KLİNİKLER
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı
ANATOMİ
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ruhgün Başar.

Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı, eğitim çalışmalarına 1963 yılında Ankara Üniversitesi Hacettepe Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde başladı.
İlk dersler Dr. Niyazi Bademli ve Dr. Sıddık Karatay tarafından Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik ve Tıbbi Teknoloji Yüksekokulları’na verildi. Daha sonra Dr. Doğan Taner’in bölüm başkanlığında Dr. Sıddık Karatay ve Dr. Doğan Taner tarafından Hacettepe bünyesinde Anatomi Bölümü kuruldu.
Anabilim dalımız 1963’ten bugüne kadar sırasıyla Anatomi Bölümü, Anatomi Enstitüsü, Anatomi Bilim Dalı, Morfoloji Anabilim Dalı ve son olarak da Anatomi Anabilim Dalı isimlerini aldı. Anabilim dalımızda bugüne kadar 35 doktora, 10 yüksek lisans, 12 tıpta uzmanlık derecesi verildi.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Anabilim dalımızda 17 öğretim üyesi ve öğretim görevlisi bulunuyor. Bunlardan 7’si profesör, 9’u doçent ve 1’i öğretim görevlisi. Ayrıca 10 asistanımız var.
Yardımcı personel durumunuz nedir?
2 sekreter, 2 teknisyen ve 3 temizlik görevlisi bizimle çalışıyor.

Rotasyon uygulamanızı nasıl yapıyorsunuz?
Uzmanlık eğitimi süresince mecburi rotasyon uygulamamız yok. Asistanlar, sadece acil servis rotasyonu yapıyor ve bu yaklaşık 1 ay sürüyor.

Eğitim programınız nedir?
Türkçe Tıp’ta 182, İngilizce Tıp’ta 137, Diş Hekimliği’nde (I, II, III. sınıf) 318, Eczacılık Fakültesi’nde 109, yüksekokullarda 794 öğrenciye ders veriyoruz. Pratik çalışmaları ise; Tıp Fakültesi’ne 126 saat, Diş Hekimliği Fakültesi’ne 65 saat, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’na 48 saat uygulanıyor.
Araştırma görevlileri doktora sınavı ve TUS ile alınıyor ve eğitim süresi uzmanlıkta 2, doktorada 4 yıl olarak belirleniyor. Her dönem için 2 kadro açılıyor. Araştırma görevlileri makroskobik ve mikroskobik anatomi eğitimi alıyorlar. Haftada 2 saat makale ve seminer eğitimimiz oluyor. Anabilim dalımız, 2003’te sürekli tıp eğitimi çerçevesinde Klinik Anatomi Kursları başlattı. Bu kurslar ile Türkiye genelinden gelen klinisyenlere kadavralarımızdan yararlanmayı ve konularına ışık tutmayı amaçlıyoruz. Klinik Anatomi Kursları’nı klinik dallarla ortaklaşa düzenliyoruz. Son olarak mart ayında Beyin Cerrahisi ve Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalları’yla birlikte, “Temporal Kemik Diseksiyonu ve Cerebello-Pontin Köşeye Cerrahi Yaklaşımlar” kursu düzenledik. 2003 yılında ilk kez Anatomi Anabilim Dalı’nda, 3 boyutlu rekonstrüksiyon kursu düzenledik. Ayrıca 3 boyutlu anatomi çalışmaları yapıyoruz. Düzenlediğimiz kurslarla bağlantılı olarak, Anatomi Anabilim Dalı, üniversitenin en aktif anabilim dallarından biri seçildi.

Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Anabilim dalının kendine özgü özelliği kadavra diseksiyonu, yardımcı materyal olarak maket ve araştırmalar için de elektron mikroskobu kullanımıdır. Kadavra bulmakta zorluk çekiyoruz ama şu an için yeterli kadavramız var. Tıbbi araç gereç konusunda sıkıntı yaşamıyoruz.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz? Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Yurtiçi ve yurtdışı kongrelerini büyük çoğunlukla takip ediyoruz. Yılda ortalama 4 kongreye katılıyoruz. Bilimsel yayında ise 2003 yılı verilerine göre, Hacettepe Üniversitesi’nin en çok yayın yapan bölümlerinden biriyiz. Yılda ortalama 20-25 uluslararası yayınımız oluyor.

Anabilim dalınızı seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Çalışmayı, araştırmayı seven, yabancı dili iyi olan, uyumlu kişilerin anabilim dalımızı seçmesini istiyoruz. Bizim için işini severek yapmak çok önemli bu nedenle Anatomi’ye gelecek asistanların işlerini sevmelerini isteriz.

Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer