KLİNİKLER
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı
ADLİ TIP
18 Ekim 2019, Cuma
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı.

Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı, 8 Şubat 1982 tarihinde YÖK kararıyla kurulmuş olup, bünyesinde yer alan akademik personeliyle Haziran 2004’te aktif olarak çalışmaya başlamıştır.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz 1 doçent ve 2 öğretim görevlisinden oluşmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. ve 6. sınıflara, Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 5. sınıflara adli tıp dersi verilmektedir. Ayrıca doktora programlarına katılmaktayız.

Yeni kurulan bir anabilim dalı olmanızın avantaj ve dezavantajları nelerdir?
Her şeyden önce bizden beklenti çok yüksek. Bu bizim için elbette avantaj. Gerçekleştirmek istediğimiz şeyleri ve gelecekteki planlarımızı hızlı bir şekilde yerine getirmemiz için motive edici bir güç. Aynı zamanda genç, dinamik ve bilimsel çalışmaya hevesli, motivasyonu tam bir akademik kadromuzun olması da güçlü yönlerimizden biri. Şu an için tek sıkıntımız yardımcı personelin olmaması ve bir takım organizasyonel eksiklikler.

Kısa ve uzun dönemde planlarınız neler?
Öncelikle yapmak istediğimiz antemortem ya da postmortem bir adli olgunun, değerlendirilmesi sırasında ihtiyaç duyulabilecek her türlü teknolojik donanım, adli toksikoloji, adli biyoloji, adli entomoloji, adli palinoloji, fasiyal rekonstrüksiyon birimleri, tam donanımlı bir morgu, bilirkişilik hizmetini eksiksiz yerine getirebilecek akademik personeli ve yardımcı personelleri tek bir merkezde bünyesinde barındıran, adli tıp eğitiminde öncü bir anabilim dalı olmak.

Mezuniyet öncesi adli tıp eğitimi sizce yeterli mi?
Adli tıp eğitiminin yeterli olabilmesi için pek çok faktörün bir arada olması gerekli. Öncelikle adli tıp eğitimine müfredatta daha geniş yer verilmesi ve bu eğitimin pratik uygulamalarının adli muayenelerle ve otopsi ile öğrencilere gösterilmesi gerekir. Ancak bu şekilde öğrenciler mezun olduklarında, bir adli olay karşısında ne yapacaklarını bilebilir, doğal ölümle doğal olmayan ölümü birbirinden ayırabilirler.

Adli tıbbın çalışma alanları nelerdir?
Adli tıp, insan vücudunu ve insanla ilgili davranışların yarattığı sonuçları hukukun yargı aşamasında doğru olarak değerlendirebilmesi için bilirkişilik yapan bilimdir. Adli tıpta multidisipliner bir yaklaşım söz konusudur. Hukuk, kriminoloji, sosyoloji, genetik, biyoloji, biyokimya, patoloji ile iş birliği içindedir. Şüpheli ölüm olguları, adli rapor düzenlenmesi, ölü muayenesi, otopsi, babalık testi, kimlik tespiti, kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı adli tıbbın konuları içindedir.

Teşekkürler. 14 Kasım 2005
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA