KLİNİKLER
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
DAHİLİYE
08 Ocak 2020, Çarşamba

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı ve Başkanı Prof. Dr. Bülent Eser 

Ana Bilim Dalınızın tarihçesi ve bugününden söz edebilir misiniz?

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi, 1969 yılında, dünyanın ilk tıp fakültesi olan Gevher Nesibe Tıp Fakültesi adı ile hizmete başlamıştır. İlk açıldığı günden itibaren İç Hastalıkları Ana Bilim Dalını bünyesinde barındırmıştır. İlk binasına taşındığında 70 olan iç hastalıkları yatak kapasitesi, şimdi dört hastane [Hematoloji-Kemik İliği Transplantasyon (KİT) Hastanesi, Onkoloji Hastanesi, Gevher Nesibe Hastanesi, Nefroloji ve Organ Nakli Hastanesi], bir ayaktan tedavi merkezi, 256 yatak kapasitesi, 23 öğretim üyesi, 27 yan dal uzmanı ve 55 asistanı ile eğitim ve hizmetlerine devam etmektedir. Kırk sekiz yıldır hizmet veren hastanemizde eğitimini tamamlamış çok sayıda öğretim görevlisi ve uzman doktor yurdun dört bir yanında görev yapmaktadır.

Eğitim programınızı nasıl yürütüyorsunuz?

Kliniğimizde iç hastalıklarının tüm yan dalları eğitim ve hizmet vermektedir. Nefroloji, gastroenteroloji, endokrinoloji, onkoloji, yoğun bakım, hematoloji, romatoloji ve geriatri bilim dallarımız mevcuttur. Eğitim programı kapsamında; her bilim dalının kendi içindeki haftalık akademik toplantılarının yanı sıra İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı olarak pazartesi günleri vaka, cuma günleri seminer ve çarşamba günleri asistan eğitim programı ile hem güncel bilgiler öğrenilmekte hem de literatür bilgileri tekrarlanmaktadır.

Yatak kapasitesi ve doluluk oranınız nedir?

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi sadece Kayseri halkına değil, çevre illerle birlikte yaklaşık 3 milyon vatandaşa kaliteli hizmet vermektedir. Yan dal kliniklerimizle birlikte 256 yatak kapasitemiz mevcut olup, doluluk oranı yüzde100’dür.

Yıllık poliklinik hasta sayısı ortalamanız nedir?

İç hastalıklarında, yan dallar ile birlikte günlük ortalama 1.000 hasta muayene edilmektedir. İç hastalıklarının 2016 yılına ait poliklinik sayıları ise şu şekildedir: endokrinoloji polikliniği 35 bin 029, medikal onkoloji polikliniği 26 bin 495, gastroenteroloji polikliniği 26 bin 867, hematoloji polikliniği 20 bin 509, KİT polikliniği 3 bin 139, nefroloji polikliniği 16 bin 872, periton diyaliz polikliniği bin 135, romatoloji polikliniği 12 bin 099, genel dâhiliye polikliniği 10 bin 154 ve geriatri polikliniği 634. Hastanemizde diyaliz merkezi ve endoskopi ünitesi de günlük hizmet vermektedir.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?

İç hastalıkları olarak bir gecede 12 asistanımız nöbete kalmaktadır. Ana binada ve dâhiliye yoğun bakımda nöbet tutan arkadaşlarımız, karşılaştıkları problemler karşısında 1. kıdemli asistana danışabilmektedir. Organ nakli ve diyaliz hastanesi, onkoloji, hematoloji, KİT hastanesinde nöbet tutan arkadaşlarımız karşılaştıkları problemler karşısında 2. kıdemli asistana danışabilmektedir. Gerektiğinde, ilgili yan dal uzmanlarımız ve öğretim görevlisi hocalarımızdan, gece gündüz fark etmeksizin rahatlıkla hastalarımızla ilgili görüş alınabilmektedir. Yeni asistanlarımız 10 nöbetle başlamakta ve nöbetlerini çalıştıkları serviste tutmaktadırlar ve her altı ayda bir iki nöbet azalarak eğitim süreçlerini tamamlamaktadırlar.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

İç hastalıkları olarak, her eğitim yılına bir rotasyon şeklinde rotasyonlarımız üçüncü yılda bitirilmektedir. Rotasyonla ilgili tüm bölümler hastanemizde olduğu için bu uygulama kendi bünyemizde yapılmaktadır.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?

2016 yılı için PubMed’de Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinden 477 uluslararası yayın saptanmaktadır. Bu çalışmaların yaklaşık 100 tanesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı ve yan dalları tarafından yapılmıştır. Gerek yurt içi gerek yurt dışı kongre ve sempozyumlarda öğretim üyelerimiz sözlü ve poster sunumlarının yanı sıra, ilgili konularda oturum başkanlığı da yapmaktadırlar.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Ulusal kongrelere öğretim üyeleri ve yan dal uzmanlarımızla beraber sözlü veya poster sunumu ile katılabilmekteyiz.

Ana Bilim Dalınızın fiziki ve tıbbi cihaz açısından durumu nedir?

Fiziki yapı, daha önce de söz edildiği gibi dört hastaneden ve bir ayaktan tedavi merkezinden oluşmaktadır. Hasta odalarımız en fazla iki kişilik olmakla beraber, büyük çoğunluğunu tek kişilik odalar oluşturmaktadır. Her servisimizin içinde doktor odaları mevcuttur. Tıbbi cihaz ve uygulamalar bakımından çok iyi durumda olduğumuzu söyleyebilirim. Örnek vermek gerekirse; Nefroloji Bilim Dalında periton diyalizi ve renal transplantasyon, Gastroenteroloji Bölümünde her türlü endoskopik girişim, ERCP yapılabilmektedir. Yoğun Bakım Bilim Dalında ECMO dâhil tüm işlemler yapılabilmekte, Onkoloji Bölümünde her tür kemoterapi ilacı uygulanabilmektedir, Hematoloji Bölümünde immünoterapi, KİT merkezinde allojeneik ve otolog kemik iliği nakilleri başarı ile yapılabilmektedir. Yani, sonuç olarak bölümümüzden hiçbir hasta, iç hastalıkları ile ilgili başka bir hastaneye sevk edilmemektedir.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

İç hastalıkları ve yan dallarına olan ihtiyaç her geçen gün ülkemiz ve dünyada artmaktadır. İç hastalıkları uzmanı olmak için kolay olmayan aşamalardan geçmek gerekmektedir. Hastanın bir bütün olarak görüldüğü, hemen hemen tüm problemlerinin yanıtının bulunduğu bölüm iç hastalıklarıdır. İç hastalıkları eğitimi dört yılın sonunda bitmemekte; ömür boyu devam eden öğrenme ve araştırma gerektirmektedir. İç hastalıkları, yan dalları ile birlikte hep ilerleme eğiliminde olan bir branştır. Bu bağlamda, asistan arkadaşlara, iyi bir iç hastalıkları uzmanı olabilmek için eğitimlerini, iç hastalıklarının tüm yan dallarının olduğu ve aktif çalıştığı hastanemiz gibi merkezlerde almalarını öneririm. Ulu Önder Atatürk’ün de söylediği gibi “Dinlenmemek üzere yola çıkanlar yorulmazlar.” düsturunu benimsemiş arkadaşları, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalında görmekten mutluluk duyacağız.

Ayrıca belirtmek ya da eklemek istediğiniz detay bir bilgi var mı?

Bize bu şansı veren Medimagazin gazetesine, editörlerine ve Bilim İlaç firmasına teşekkür ederiz.

Klinik Künyesi  

Kuruluş Tarihi: 1969

Ana Bilim Dalında görevli hekimler

Prof. Dr. Ömer Özbakır (Gastroenteroloji)

Prof. Dr. Oktay Oymak (Nefroloji)

Prof. Dr. Ali İnal (Hematoloji)

Prof. Dr. Fahri Bayram (Endokrinoloji)

Prof. Dr. Kadri Güven  (Gastroenteroloji)

Prof. Dr. Mustafa Çetin (Hematoloji

Prof. Dr. Kürşad Ünlühızarcı (Endokrinoloji)

Prof. Dr. Murat Sungur (Yoğun Bakım)

Prof. Dr. Bület Tokgöz (Nefroloji)

Prof. Dr. Şebnem Gürsoy (Gastroenteroloji)

Prof. Dr. Bülent Eser (Hematoloji)

Prof. Dr. Metin Özkan (Onkoloji)

Prof. Dr. Mevlüt Başkol (Gastroenteroloji)

Prof. Dr. Fatih Tanrıverdi (Endokrinoloji)

Doç. Dr. Murat Hayri Sipahioğlu (Nefroloji)

Doç. Dr. Aydın Ünal (Nefroloji)

Doç. Dr. Leylagül Kaynar (Hematoloji)

Doç. Dr. Alper Yurci (Gastroenteroloji)

Doç. Dr. Soner Şenel (Romatoloji)

Doç. Dr. Zileyha Cihan Özdamar Karaca (Endokrinoloji)

Doç. Dr. İsmail Koçyiğit (Nefroloji)

Doç. Dr. Kürşat Gündoğan (Yoğun Bakım)

Doç. Dr. Sibel Akın (Geriatri)

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer