KLİNİKLER
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı
FARMAKOLOJİ
14 Nisan 2021, Çarşamba
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Sarıoğlu


* Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Anabilim dalımız 1980 yılında Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi Tıp Fakültesi Farmakoloji Kürsüsü olarak kuruldu. 1982’de YÖK ile birlikte Farmakoloji Anabilim Dalı, 2003 yılında Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı adını aldı.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
4 profesör, 1 doçent, 1 öğretim görevlisi, biri Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nden olmak üzere 6 araştırma görevlisi, biri kadrolu olmak üzere 18 doktora öğrencisi anabilim dalımızda görev yapıyor.


* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Bir anabilim dalı sekreterimiz var.


* Eğitim programınız nedir?
Lisans eğitiminde üniversitenin Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ile Çorum Hemşirelik Yüksek Okulu ve Keçiören Hemşirelik Yüksek Okulu’nda Farmakoloji eğitimi veriyoruz. Bunun dışında araştırma görevlilerine bilim uzmanlığı ve doktora programımız var.
Bu programlarda 18 öğrencimiz eğitim görüyor. Fakültelerde ve yüksek okullarda verdiğimiz farmakoloji derslerine ek olarak mezuniyet sonrası uzmanlık ve doktora dersleri nedeniyle eğitim yükümüz fazla.


* Çalışma konularınız nelerdir?
Kardiyovasküler farmakoloji, deneysel olarak oluşturulan patolojik durumlarda hastalık patogenezinde rol oynayan endojen mediyatörler, endotel kaynaklı mediyatörler, otakoidler, adrenerjik, kolinerjik mekanizmalar, nörofarmakoloji, serebral vazospazm, sitokrom P-450 enzimlerindeki genetik polimorfizmin klinik önemi, ilaç etkinliğinde uygulama zamanına bağlı değişikler, antihipertansif ilaçların kronofarmakolojisi, antipsikotik ilaçların kronofarmakokinetiği. Kliniklerden gelen talep üzerine deneysel çalışmaların projelendirilmesi, farmakoloji ile ilgili olanların yapılması.


* Araştırmalarınızı yürütürken zorluklarla karşılaşıyor musunuz?
Deney hayvanı ve kimyasal madde temininde güçlükler yaşıyoruz. Projeler ile bunları sağlamaya çalışıyoruz ancak bazen Ankara dışından deney hayvanı temin edebiliyoruz.


*Teknik donanımınız nasıl?
Yeterli değil.


* Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Yayın durumumuz oldukça iyi düzeyde. 2003 yılında anabilim dalımızdan SCI kapsamında 14 adet yayın uluslararası dergilerde yayınlandı. Ancak daha çok uluslararası olmak üzere kongreleri takip edemiyoruz. En büyük sıkıntımız maddi destek olmaması.

* Anabilim dalınızı seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Anabilim dalımızda nelerin yapıldığı ve çalışıldığını bilen, akademik yaşamı düşünen ve anabilim dalımızı basamak olarak görmeyen, iyi lisan bilen, uluslararası alanda yapılan anabilim dalımızda çalışılan konular ile ilgili araştırmaları takip eden, deney hayvanlarından ürkmeyen, hevesli araştırma görevlilerini bekliyoruz.Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer