KLİNİKLER
Gazi Ü.T.F. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları A.D.
ÇOCUK SAĞ. VE HAST.
18 Nisan 2021, Pazar
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Alev Hasanoğlu.

Kliniğinizin tarihçesi hakkında bilgi verebilir misiniz?
Anabilim dalımız 1979 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi\'nin kuruluşuyla birlikte açıldı. Fakültemiz, Ankara\'da en son kurulan fakültelerden olduğu halde, gerek fakültemiz gerek çocuk bölümü gerçekten kısa sürede çok büyük atılımlar yaptı ve arkadaşlarımızın gayretleriyle iyi bir çocuk servisi oluşturduk. Başka şehirlerden bize gelen hasta sayısı daha fazla. Hastanemiz ISO 9001 belgesi aldı, bu belgede servisimizin de büyük payı var.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuzda 25 öğretim üyemiz var. Bunların 16\'sı profesör. Altı doçent, bir yardımcı doçent ve iki öğretim görevlisi ve 13 uzmanımız var. Ayrıca 39 araştırma görevlimiz bulunuyor.

Yardımcı personeliniz yeterli mi?
Yardımcı personelimiz şu anda yeterli. Zaman zaman sekreter veya hemşire sıkıntımız oluyor. Şu an birkaç eksiğimiz var, ama büyük zorluk yaşanmıyor.

Yatak kapasiteniz yeterli mi?
102 yatağımız var ve yeterli. Oyun çocuğu, büyük çocuk, süt çocuğu, enfeksiyon ve yeni doğan olmak üzere 5 servisimiz var.

Nöbet düzenlemeleriniz nasıl?
Araştırma görevlileri, TUS\'u kazanıp geldikten sonra iki sene içinde servislerde çalışıyorlar ve 3 günde bir nöbet tutuyorlar. Daha sonra departman dediğimiz kardiyoloji, hematoloji, nefroloji gibi ünitelerde çalışıyorlar. Buralarda nöbet sayısı 4 günde bire iniyor. Ayda aşağı yukarı 7-8 kez nöbet oluyor. Üçüncü sene asistanlarının da 3 günde bir nöbetleri oluyor. Son sene nöbetleri ayda 5-6\'ya düşüyor. Asistan sayısına bağlı olarak da nöbet düzenlemeleri değişebiliyor.

Rotasyon uygulamanız nasıl?
İlk sene servislerde çalıştıktan sonra 11 bilim dalımız var, bu bilim dallarından arkadaşlar rotasyonlar yapıyor. Kardiyoloji, hematoloji, nefroloji, sağlam çocuk, metabolizma, endokrin, onkoloji, allerji, nöroloji gibi bilim dallarında rotasyonlarını tamamlıyorlar. Hasta sayısı çok olan nefroloji, kardiyoloji, hematoloji ve nörolojide iki ay, diğerlerinde 1 ay olmak üzere her bilim dalından geçsinler istiyoruz.

Eğitim programınız nasıl?
Araştırma görevlilerimiz, birinci sene servis asistanlığı, daha sonra departmanlarda eğitimlerine devam ediyorlar, kıdemli oluyorlar. Son senede de poliklinik ve acilde veya aralarında bazı arkadaşlar başasistan olarak görev yapıyor. Sabahları servis konsültanı ile vizitleri olur. İlgili departmanlarda hastalarını gördükleri zaman onların vizitlerine katılabiliyorlar. Her gün saat 13:00-14:00 arası toplantılarımız var. Pazartesi günleri asistan dersi var. Salı günleri, asistanlar kendileri seminer hazırlıyor. Çarşamba günleri, servisimizden enteresan vakaları, tanı konması zor olan veya az görülen vakaları tartışıyoruz. Cuma günleri genellikle misafir konuşmacılarımız da konferanslarla bu tartışmalara katılabiliyor. Servislerde ayrıca makale saatleri var. Haftanın belirli günleri saat 15.00\'te de departman hocalarının nezaretinde yaklaşık 1 saat süren onlarla serviste yatan departman hastalarıyla ilgili tartışma ve eğitimleri oluyor.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Çocuk bölümü olarak fakültemizin en çok yayın yapan bölümlerinden biriyiz. Bu yayınlar uluslararası, ulusal ve kongre tebliğleri şeklinde olabiliyor. Asistanlarımızın da yayın yapmalarını teşvik ediyoruz.

Kongreleri takip ve yurt dışı kuruluşlarla bağlantılarınız nasıl?
Asistanlarımızın kongrelere katılmalarını ve tebliğ sunmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Yurt dışında diğer kuruluşlarla bazı bölümlerin bağlantıları var. Amerika ile yeni doğan bölümünün, Almanya ve İngiltere\'de bazı merkezlerle birlikte benim de çalıştığım metabolizma ve kardiyoloji bölümlerinin temasları var. Bunların dışında yılda hiç değilse bir iki kez yurt dışı kongreler katılımcı düzeyinde takip ediliyor. Katıldığımız kongrelerde sunulan bildirilerin bir özetini de katılamayan arkadaşlara takdim ediyoruz.

Teknik donanımınız yeterli mi?
Teknik donanımımız şu anda oldukça iyi durumda. Bizim departman sistemi olduğu için, departmanların hemen hemen tüm ihtiyaçları karşılanmış durumda. Gerçekten ünitemizde, laboratuvarlarımızda modern cihazlar var. Servislerimizde de herhangi bir serviste olması gereken tüm teknik donanım mevcut.

Burayı tercih edecek olan asistanlara neler söylemek istersiniz?
TUS sınavlarında her zaman istediği bölümü seçemiyor insanlar. Ama çocuk bölümünü isteyerek gelenler daha sonra da mutlu ayrılıyorlar. Bölümdeki yoğun eğitim programı içinde sosyal aktivitelere de özen gösteriyoruz. Özellikle çocuk servisi olduğu için asistanların organize ettiği ve hastanemizde yatan çocukların katıldığı 29 Ekim, 10 Kasım, 23 Nisan gibi törenlerde sosyal aktiviteleri var. Bunun dışında hastanemizde yatan çocuklar için bir ilkokul var. Bayramlarda ve yılbaşlarında yine hem kendi aramızda hem de hastalarımızla birlikte kutlamalar yapıp onlara hediyeler veriyoruz. Pediatri zor bir branş. Çocuğu çok sevmek lazım. Gelen arkadaşlarımız eğer çocuğu seviyorlarsa başarılı olacaklardır. Bölümümüzde gerek asistanlar gerekse öğretim üyeleri arasında bir uyum var. Bu uyumu gördükçe onlar da mutlu olacak. Hasta sayımızın fazlalığı ve eğitim programının yoğunluğu nedeniyle biraz zorlukla karşılaşsalar da mutlu bir ortamda daha iyi çalışacaklar diye düşünüyorum. Bizi tercih edenlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Pediatriye gelecek araştırma görevlilerin nöbet sayıları fazla olmakla beraber mutlu olacaklarını düşünüyorum.

Teşekkürler...
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer