KLİNİKLER
Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tüp Bebek Kliniği
KADIN HAST. VE DOĞUM
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Tüp Bebek Kliniği Şefi Doç. Dr. Ali Haberal

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Hastanemiz SSK hastanesi olarak uzun yıllardır hizmet veren Jinekolojik Onkoloji, Perinatoloji, İnfertilite, Jinekoloji ve Ürojinekoloji Klinikleri ile yerleşmiş bir sistemi olan bir eğitim ve araştırma hastanesi. Yaklaşık 5 yıl önce Sağlık Bakanlığına devredildi. Sağlık Bakanlığına devredildikten sonra, hastanemizin tek eksiği olan Tüp Bebek Kliniği de 2007 yılı Mart ayından bu yana hizmet vermeye başladı.
Çocuk sahibi olmak isteyen hastalarımıza İnfertilite Kliniği ile koordineli olarak hizmet veriyoruz. İnfertilite Kliniğinde gerekli incelemeleri yapılan hastalar problemine göre direkt olarak veya infertilite kliniğinde yapılan tedavilerde başarı sağlanamayan hastalar bu aşamadan sonra kliniğimize yönlendiriliyor. Hastalarımızın bir kısmı da hastanemizde bir tüp bebek merkezi olduğunu duyarak ya da gebe kalan hastalarımızın referansları ile direkt olarak başvuruyor.
Kliniğimizde ortalama olarak ayda 60 hasta kabul ediyoruz bu sayının çok fazla yükselmesini pek istemiyoruz. Çünkü bizim için önemli olan sayıdan çok, hizmet kalitesi ve başarının yüksek olması.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Asistan eğitimi hastanemizin genel bir programı. Çünkü biz bir eğitim hastanesiyiz. Ama kliniğimiz açıldıktan sonra Tüp Bebek Kliniğimizde de asistan eğitim programın bir parçası olarak eğitim veriliyor. Tüp bebek uygulamasında yapılan işlemler belli bir tecrübe gerektiren özel işlemler. Asistanlarımıza bu bağlamda yapabilecekleri işlemleri yaptırıyoruz. Zaten tüp bebek uygulamasının nasıl yapıldığını görmek bile asistan eğitiminde bir ayrıcalık diye düşünüyorum.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimizin kadrosunda klinik şefi olarak ben bulunuyorum. Ekibimizde 4 kadın hastalıkları ve doğum uzmanımız, 1 üroloji uzmanımız, laboratuvarımızda biri doçent olmak üzere iki embriyoloji uzmanımız ve 3 biyolog arkadaşımız var.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yardımcı personel kadromuzda 3 hemşire, 2 sekreterimiz ve 3 hizmetlimiz var. Açıkçası kadro eksiğimiz yok. Ama hasta sayısını artırmak gibi bir karar alırsak bu personel sayısını da artırmak gerekecektir. Ama söylediğim gibi şu an itibarıyla kadromuz yeterli olarak işi götürüyor.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Bizim hastalarımız genelde ayaktan işlem gören hastalar. Ancak bize tahsis edilmiş 10 civarında yatağımız var. Gerektiğinde bunları kullanıyoruz. Yatak konusunda bir sorunumuz yok. Genel bir eğitim hastanesi olduğumuz için istediğimiz kadar yatak kullanabiliyoruz.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?
Polikliniğimiz infertilite kliniği ile birlikte aynı poliklinik bünyesinde ortalama olarak yılda 10 bin civarında hastaya hizmet vermekteydi. Ama yeni açılan poliklinik binası ile poliklinik koşullarımız çok daha modern ve rahat hale geldi. Artık Tüp Bebek Polikliniğinde sadece tüp bebek hastalarımıza hizmet vermeye başladık.

Eğitim programınız nedir?
Günümüzde tıpta bilginin ömrü oldukça kısaldı bu nedenle sürekli olarak yayınları izliyor bunları kendi içimizde tartışıyoruz. Ayrıca, hastalarımızı tedavi programına almaya karar verdiğimiz ve tedavilerini planladığımız konsey toplantılarında her hastayı mutlaka tartışıyor ve bu şekilde karar veriyoruz.
Bunun dışında, yurt içi ve yurt dışı toplantıları sonrasında toplantıya katılan arkadaşlarımız bilgilerini aldıkları notlar ve hazırladıkları slaytlar eşliğinde bizlere aktarıyorlar. Farklı yaklaşımlar veya değişiklikler konusunda tartışıyor ve klinik olarak yaklaşımımızı belirliyoruz.
Ayrıca zaten hastanemizin genel bir eğitim programı var. Haftanın iki günü yapılıyor. Birinde dışarıdan konuşmacı geliyor, diğerinde de hastanemizden bir konuşmacı sunum yapıyor. Bu konuşma programı içerisinde mutlaka bizim kliniğimizi ilgilendiren konular da oluyor.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Son derece detaylı olarak hazırlanmış asistan karnelerimiz var. Asistanlarımızın nerede ne kadar çalışacağı ve neler yapacağı açıkça belirtilmiştir. Her asistan, hastanemizde eğitime başladığında, bu karne kendisine bir format şeklinde veriliyor. Nerede ne kadar çalışacağını ve orada yapması gereken asgari uygulamaları biliyor. Bunun dışında eğitim programı olarak bir formasyon eğitiminden geçiyorlar. Ayrıca çalıştıkları kliniklerin kendi içindeki eğitim programlarına doğal olarak zaten katılıyorlar.
Bunun dışında hastanenin haftada 2 gün olan genel eğitim çalışmalarına mutlaka katılmak zorundalar. Biz bunu daha da ileriye götürdük. Ankara Jinekoloji Derneği\'nin aylık toplantılarına da katılma zorunlulukları var. Bu şekilde hem bilimsel olarak donanımlarını sağlarken hem de sosyal ortama da katılmalarını sağlamış oluyoruz. Asistan eğitiminde çok yoğun bir programları var. Sonuçta çok iyi bir eğitim verdiğimize inanıyorum. Zaten hastanemizden uzmanlığını almış arkadaşlarımızdan ve onların çalıştıkları kurumlardan aldığımız olumlu geri bildirimler de bu düşüncemizi doğruluyor ve bu da bizi çok mutlu ediyor.
Bir de spesifik konularda, 2-3 günlük, yoğun programlı kurslar düzenliyoruz. Örneğini infertilite tedavisinde kullanılan, yumurtalıkların uyarılması, rahim ağzı kanser tarama ve kolposkopik inceleme, ultrasonografi ve Doopler kullanımı, (NRP) yenidoğan canlandırma kursu biyoistatistik uygulamaları vs. gibi kurslar düzenliyoruz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
İki türlü rotasyon var. Biri hastane içindeki rotasyon, diğeri ise kadın doğum uzmanlığı için üroloji, genel cerrahi, anestezi ve patoloji kliniklerine yapılan rotasyonlar. Asistanların rotasyon süreleri müfredatta açık bir şekilde belli. Beş yıllık asistanlık süreleri içerisinde nerede ne kadar rotasyonda kalacakları belirlenmiş durumda. Buna göre bir rotasyon planı yapılıyor.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Bu konuda biz aslında çok şanslıyız. Hastanemizin bilimsel kalitesi çok yüksek. Hastanemizde yılda ortalama olarak 30 civarında yurt dışı yayın çıkıyor. Yurt içi için bir rakam veremiyorum. Çünkü yurt içini takip etme imkânım yok.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Çalıştığımız konu itibarıyla yurt içinde yapılan kongrelere katılabiliyoruz. Tabii ki herkes her yere gidemiyor. Mevcut kongreleri önümüze koyuyoruz herkesin belli bir takvim içerisinde belli bir kongre için planlamasını yapıyoruz. Yurt içi kongrelere katılımda bir sıkıntımız yok.
Yurt dışı kongreler derseniz tabi yurt dışı kongrelere katılım biraz sıkıntılı. Onu da temin etmeye çalışıyoruz. Herkes için belki olmayabilir ama elimizden gelen maksimum imkânlarımızı kullanmaya çalışıyoruz. Asistanlarımızı da kongrelere göndermeye çalışıyoruz.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?
Kadın doğum ihtisası yapmak istiyorlarsa her halde en ideal yerlerden birisi bizim hastanemiz. Yoğun bir çalışma programı var ama sonuç olarak asistanlık uzun süre yapacağınız mesleğinizi öğrendiğiniz kısa bir dönem ve bu dönem ne kadar iyi değerlendirilir ne kadar iyi bir eğitim alınır ise sonrasında o kadar başarılı bir hekim olacağınız için buna değiyor.


Teşekkürler.
Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanlar
Doç. Dr. Ali Haberal
Opr. Dr. Gülay Beydilli
Opr. Dr. Seda Güven
Opr. Dr. Leyla Çakır
Opr. Dr. Özlem Özdeğirmenci
Opr. Dr. Burak Sivaslıoğlu
Uzm. Dr. Özgür Çınar
Doç. Dr. Sevim Aydın
Biyolog Esra Çelebi
Biyolog Özlem Yıldız
Hemşireler
Nurten Kayabaşı
Gülten Bingöllü
Sevcan Otlu
Sekreterler
Fatma Türkmen
Esra Kabasakal
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer