KLİNİKLER
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Gastroenteroloji Kliniği
GASTROENTEROLOJİ
09 Ocak 2020, Perşembe

Kliniklerimiz

 

 

Bu sayıdaki konuğumuz, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Gastroenteroloji Bilim Dalı ve Başkanı Prof. Dr. G. Şükrü Dumlu

Bilim Dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?

Gastroenteroloji uzmanı  Doç. Dr. Uğur Kandilci, 1983 yılında İç Hastalıkları Ana Bilim Dalında göreve başlamıştır. 1984 yılında Yrd. Doç. Dr. Candan Tunçer, 1987 yılında Doç. Dr. Selahattin Ünal ekibe katılmıştır. 1988 yılında Gastroenteroloji Bilim Dalı kurulmuş ve başkanlığına Prof. Dr. Uğur Kandilci atanmıştır. Kuruluşundan itibaren Gastroenteroloji Bilim Dalında her türlü diagnostik  ve endoskopik işlemler rutin olarak yapılmaya başlanmıştır. 1990 yılında Dr. Ahmet Görgül (gastroenteroloji uzmanı-yardımcı doçent) ve Dr. Seren Özenirler (iç hastalıkları uzmanı-öğretim görevlisi), 1995 yılında Dr. Şükrü Dumlu (gastroenteroloji uzmanı-yardımcı doçent), 2002 yılında Dr. Mehmet Cindoruk (gastroenteroloji uzmanı-öğretim görevlisi) ve Dr. İbrahim Doğan (gastroenteroloji uzmanı-öğretim görevlisi) öğretim elemanı olarak göreve başlamışlardır. 2000 yılında Bilim Dalı başkanlığını Prof. Dr. Selahattin Ünal devralmış ve 2016 yılında emekli olana kadar bu görevi sürdürmüştür, ardından Prof. Dr. G. Şükrü Dumlu Hocamız Bilim Dalı başkanlığını üstlenmiştir ve hâlen devam etmektedir.

1984-2002 yılları arasında Gastroenteroloji Bilim Dalında yan dal uzmanlığı eğitimi alan hekimlerimiz sırasıyla; Dr. Candan Tunçer (1984-1986), Dr. Seren Özenirler (1990-1993), Dr. Ziya Öztürk (1993-1996), Dr. Ümit Bilge Doğan (1995-1997 ), Dr. Mehmet Cindoruk (1995-1998), Dr. Fahri Yakaryılmaz (2000-2002), Dr. Sefa Güliter (2000-2002), Dr. Bülent Değertekin (2002-2005) ve  Dr. Tarkan Karakan (2002-2005)’dır. Daha sonraki dönemlerde Dr. Alper Sancak, Dr. Zahide Şimşek, Dr. Gülbanu Erkan, Dr. Meltem Ergün, Dr. Hakan Alagözlü, Dr. Beytullah Yıldırım, Dr. Eyüp Ekici, Dr. Memduh Şahin, Dr. Mustafa Tahtacı, Dr. Mustafa Cengiz, Dr. Özlem Gül Utku, Dr. Eylem Karatay ve Dr. Naser Alizadeh Haghighi Bilim Dalımızda gastroenteroloji uzmanlık eğitimlerini almışlardır. Hâlen Dr. Zeynep Gök Sargın, Dr. Ali Karataş ve Dr. Selma Yüceldi gastroenteroloji yan dal eğitimlerini sürdürmektedirler.

Bilim Dalımızda 1990 yılından beri radyoloji bilim dalı içinde yürüttüğümüz  terapötik endoskopik işlemler (endoskopik retrograt kolanjiopankreatografi-ERCP gibi), 2002 yılı sonunda kurulan ERCP ünitesinde daha geniş olanaklarla sürdürülmüştür; 2011 yılından bu yana ise hâlen kullanmakta olduğumuz yaklaşık 800 metrekarelik endoskopi merkezimizde bu işlemleri yapmaya devam etmekteyiz. 1992 yılında kurulmuş olan gastrointestinal motilite laboratuvarı Türkiye’nin ilk motilite laboratuvarı olup, hâlen konusunda referans laboratuvarlardan biridir. Her türlü motilite çalışması, 24 saatlik ambulatuar pH, 24 saatlik ambulatuar safra reflüsü, anorektal biyofeedback ve gastrointestinal sistem barostat çalışmaları gibi çok spesifik konularda rutin hizmet vermenin yanında, çeşitli araştırmalara ve tezlerin yürütülmesine de olanak vermektedir. 1998 yılında kurulan proktoloji ünitesi, anorektal hastalıklar konusunda önemli bir ihtiyacı karşılamaktadır. 1998 yılından beri karaciğer hastalıkları ve inflamatuar barsak hastalıkları izlem polikliniklerimiz rutin hizmet vermektedir. Ayrıca karaciğer nakli yapılan bir merkez olmamız nedeni ile bu hastaların nakle hazırlığı ve nakil sonrası izlemi yapılmaktadır.

Bilim Dalınızda kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

1984 yılından beri yan dal uzmanlık eğitimi verilmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Akademik kadromuz yedi profesörden oluşmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?

On bir hemşire, dokuz sekreter, altı erkek ve dört kadın yardımcı personelimiz mevcuttur.

Eğitim programınızı nasıl yürütüyorsunuz?

Haftalık literatür ve seminer saatleri dışında Bilim Dalı konseyimiz ve Bilim Dalımızın organize ettiği bir multidisipliner konsey dışında, diğer bilim dalları tarafından organize edilen konseylere iştirak etmekteyiz.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Toplam 21 yatağımız mevcut olup, doluluk oranı ilk altı ayda yüzde 94,1’dir.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?

Toplam 34 bin hastaya poliklinik düzeyinde ve yatırılarak hizmet verilmektedir.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Yan dal asistanı sayısına bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte, ortalama yan dal asistan sayısının üç olduğu dönemde ayda 10 günlük icap nöbeti tutmaktadırlar. İç hastalıkları asistanlarımız ise ilk yıl ayda 12-13 gün nöbet tutmaktadırlar.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Sağlık Bakanlığının ve Türk Gastroenteroloji Derneğimizin belirlemiş olduğu müfredat kapsamında, yeterli endoskopik işlemler ve yapmaları gereken rotasyonlar eğitim kapsamında verilmektedir.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Yan dal asistanlarımız, radyoloji ve patoloji rotasyonlarına giderek bu bölümlerden gastroenterolojiye yönelik eğitim almaktadırlar.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?

Üç yurt dışı, beş yurt içi makale ve iki vaka bildirimi şeklinde yayınımız olmuştur.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Ulusal ve uluslararası kongrelere, bölüm işlerimizi ve üniversitedeki eğitim sürecini etkilemeyecek şekilde aktif olarak, oturum başkanı, konuşmacı, organizasyon komitelerinde görev almak şeklinde ve katılımcı olarak iştirak etmekteyiz. Ayrıca yan dal asistanlarımızın da bu kongrelere katılımını sağlamaya çalışmaktayız.

Bilim Dalınızda tıbbi cihaz açısından durumunuz nedir?

İki adet endosonografi sistemi, üç adet ultrasonografi cihazı, iki adet yan görüşlü duedonoskop, rutin işlemler için kullanılan beş adet gastroskop, beş adet kolonoskop, iki adet argon plazma koagülasyon cihazı, proktoloji masası ve proktolojik amaçlı kriyoterapi cihazı ve aşağıda söz edilen girişimsel işlemlerde kullanılan aksesuarlar ve sarf malzemeler mevcuttur. Ayrıca üst düzey beş adet endoskopi sistemi ve endoskopik submukozal diseksiyon-endoskopik mukozal rezeksiyon (ESD-EMR) işlemlerinde kullanılan terapötik gastroskop ve koter cihazımız bulunmaktadır. Endoskopi merkezimizde rutin endoskopik işlemlerin dışında ERCP, endosonografi, ESD-EMR yöntemleri ile lezyonların çıkarılması, akalazya balon dilatasyonu ve çeşitli terapötik endoskopik işlemler yapılmaktadır.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı? 

Gazi Gastroenteroloji Bilim Dalı olarak yataklı servisimiz, üç polikliniğimiz ve 800 metrekarelik endoskopi merkezimizdeki geniz endoskopik cihaz parkuru ve farklı girişimsel işlem uygulamalarımızla iyi bir eğitim merkezi olduğumuzu düşünüyorum. Bu nedenle, gastroenteroloji yan dal eğitimi almak isteyen meslektaşlarımıza gönül rahatlığı ile tavsiye ederim. İstekli olan arkadaşlarımızı aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Ayrıca sizin özellikle eklemek istediğiniz, Bilim Dalınıza ait paylaşmak istediğiniz detay bir bilgi var mı?

Bilim Dalımız, çok az merkezde uygulanan fekal mikrobiyota nakli yapma iznine sahiptir ve uygun hastalarda bu işlem yapılabilmektedir, bununla bağlantılı olarak barsak mikrobiyotası alanında yoğun çalışmaların yapılmakta olduğu bir merkez olduğumuzu vurgulamak isterim.

Bilim Dalının Künyesi

Kuruluş Tarihi: 1993

Bilim Dalında Görevli Hekimler

Prof. Dr. Seren Özenirler

Prof. Dr. G. Şükrü Dumlu

Prof. Dr. Mehmet Cindoruk

Prof. Dr. İbrahim Doğan

Prof. Dr. Tarkan Karakan

Prof. Dr. Mehmet Arhan

Prof. Dr. Mehmet İbiş

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer