KLİNİKLER
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı
MİKROBİO. VE ENFEK. HAST.
19 Nisan 2021, Pazartesi
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayfer Günalp.


Kliniğinizi tarihçesinden bahseder misiniz?
Bu departman 1958 yılında çocuk sağlığı eğitimi ve mikrobiyoloji laboratuvarı olarak kurulmuş. Hacettepe\'nin gelişmesine paralel olarak, 1963 yılında mikrobiyoloji kürsüsü olarak görevine devam etmiş. Prof. Dr. Muaffak Akman ve Prof. Dr. Ekrem Gülmezoğlu kuruculuğunu yapmış. Mikrobiyoloji eğitimimi Amerika\'da alarak 1971 yılında buraya geldim. Aslında çocuk hastalıkları ihtisasım var. Ben ve benden önceki başkanı olan Prof. Dr. Ekrem Gülmezoğlu ile beraber büyük gayretler sarf ettik. Gülmezoğlu, Anabilim Dalı başkanlığını 1993\'de bıraktı. Tam yedi yıldır da ben yapıyorum. Son altı yedi yılda çok büyük değişiklikler oldu. Klinik Mikrobiyoloji ve Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nda şu anda görevde olan ve tam kapasite çalışan bir virüs laboratuvarı, mantar laboratuvarı, parazitoloji laboratuvarı ve bir de genel mikrobiyoloji laboratuvarı bulunmaktadır.

Teknik Donanımınız yeterli mi?
Teknik donanımımız fena değil. Tabii üniversitenin içinde bulunduğu mali güçlükler bizi de etkiliyor. Ama çok çalışkan bir ekibimiz var. Gerek Hacettepe Araştırma Fonu\'ndan, gerekse dışarıdan temin ettikleri, mesela TUBİTAK, NATO bursundan vs. elde edilen araçlarla donanımımız iyi. Hacettepe Üniversitesi olarak mikrobiyoloji alanındaki yayınlarımız, araştırmalarımız ve personelimizle gayet iyi bir durumdayız.

Akademik personel durumunuzu öğrenebilir miyiz?
Ben hariç altı profesör, dört doçent, üç yardımcı doçent ve 16 asistan çalışıyor. Çoğunluğu tıp doktoru, dörtte biri tıp dışı arkadaşlar. Ayrıca bin yataklı büyük hastanede rutin klinik mikrobiyoloji laboratuvarı da bize bağlı. Moleküler olarak tüberküloz, hepatit B-C ve AIDS\'le ilgili testler yapılmakta. Yani şu anda departman olarak çok iyi bir yerdeyiz.

Yardımcı personel durumunuz nasıl?
Biz hemşire çalıştırmıyoruz. Çünkü burada akademik personel dışında görev yapan teknisyen ve teknisyen yardımcıları arkadaşlarımız var. Beş tane ilgili okuldan mezun olmuş yardımcı personelimiz var. Üç de teknisyen yardımcısı arkadaşımız var. En fazla sıkıntı çektiğimiz kısım burası. Çünkü memur alımı kısıldığı için kadrolar boş olmasına karşın buralara eleman alamıyoruz. Ama akademik kadromuz çok iyi, icabında teknik kadronun yapması gereken işleri onlar yapıyor. Çünkü her laboratuvara bir teknisyen verebiliyoruz. Bir çok laboratuarımız var ama maalesef devletin politikaları yüzünden biz de eleman alamıyoruz. Normalde her laboratuvara bir iki tane teknik eleman lazımken, eleman alamayınca, teknik personelin yapması gereken işleri de akademik personelimiz yapıyor.

Bilimsel yayın durumunuz hakkında bilgi verir misiniz?
Bilimsel yayın durumumuz çok iyi. Elimizdeki kadro çok genç ve bu arkadaşlar doçent ve doçent yardımcısı olabilmek için belli kriterlere uymak zorundalar. Hummalı bir şekilde çalışıyorlar. Kaldı ki YÖK bu yayınlar üzerinde çok duruyor. Yönetim bizden faaliyet raporu istiyor. Herkes bir şeyler yapmak, üretmek zorunda olduğu için çok çalışıyor. Ayrıca, Ankara Mikrobiyoloji Derneği Başkanıyım. Dernek olarak yılda 4 defa çıkardığımız bir yayın organı var. Çalışmalarımızı yayımlamakta büyük fayda sağlıyor. Doçent olmak isteyenler çalışmalarını hakemli mecmualarda yayınlamak zorunda. Bu yıl bir kitap, 21 yayın, 39 tebliğ, dört proje ve 21 araştırma yaptık.

Eğitim programınız hakkında bilgi alabilir miyiz?Bir yıl süren çok yoğun eğitim programımız var. Sadece tıp fakültesine değil, diş hekimliği ve eczacılık fakültelerine de mikrobiyoloji eğitimi veriyoruz. Bunun yanında Hacettepe\'ye bağlı sağlık okullarında da mikrobiyoloji eğitimi yapıyoruz. Burada ders ve araştırma yükü çok ağır. Ayrıca enfeksiyon bölümüne hem asistan düzeyinde hem de araştırma düzeyinde yardım ediyoruz. Hacettepe Enfeksiyon Ünitesi bizimle işbirliği halinde çalışıyor. Ortak kullandığımız da bir laboratuvar var. Biz aynı zamanda enfeksiyonla da uğraşıyoruz.

Yurtdışı ilişkileriniz nasıl?Yurtdışı ilişkilerimiz her alanda var. Viroloji, mikoloji ve tüberküloz alanlarında dış bağlantılarımız var. Son dört beş yıldır yurtdışına eğitim için sürekli eleman gönderiyoruz. Moleküler tanı yöntemlerini Türkiye\'de mikrobiyolojide ilk defa biz gerçekleştirdik. Bunun yanında da bu yıl ilk defa gerçekleştirdiğimiz kongreye yurtdışından altı konuşmacı geldi. Bu kongrenin ikincisini uluslarası olarak 2002 yılında gerçekleştireceğiz. Mikrobiyoloji dev adımlarla, moleküler tanı yöntemlerine ilerliyor. Herşey moleküler boyutta inceleniyor. Kaba yöntemler yerine hassas, moleküler düzeyde tanı yöntemlerini kullanıyoruz.

Rotasyon uygulamalarınız nasıl?Bizde klinik mikrobiyoloji - enfeksiyon hastalıkları uzmanlığı için müracaat eden araştırma görevlileri bir yıl süreyle enfeksiyon hastalıklarında çalışırlar Bunun yanında altı ay dahiliye ve dört ay çocuk hastalıkları rotasyonu yapar.

Burayı tercih edecek olan asistanlara neler önerirsiniz?
Asistanları biz seçmiyoruz. TUS’a giriyorlar ve geliyorlar. Herkesin kriterleri aynıdır. Çalışkan ve Hipokrat yeminine bağlı asistanlar istiyoruz. Ben TUS\'a güveniyorum. Bazıları ise burada aradığını bulamıyor. Yanlış tercihlerde bulunuyorlar, cerrah olmak isterken buraya geliyor ve aradıklarını bulamıyor. Onlara da ‘güle güle’ diyoruz.


Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) Nazlı Han (Sosyolog)
23.07.2019 10:25:54
Mesleğini paraya değişen bir doktordu.iyiki başka başarılı doktorlarımız var.kimseye tavsiye etmiyorum.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer