışma seçkin yurtiçi ve yurtdışı dergilerde yayınlanmaktadır. Sadece son 2 yılda anabilim dalımızdan 16 adet yurtdışı ve 40’ın üzerinde yurtiçi yayın yapılmıştır. Ayrıca, 20 civarında kitap editörlüğü ve kitap bölümü yazarlığı bulunmaktadır.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Alanımızla ilgili yurtiçi ve yurtdışı kongreleri imkanlarımız ölçüsünde takip etmekteyiz. Her yıl yurtiçi ve yurtdışı hemen tüm kongrelere anabilim dalımızdan çok sayıda bildiri ile katılım sağlıyoruz.

Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Kliniğimizi seçecek asistanlardan beklentilerimiz, öncelikle bu branşı severek ve isteyerek seçmeleridir. İnfeksiyon hastalıklarının önemli bir sağlık sorunu olması ve özellikle gelişmekte olan ülkelerde bu sorunun daha da büyük olması bu branşın önemini arttırmaktadır. Bu nedenle bu dalda iyi eğitim almış ve yetişmiş uzmanlara gereksinim vardır. Bu da ancak ihtisas süresinin iyi değerlendirilmesi ile mümkündür. Araştırmacı, sorgulayıcı, bilimsel gelişmeleri yakından takip eden , kanıta dayalı tıp kavramını iyi bilen, hasta -hekim ilişkileri ve etik değerlere önem veren bir kişilik yapısı asistanlarımızdan beklediğimiz en önemli özelliklerdir.

Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer