KLİNİKLER
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı
ÜROLOJİ
18 Nisan 2021, Pazar
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sezer Kendi* Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı, 1962’de ABD’den Türkiye’ye dönen Prof. Dr. Doğan Remzi tarafından kuruldu. Başlangıçta sadece çocuk hastanesi bünyesinde kurulan bölüm, zaman içinde Hacettepe Hastanesi’nin gelişimi ile birlikte Türkiye’de çağdaş üroloji uygulamalarının yapıldığı ve eğitiminin verildiği en önemli anabilim dallarından biri haline geldi. İlk eğitimin başladığı 1963 yılından bu yana 110 üroloji uzmanı yetişti. Bunların içinden 61’i Türkiye’nin çeşitli üniversite ve hastanelerinde öğretim üyesi olarak çalışıyor. Anabilim dalımızda uzmanlığını tamamlayarak ülkesine dönen yabancı uyruklu hekim sayısı ise 9.

* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Anabilim dalımızda 9 profesör, 4 uzman hekim ve 12 asistan görev yapıyor.

* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Üroloji Anabilim Dalı alt birimleri, Çocuk Ürolojisi, Kadın Ürolojisi, Böbrek Transplantasyon, Androloji ve İnfertilite, Endoüroloji, Üroonkoloji ve Nöroüroloji Üniteleri olarak 7 birimden oluşuyor. Bu birimlerde 23 hemşire, 10 yardımcı personel ve 8 sekreter görev yapıyor.


* Yatak sayınız ve doluluk oranı nedir?
Çocuk Ürolojisi’nde 26, Yetişkin Ürolojisinde ise 45 yatağımız mevcut. Doluluk oranı yüzde 100’ün altına düşmüyor. Bazı yoğun dönemlerde kapasitemize 10 yatak eklenebiliyor.

* Nöbet düzenlemesini nasıl yapıyorsunuz?
Her gece en az 4 kişi nöbete kalır. İlk sene asistanları gün aşırı nöbete kalıyor. Kıdem yükseldikçe nöbete kalma aralığı 3 günde bire kadar iniyor. Ayrıca uzmanlar evde nöbet tutuyor. Evde nöbet tutanlar acil durumlarda telefonla hastaneye çağrılabiliyorlar.

* Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Asistan eğitiminin 1 senesi rotasyonlarda geçiyor. Asistanlar, genel cerrahide 6 ay, nefrolojide 3 ay, anesteziyoloji ve reanimasyon, büyük acil, radyoloji ve jinekolojide birer ay rotasyona gidiyor.


* Eğitim programınız nedir?
İngilizce ve Türkçe gruplarına ayrı ayrı dönem dersleri veriyoruz. Dönem 5’te 3 haftalık stajlarda hasta başı viziti ve ders anlatımı yoluyla eğitim veriliyor. Staja gelen öğrenciler ameliyatlara girip izleyebiliyor. Dönem 6 öğrencileri her ay 2-3 kişilik gruplar halinde serviste çalışarak asıl kadroya yardımcı oluyor. Asistan eğitimi ise 5 sene sürüyor. Her sene bir kere TUS ile ortalama 3 araştırma görevlisi ve her yıl ortalama bir yabancı uyruklu araştırma görevlisi anabilim dalına alınıyor. Araştırma görevlilerinin eğitimi ise ayda 3 saat temel üroloji kursu, haftada 3 saat seminer ve makale saatleri, her gün yapılan hasta başı klinik vizitleriyle sürdürülüyor. Ayrıca Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji AD’nin organizasyonuyla, ayda bir kez Ankara Üroloji Derneği’nin yarım günlük eğitim programı yürütülüyor. Ayda iki kez Patoloji ve Üroloji Anabilim Dallarının vaka takdimi yaptığı ortak toplantısı oluyor. Asistanlar kısa aralıklarla yurtdışında eğitime gidiyor.


* Tıbbi araç-gereç durumunuz nedir?
Ürolojiyle ilgili her türlü araç gerece ve bunların yedeklerine sahibiz. Taş kırma cihazı (ESWL), her tür endoskopik aletler, green light lazer, prostatektomi gibi cihazlarımız var.

* Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Senede anabilim dalımızla ilgili ortalama 5-6 yerli, 3 yabancı kongre oluyor ve bunlara asistan, uzman ve öğretim üyesi olarak minimum 10 kişi katılıyor.

* Anabilim dalınızı seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Her sene ortalama 5 asistan alıyoruz. Yoğun çalışmayı seven, hasta takibi yapabilen, yabancı dili iyi olan asistanların bizimle birlikte çalışmasını istiyoruz.


Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
12
1) Raşit baba (esnaf)
14.11.2017 16:27:47
Telefonlara hiç doğru dürüst cevap vermiyorsunuz.Azarlar nitelikte çok kabaca teknolojinin en geniş anını yaşadğımız şu anlarda bile iletişim kurmakta çok zorlanıyoruz.lütfen biraz ilgi gösteriniz.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer