KLİNİKLER
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı
MİKROBİO. VE ENFEK. HAST.
14 Nisan 2021, Çarşamba
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Doğanay.* Anabilim dalınızın tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Eylül 1988 tarihinde İç Hastalıkları Anabilim Dalı içerisinde İnfeksiyon Hastalıkları Kliniği olarak benim tarafımdan kuruldu. 1993 yılında profesör olduktan sonra 1994 yılında İnfeksiyon Hastalıları Kliniği’ni, İç Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan ayrılarak İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı haline getirdik.

* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Anabilim dalımızda 2 profesör, bir yardımcı doçent, bir öğretim görevlisi ile 6 asistan görev yapmaktadır.
İlk asistanlarım Dr. Bilgehan Aygen ve Dr. Muharrem İnan’dır. Dr.Bilgehan Aygen kliniğimizde akademik kariyerine devam etmiş ve Ocak 2004’te Prof. Dr. unvanını almıştır.

* Yardımcı personel durumunuz nasıl?
6 hemşire ve 2 posta ile hizmet vermekteyiz.

* Yatak kapasiteniz nedir?
Kliniğimiz 11 yatak kapasitesi ile 1300 yataklı Tıp Fakültesi Hastanelerine konsültasyon hizmeti vermektedir.

* Nöbet düzenlemeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Anabilim dalımızda asistan arkadaşlarımız ilk yıllarında 3 günde 1 olmak üzere ayda 10 nöbet, ikinci yıllarında ayda 8, üçüncü yıllarında ayda 7, dördüncü yıllarında ayda 5 nöbet tutmaktadırlar. Yasal süremiz 4 yıl olmasına rağmen, asistan arkadaşlarımıza 5 yılda uzmanlıklarını vermekteyiz.

* Rotasyon uygulamalarınız nasıl yapılıyor?
Anabilim dalımızda görevli asistan arkadaşlarımız 6 ay dahiliye, 6 ay merkez laboratuvarı, 2 ay göğüs hastalıkları, 2 ay kardiyoloji ve 1 ay da acil rotasyonuna gitmektedirler.

* Eğitim programınız hakkında bilgi verir misiniz?
Anabilim dalımızda asistan eğitimi iç hastalıkları ve klinikte olmak üzere 2 ayrı şekilde yürütülmektedir. Asistanlar pazartesi 1 saat literatür, salı 1 saat dahiliye saati, çarşamba 1’er saat seminer ve vaka takdimleri, perşembe 1’er saat patoloji ve radyoloji saatlerine dönüşümlü olarak katılmaktadırlar. Anabilim dalımız hastanemizin 1997’den beri “Aktif İnfeksiyon Kontrol” programını da yürütmektedir. Anablim dalımız öğretim üyeleri, öğrenci ve asistan eğitimi hizmetleri dışında klinik mikrobiyoloji ve infeksiyon hastalıklarının değişik alanlarında araştırma çalışmalarını yürütmektedir.

* Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Kliniğimizden yılda 3 ya da 4 çalışma uluslar arası dergilerde yayınlanmaktadır.

* Teknik donanımınız yeterli mi?
Anabilim Dalımız teknik donanım olarak istediğimiz ve hedeflediğimiz noktada değil. Yeterli finansman ve olanakları sağlandığında Anadolu’nun ortasında Avrupa ülkelerinde yakından bilinen Avrupa standartlarında bir klinik olmak ana hedefimizdir.

* Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Öğretim üyesi arkadaşlarım alanımızla ilgili kongreleri düzenli olarak takip etmekte ve bildiri ile katılmaktadırlar. Asistan arkadaşlarımızın da her yıl 1 kongre ve eğitim programına katılmasını sağlamaktayız. Hastane İnfeksiyonları Derneği kurucu başkanlığını yaptığım dönemde 1 yıl süreyle eğitim toplantıları ve 1 yıl süreyle de kongre başkanlıkları görevlerinde bulundum. 1995 yılından beri Dünya Sağlık Örgütü Şarbon Çalışma Grubu’nun aktif üyesiyim, 1998 yılında bu çalışma grubunun Dünya Sağlık Örgütü adına hazırladığı “Guidelines for the Surveillance and Control of Anthrax in Humnas and Animals” adlı klavuzu, aynı grup 2003 yılında güncelleştirmiş olup, klavuz 2004 Ağustos ayında bu konu ile ilgilenen dünyadaki tüm meslektaşlarımıza ulaşacaktır.

* Anabilim dalınızı tercih etmek isteyen asistanlara neler söylemek istersiniz?
Anabilim dalımızı tercih edecek arkadaşlarımızın infeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyolojiye ilgi duyması, keyifle çalışması ve yabancı dillerinin iyi olması tercih sebebidir. İnfeksiyon hastalıkları alanındaki çalışmalara özveri koyamayacak olan arkadaşlarımızın kliniğimizde başarılı olabileceğini düşünmüyorum.


Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Oktay ALGIN (Doktor)
18.10.2014 23:16:21
Onunuzde saygiyla egiliyorum hocam...
Nice basarili yillar dilerim.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer