KLİNİKLER
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı
FARMAKOLOJİ
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Akgün Evinç.

Anabilim Dalınızın tarihçesini anlatırmısınız?
50. kuruluş yılını kutlayan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde farmakoloji eğitimi 1958 yılında başlamıştır. Kuruluş yıllarının zorluğu ve öğretim üyesi eksikliği diğer illerdeki üniversitelerden gelen misafir hocalar tarafından yürütülmüştür. Anabilim dalının esas kuruluşu Prof. Dr. Dündar Berkan ile başlamıştır. Geçen yıllar içinde laboratuvarların donanım çalışmaları yönlendirilmiş farmakoloji eğitim ve öğrenci pratikleri düzenlenmiş ve mevcut asistanların eğitimleri sağlanmıştır. Daha sonra uzmanlar ve öğretim üyeleri yetişmiştir. Genişleyen kadro düzeni ve artan çağdaş laboratuvar olanakları ile anabilim dalı bugünkü konumuna ulaşmıştır.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Anabilim dalımızda 1958 yılından bu yana asistan eğitimi veriliyor.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz, 3 profesör, 3 doçent, 1 yardımcı doçent, 1 uzman doktor ve 2 araştırma görevlisi olmak üzere toplam 10 kişiden oluşmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yardımcı personel olarak, 1 sağlık teknisyeni, 1 sekreter ve 1 hizmetli çalışmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Öğretim üyelerimiz Tıp Fakültesi 2, 3 ve 5. sınıf öğrencilerinin yanı sıra Üniversitemize bağlı bulunan Diş Hekimliği Fakültesi (3 ve 4. sınıf), Hemşirelik Yüksekokulu, Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, İzmir Atatürk ve Ödemiş Sağlık Yüksekokulları’na farmakoloji, Fen Fakültesi Biyokimya Bölümü’ne toksikoloji eğitimi vermektedir. Ayrıca anabilim dalımızda uzmanlık eğitimi alan ve rotasyona gelen öğrencilere de konuları ile ilgili dersler verilmektedir.

Eğitim faaliyetleriniz dışında klinik bilimlerle ortak çalışmalarınız var mı?
Anabilim dalımız bünyesinde bulunan İlaç Analiz Laboratuvarı’nda yılda yaklaşık 20 bin hastada, 50 dolayında ilacın kan düzeyi ölçümleri gerçekleştirilmektedir. Ayrıca klinik bölümlere istekler doğrultusunda gebelikte ilaç kullanımı (yılda 900) klinik uygulamalarda doz önerileri ve ilaçların beklenmeyen yan etkileri gibi konularda karşılaştıkları sorunları çözmede yardımcı olmak amacı ile sürekli bir danışmanlık hizmeti de sürdürmektedir.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Anabilim dalımızda eğitim alacak asistanlar için eğitim müfredatı hazırlanmıştır.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Bölümümüzdeki asistanların yaptıkları her aktivite kredilendirilerek, karnelerine işlenmektedir.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Araştırma görevlisi öğrencilerimiz, eğitimin süreleri içinde 3 aylık nükleer tıp rotasyonu yapmaktadır. Ayrıca anabilim dalında farklı konularda araştırma yapan öğretim üyelerimizle belirlenen sürelerde birlikte çalışmalar yaparak becerilerini artırmakta ve bilimsel yayınlara katılmaktadır.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Bölümümüzde deneysel araştırmalar için kullandığımız üç laboratuvarımız bulunmaktadır. Bu laboratuvarlarda bulunan donanım ve cihazlar şöyledir: İzole Organ Çalışmaları Laboratuvarı: 2 adet Biopac 4 kanallı veri giriş ve analiz sistemi (MP35) ile birlikte 8 adet izole organ banyosu, Poligraf, Western Blot tekniği için gerekli jel dökme ve transfer üniteleri ve güç kaynağı, soğuk oda, karanlık oda, derin dondurucu (-20 °C)
Hücre Kültürü Laboratuvarı: Koroner mikrovasküler endotel hücre izolasyonu için gerekli Langendorf düzeneği, steril kabin, inkübatör, santrifüj, derin dondurucu (-80 °C)
Santral Sinir Sistemi Laboratuvarı: Aktivite kafesi cihazı ve bilgisayar yazılımı, Tail Flick cihazı, hot plate cihazı, analjezimetre, plantar test (Hargreaves’ test), dinamik plantar estezimetre, Von Frey cihazı, Rota Rod cihazı

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Son bir yılda 6 adet yurt içi ve 9 adet yurt dışı yayınımız bulunmaktadır.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Yurt dışı kongrelere olanaklar uygun oldukça sözlü, posterli ve postersiz sunumlarla katılmaya çalışılmaktadır. Yurt içi kongrelere genellikle katılım sorun olmamaktadır.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Anabilim dalımızda görev yapan uzman ve asistanlar döner sermayeden aylık 400 YTL pay almaktadır.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Anabilim dalımız farmakoloji alanında Türkiye’deki üniversiteler içerisinde öncelikli bir konumdadır. Bilimsel alt yapısı tamamen oturmuş, deneyimli öğretim üyeleri içermektedir. Deneysel farmakoloji alanında bilimsel çalışmalar yapmayı düşünen asistanlara gerekli tüm olanakları sunabilmektedir. Teşekkürler. 01.05.2006
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) aydın görgün (öğretmen)
23.12.2013 08:42:29
Hocamızı iyi tanıdığımı söyleyebilirim.Çok daha verimli iş yapacağı yerlere layık olduğunu düşünüyorum.Benim endokardit tedavimdeki gayretlerini asla unutamam.Türkiyemiz için ve insanlık için Ahmet Bey gibi akademisyenlerin sayısının artmasını dilerim.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer