KLİNİKLER
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı
PLASTİK VE REK. CERRAHİ
18 Nisan 2021, Pazar
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yücel Erk.

Kliniğinizi tanıtır mısınız?Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kliniği 1965 yılında kurulmuş olup, ülkemizde eğitim veren ilk plastik ve rekonstrüktif cerrahi kliniğidir. Bakın size istatistik birkaç rakam vereyim. Kuruluşundan bu yana uzmanlık eğitimlerini anabilim dalımızda tamamlayanların sayısı 41\'dir. Bu arkadaşlarımızın 25\'i çeşitli üniversitelerde akademik kariyerde olup 9\'u anabilim dalı başkanı olarak görev yapmaktadırlar. Bu bizim için büyük bir gurur kaynağıdır. 14 mezunumuz ise Sağlık Bakanlığı ve SSK hastanelerinde çalışmakta olup ikisi klinik şefidir. 2 mezunumuz ise halen yurtdışındadır.

Akademik kadronuz hakkında bilgi verir misiniz?Kliniğimizde; 4 profesör, 1 doçent, 2 yardımcı doçent, 5 uzman, 12 araştırma görevlisi arkadaşımız bulunuyor. Herkesin uzmanlaştığı bir alan var. Her konuda bir şey bilmek yerine bir konuda çok şey bilmeyi tercih ediyoruz. Ayrıca, bizim diğer kliniklerden farkımız; burada kimsenin şahsına ait yatağı yoktur. Araştırma görevlisi arkadaşım bile kimseden izin almadan hasta yatırabilir. Çünkü hasta sirkülasyonumuz çok fazla ve yataklı hastalarımızı çok süre içerisinde taburcu edebiliyoruz. Onun içinde hiç yatak sıkıntısı çekmiyoruz.

Yurtdışı bağlantılarınız nasıl?
Arkadaşlarımız bu ekonomik güçle, yurtdışındaki hangi kongreyi takip edebilir? Ama biz, bütün güçlükleri yenmeye çalışıyoruz. Her bölümden bir ya da iki arkadaşımızı göndermeye çalışıyoruz. Yurtiçi kongreleri tabii ki takip ediyoruz. İzlediğimiz kongrelere de mutlaka araştırmalarımızla katılırız.

Teknik donanımınız yeterli mi?
Evet. Teknik donanım olarak hiçbir eksiğimiz yok. En büyük rahatsızlığımız eski bir mikroskobumuz vardı. Hastane yönetimi, 300 bin Mark verip yeni mikroskop aldı. Bu yeni yönetimden çok memnunuz. Hacettepe\'nin yeni ve genç Rektör Prof. Dr. Tunçalp Özgen ve Dekan Prof. Dr. İskender Sayek ile büyük bir kan değişimi yaşandı. Buradan rektörlüğe ve hastane yönetimine teşekkür ediyorum.

Yatak kapasiteniz ve hasta sirkülasyonunuz nasıl?
H.Ü.T.F. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi A.D.\'nın, Hacettepe Erişkin Hastanesi\'nde 46 yatağı mevcuttur. Geçen yıl bin 797 hastaya poliklinik hizmeti vermişiz. Bu hastaların bin 426’sı yatarak tedavi görmüşler. Yine kayıtlarımıza bakarsak; yıllık hasta kalış gün sayısı 15 bin 463, yatak kullanım kapasitesi yüzde 92.1\'dir. Bu gerçekten çok yüksek bir rakam. Ankara\'da çok az bölüm bu rakamı yakalayabilir. Yine geçen yıl içinde ameliyat sayımız 906 olarak görünüyor.

Rotasyon uygulamanız nasıl?Araştırma görevlileri her sonbahar döneminde 2 kişi olmak üzere TUS ile seçilmektedir. Uzmanlık eğitimi süresi 6 yıldır, bu da 72 ay yapıyor. Uzmanlık eğitiminde geçen 72 ayın 38 ayı çeşitli rotasyonlarda 34 ayı Plastik Cerrahi\'de gerçekleşmektedir bu arkadaşlarımız. Rotasyonların dağılımını size şöyle sıralayayım: Genel Cerrahi 24 ay (2 ay acil, 2 ay yanık), Anestezi 2 ay, Patoloji 1 ay, Nöroşirurji 1 ay, Çocuk Cerrahisi 1 ay, Anatomi 2 ay, K.B.B. 2 ay, Ortopedi 2 ay, Cerrahi Araştırma 3 aydır. Bu rotasyonları sindirerek tamamlamış arkadaşların zaten başarısız olma ihtimali yok.

Nöbet durumunuz nedir?
Nöbetler biraz ağır. Zaten ağırda olmalı, ne kadar nöbete kalırsa insan o kadar fazla şey öğreniyor. Nöbetler Plastik Cerrahide günaşırı veya 3 günde 1 arasında, rotasyonlarda ise bulundukları bölümün çizelgesine uyarlar. Anatomi ve Cerrahi Araştırma rotasyonlarında nöbet yoktur. Nöbetler sık ve iş yükü fazla olmakla birlikte araştırma görevlileri yoğun eğitim almakta ve deneyim kazanmaktadırlar. Acil olgular arasında en önemli yeri kaplayan ekstremite amputasyonları ve maksillofasiyal kırıkların Ankara ve çevresinden gelen büyük çoğunluğuna Anabilim Dalımızda müdahale ediyor. Karşılaşılan olguların sayısı ve çeşitliliği bilimsel yayınlar için önemli bir kaynak oluşturmakta, araştırma görevlileri mezuniyetlerinden önce yeterli sayıda yayın yapabilme şansını elde ediyorlar.

Akademik ve bilimsel etkinlikleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Mezuniyet sonrası eğitim programı çerçevesinde haftada 1 saat konuk konuşmacıların yer aldığı konferanslar düzenliyoruz. Asistan eğitimi programı çerçevesinde; haftada 1 saat araştırma görevlilerinin hazırladığı seminerler, 30 dakika haftalık olguların tartışıldığı morbidite- mortalite toplantıları, 2 saat tüm öğretim üyeleri, araştırma görevlileri ve öğrencilerin katıldığı hasta başı eğitimi, 15 günde bir, 1 saat makale tartışması, 15 günde veya ayda 1 tez tartışması, ayda bir hastane dışı bir ortamda gerçekleşen tüm öğretim üyeleri ve araştırma görevlilerinin eşleri ile katıldıkları ve toplantı bitiminde birlikte yemek yedikleri ayın olgusu toplantıları yer almaktadır. Bu toplantılar çok önemli. Özellikle ayda bir yaptığımız yemekli olanı, çünkü bu toplantılarda arkadaşlarımızı geniş ve çeşitli topluluklar önünde de konuşabilme ve sunumunu yapabilme becerisini kazandırıyoruz.
En önemli özelliklerimizden biri de, H.Ü.T.F. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı, uzmanlık sonrası eğitim veren "İleri Plastik Cerrahi Bilimleri" doktora programını başlatmış olup başvuruda bulunan ve sınavda başarılı Plastik ve Pekonstrüktif Cerrahi uzmanlarına Kraniyomaksillofasiyel Cerrahi ile El ve Mikrocerrahi konularında doktora düzeyinde eğitim vermektedir. Üniversite düzeyinde endoskopi ve lazerin Plastik Cerrahide ilk uygulamaları anabilim dalımızda gerçekleşmiştir.
Dudak- Damak yarığı konusunda 3 bini aşkın olgu ile Türkiye\'nin en büyük serisi, 150\'yi aşkın olgu ile Kraniyofasiyel Cerrahinin yapılabildiği sayılı merkezlerden biri olması, 500\'ün üzerinde ortognatik cerrahi serisi, binin üzerinde replantasyon ve mikrocerrahi olgusu ile H.Ü.T.F. Plastik ve Rekonstrkütif Cerrahi Anabilim Dalı, plastik cerrahi eğitimimin içerdiği spektrumun tamamını bünyesinde barındıran ülkemizdeki ender akademik kurumlardan biridir.


Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer