KLİNİKLER
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı
GENEL CERRAHİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Atilla Engin.
Kliniğinizin yatak sayısı nedir?
Şu anda 54 yatağımız var ama çok yakında yapılacak yeni düzenlemelerle bu sayıyı 81\'e çıkaracağız.

Kliniğinizin akademik kadrosu hakkında bilgi verebilir misiniz?
Genel Cerrahi Anabilim Dalı olarak kadromuzda, sekiz profesör, dört doçent, üç doçent yardımcısı, bir öğretim görevlisi ve 13 asistan var.

Nöbet düzenlemeleri nasıl yapılıyor?
Asistanlarımızdan yeni başlayanlar ilk 18 ay günaşırı nöbete kalıyor. Rotasyonu takip eden dönemlerde ise nöbet çizelgesi gruptaki sayıya göre belirleniyor yani grupta dört kıdemli asistan varsa her asistan üç günde bir nöbete kalıyor.

Rotasyonlar nasıl yapılıyor?
Tababet Uzmanlık Tüzüğü\'nde öngörülen rotasyonların hepsi uzmanlık eğitiminin ikinci döneminde yapılıyor. Genel Cerrahi Branşı tüzükte şu an dört yıl olmasına rağmen bizim eğitim programımız ortalama 5.5 yıl sürüyor.

Teknik donanım ve yardımcı personel açısından sıkıntılarınız var mı?
Hayır. Kliniğimiz, teknik donanım açısından son derece zengindir. Makinelerimizin büyük bir çoğunluğu son modeldir. Tüm ameliyatlarımızda video kamera ile kayıt yapıyor ve eğitim çalışmalarında da bunlardan yararlanıyoruz.
Yardımcı personel konusunda da herhangi bir eksiğimiz yok. Ünitemiz içinde, sürekli olarak hem hemşirelerimizin hem de diğer personelin katıldığı hizmet içi eğitim programları uyguluyoruz.

Hasta sirkülasyonunuz nedir?
Poliklinik, yataklı servis, yoğun bakım, total parenteral-enteral beslenme ünitesi, endoskopi, endoskopik ve laparoskopik cerrahi ve transplantasyon cerrahisi üniteleriyle hizmet veren kliniğimizde, yılda ortalama 13 bin hastaya poliklinik muayenesi yapmakta, 2 bin 200 hasta yatarak tedavi görmekte, bunlardan 2 bini ameliyat edilmektedir.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Cerrahi araştırmalar ünitemizde deneysel ve klinik araştırmalar yapma imkanımız var. Bu sayede, ulusal ve uluslararası yayınlarda öğretim görevlisi başına yılda ikinin üstünde yayınımız yer alıyor. Science Citation Index ve benzeri bir çok uluslararası yayında araştırmalarımız yer almaktadır. Diyebilirim ki fakültemizde yayın sayısı bakımından en iyi durumdayız.

Eğitim programınız nasıl?
Lisans düzeyinde ve mezuniyet sonrasında verdiğimiz eğitimimiz konusunda çok iddialıyız. Mezuniyet sonrası eğitim programımız, yönetmeliklerle belirlenen sürelerle sınırlı olmak üzere, senelik izinler de dahil, rapor ve görevlendirmeler hariç ortalama 5.5 yıldır. Bu süre, dört eğitim dönemine ayrılmaktadır.
Birinci dönemde, kliniğimizde yatan hastaların hazırlanması, herni onarımı, apendektomi, pilonidal sinüs eksizyonu ve laparotomi vs. gibi ameliyatların denetim altında yapılması, klinik, poliklinik, ameliyat ve nöbet programlarının uygulanması, Anabilim Dalı\'nın grup içi ve haftalık bilimsel toplantılarına eksiksiz katılım, Tababet Uzmanlık Tüzüğü gereği yılda iki kez yapılan teorik bilgi ölçme-değerlendirme sınavlarına girilmesi var. İkinci dönemde, öngörülen rotasyonların başarı ile tamamlanması, kliniğin teorik ve uygulamalı faaliyetlerine aktif olarak katılınması, teorik bilgi ölçme-değerlendirme sınavlarına girilmesi ve dönemin ikinci yarısında tez yöneticisi belirlenerek tez konusu alması uygulanıyor. Üçüncü dönemde, birinci ve ikinci dönem öğrencileri ile dördüncü dönem öğrenciler arasında koordinasyonun sağlanması, poliklinik faaliyetlerinin yürütülmesi, açık kolesistektomi, tiroidektomi, gas- trointestinal anastomozlar ve ano-rektal bölgenin uygun görülen girişimlerinin denetim altında yapılması, tez projesinin yürütülmesi ve klinikteki diğer araştırma projelerine katılımcı olmak, yılda iki kez yapılan sınavlarda başarılı olunması zorunluluğu var.
Dördüncü dönemde ise eğitim çalışmaları teorik ve pratik faaliyetler olmak üzere ikiye ayrılıyor. Teorik bölümde öğrencilerimizden, haftalık eğitim programı içinde postoperatif olgu tartışması, mortalite-olgu sunumları ve klinik-patoloji toplantılarının hazırlanması, grup içi eğitim programlarında seminer, makale sunumu istiyoruz. Ayrıca ulusal ve uluslararası konuk araştırmacılar ve Anabilim Dalı öğretim üyelerinin katıldığı panel, konferans ve sempozyumlara düzenli olarak izlemelerini, tez projesi ve bilimsel araştırmaların sonuçlandırılması, sunulması ve ölçme değerlendirme sınavlarında başarılı olmalarını bekliyoruz. Öğrencilerimizin dördüncü dönemde yapmak zorunda olduğu pratik faaliyetleri de, normal poliklinik çalışmaları, yatırılması önerilen hastaların değerlendirilmesi, öğretim üyesi ile konsültasyonun ardından öğretim üyesi denetiminde ameliyat yapması ve dördüncü ve altıncı yıl tıp öğrencilerinin pratik eğitiminde öğretim üyesine yardımcı olmak diye özetleyebiliriz. Bu dört dönem boyunca, öğrencilerimizin çalışmaları kredilendirme sistemiyle denetlenmektedir.
Geliştirdiğimiz sistem sayesinde, öğrencilerimiz, bize katıldıkları zamandan itibaren hangi dönemin hangi zaman diliminde neler yapacağını önceden bilir. Mesela, bu yıl yeni başlayan bir asistanımızın 2003 yılının hangi zamanında izin yapacağı bellidir. Bunun yanısıra çok iyi bir arşiv sistemimiz de var. Buna örnek olarak da, 1992 yılında, üçüncü dönemindeki herhangi bir asistanımızın kaç ameliyata girdiği, neler yaptığı bilgileri arşivlenmektedir.
Bizim kliniği seçen öğrenciler uzman oluncaya kadar 400\'den fazla ameliyat yapmak zorundadır. Üstelik, öğrencilerimize tez çalışmaları ya da başka araştırmalarında finans kaynağı buluyoruz. Ayrıca, öğrencilerin, kliniğimiz bünyesindeki Deney Hayvanları Etik Kurul Komitesi sayesinde öğrencilerimizin deneysel araştırmalarının yurtdışında kabul edilmesine olanak sağlıyoruz.


Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer