KLİNİKLER
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı, Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
ÇOCUK SAĞ. VE HAST.
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Serdaroğlu

METE GENERALOĞLU-ANKARA

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı, 1993 yılında Dr. Prof. Dr. Kıvılcım Gücüyener tarafından kuruldu. Ben 1995 yılında Gazi Üniversitesine doçent olarak geldim. Daha sonra her ikimiz de profesör olduk. 2006 tarihinde ise Doç. Dr. Ercan Demir bölümümüzde çalışmaya başladı.

Bölümümüzde yenidoğan, süt çocuğu ve çocukluk yaş gruplarında gelişebilen epilepsi ve epileptik sendromların tanı ve tedavisi yapılmaktadır. İlk kez iki EEG laboratuvarında klasik kâğıda çekimle başlayan EEG kayıtları bugün için yenileştirilen EEG cihazları ile her iki laboratuvarda daha modern şekilde bilgisayara çekim şeklinde yapılmaktadır.

Bölümümüzde 1997 yılında epilepsi merkezi kurulmuş ve bu merkeze bağlı uzun süreli video EEG monitörizasyon laboratuvarında dirençli epilepsi olgularının tanısına yönelik eş zamanlı video kayıtlarını da içeren uzun süreli EEG kayıtları yapılmaya başlanılmıştır. Yine dirençli epilepsi olgularının tedavisinde vagal sinir uyarımı veya epilepsi cerrahisi, beyin cerrahisi bölümünün epilepsi ile ilgilenen ekipleriyle birlikte ortak olarak gerçekleştirilmektedir. Yenidoğan servisinde yenidoğan bebeklerde gelişebilecek nöbet veya diğer paroksismal olayların tanısında amplitude integrated EEG ve video monitörizasyon EEG, bölümümüz tarafından gerçekleştirilmektedir. Yine yenidoğan servisinde hipoksik iskemik ensefalopatili yenidoğan bebeklerin tedavisinde serebral soğutma için “cool cap” yenidoğan bölümü ile birlikte 2008 yılından beri uygulanmaktadır. 2009 yılında da EMG ve uyarılmış potansiyeller cihazı alınmış olup, hastalara hizmet vermeye başlamıştır.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Yan dal uzmanlık eğitimi bilim dalımızda 2001 yılında başlamış olup, devam etmektedir.


Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Şu anda akademik kadromuz 2 profesör, 1 doçent ve 1 öğretim üyesi olmak üzere toplam 4 kişiden oluşmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Bölüm olarak Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalının yardımcı personelinden yararlanıyoruz. Yani sekreterimiz, postamız Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları’nın personeli. Tabii birçok yerde olduğu gibi, mevcut iş yükümüze karşın yardımcı personel sayımızın yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Yardımcı personelimiz dışında bir de klinik psikoloğumuz var.

Eğitim programınız nedir?
Bizim bölüm olarak bir öğrenci eğitimimiz var. Pediatri stajındaki öğrencilerie nöroloji eğitimi veriyoruz. İkincisi asistan eğitimimiz, üçüncüsü yan dal uzmanlık asistanlarının eğitimi ve dördüncü olarak da erişkin nörolojiden gelen rotasyoner nörologların eğitimini yapıyoruz. Hepsinin ayrı ayrı belli düzeylerde eğitimi var.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Servislerinde yaş gruplarına göre her servise hasta yatırma şansımız var. Genellikle de servislerde 10-15 civarında Nöroloji Bilim Dalımızın takip ettiği hastamız yatmaktadır. zaman zaman yetersizlikler olsa da genelde nöroloji hastalarımızı takip ve tedavi edebilecek kadar yerimiz olabiliyor.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?
Yaklaşık. olarak 5 bin 500-6 bin arasında yıllık poliklinik sayımız oluyor.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Bilim dalı olduğumuz için bizim genellikle yan dal uzmanlık asistanlarımız var. Onlar nöbet tutmuyorlar. Ancak nöroloji hastası geldiğinde, çocuk asistanları haber veriyor, ona göre gelip hastayı görüyorlar. Ama çocuk kliniğinin ayrı nöbet listesi; birinci yıl, ikinci yıl, üçüncü yıl diye belli sayılarda nöbetleri var.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalının çekirdek eğitimi var. Ayrıca bizim de Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı olarak, çocuk nörolojisi yan dal uzmanlık asistanları için çekirdek eğitimimiz var. Bu eğitim öncelikle beyin-omurilik ve sinirlerin anatomisi, epilepsi, hareket bozuklukları, beyin felci, dengesizlik, periferik sinir hastalıkları, dejeneratif beyin hastalıkları gibi konuları kapsıyor.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Çocuk Nörolojisi Bilim Dalına Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı, Erişkin Nörolojisi ve Klinik Genetik Ana Bilim Dallarından 4 ay süreyle rotasyona geliyorlar. Zaman zaman da aile hekimliği asistanları bir iki ay süre ile rotasyon eğitimi için geliyorlar.
Bizim bölümümüzden yan dal uzmanlığı yapan asistanlarımız da üç-dört aylığına Erişkin Nörolojisi, bir-iki ay süre ile de çocuk psikiyatrisine rotasyona eğitimine gidiyorlar.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
Yaklaşık olarak toplamda uluslararası yayın sayımız 150. Ulusal yayın sayımız 80-100 arasında. Uluslararası bildiri 50-60, ulusal bildirimiz ise 200 civarında.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Zaman zaman sıkıntılarımız olsa da, bilim dalı olarak hem yurt içi hem de yurt dışı kongrelere yeterince katılabiliyoruz. Sıkıntımız biraz asistan arkadaşlarımızın yurt dışı kongre katılımları için maddi destek açısından olabiliyor.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Eğer çocuk sağlığı hastalıkları uzmanı olup yan dal uzmanlık eğitimi almak istiyorlarsa, asistanlara Çocuk Nörolojisi Bilim Dalını, özellikle de Gazi Üniversitesi Çocuk Nörolojisi Bilim Dalını seçmelerini öneriyorum. Çocuk nörolojisinde yapılabilecek üst düzey bir eğitime ve her türlü teknik donanıma sahip bir bilim dalıyız.


Gazi Üniversitesi Çocuk Nörolojisi Bilim Dalında görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

Akademisyen
Prof. Dr. Ayşe Serdaroğlu
Prof. Dr. Kıvılcım Gücüyener
Doç. Dr. Ercan Demir
Öğr. Gör. Dr. Tuğba Hirfanoğlu

Yan Dal Uzmanları
Uzm. Dr. Ebru Arhan
Uzm. Dr. Ebru Kolsal
Uzm. Dr. Ünsal Yılmaz
Uzm. Dr. Esra Gürkaş
Uzm. Dr. Neşe Çıtak Kurt

Psikolog
Dr. Şebnem Soysal

İdari Personel
Serhat Önder (1.EEG Lab. Teknisyeni )
Aslı Yıldırım (2. EEG Lab. Teknisyeni )
Serpil Kılavuz (Epilepsi Merk. Teknisyeni)

01/03/2010
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer