KLİNİKLER
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı
ÇOCUK SAĞ. VE HAST.
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yıldız Camcıoğlu

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz, 1967 yılında Haseki Hastanesi’nden bugünkü binasına taşınarak, Prof. Dr. Sezai Bedrettin Tümay’ın Başkanlığında, koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerini vermeye başlamıştır. Sayın hocamızdan miras aldığımız eğitim anlayışı ve disiplini ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Kliniği’nde eğitim, bilimsel araştırma ve hasta hizmetlerini büyük bir özveri ile 30 öğretim üyesi, 13 yan dal uzmanı, 33 asistanla birlikte sürdürmekteyiz. Bugün kliniğimiz, çağdaş bilgi ve teknolojik donanıma sahip 13 bilim dalı ile tıp öğrencilerinin Türkçe ve İngilizce eğitiminin yanı sıra, yenidoğan, süt çocuğu ve genç yetişkinlerin koruyucu hekimliğinde hastalıkların tanı ve tedavisinde de hizmet vermektedir.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimiz kuruluşu olan 1967 yılından beri, yani tam 39 yıldır asistan eğitimi veriyor.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz, hematoloji, nefroloji, enfeksiyon hastalıkları, klinik immünoloji ve allerji, nöroloji, yenidoğan, endokrinoloji, metabolizma, gastroenteroloji ve beslenme, sosyal pediatri, genel pediatri, kardiyoloji, adolesan, genetik bilim dalında görevini sürdüren 24 profesör, 6 doçent, 2 uzman, 13 yan dal uzmanı ve 33 asistandan oluşmaktadır.

Hemşire ve yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimizde 1 başhemşire, 1 başhemşire yardımcısı ile toplam 68 hemşire görev yapmaktadır. Sekreter ve hemşire sayısındaki yetersizlik ve yardımcı personel ihtiyacımız, çalışmalarımızda ve hasta hizmetinde sıkıntılar yaratmaktadır.


Yıllık poliklinik sayınız nedir?
Anabilim dalımızda 13 bilim dalına ait acil servis, poliklinik ve özel uzman polikliniklerinde toplam olarak 46-50 bin civarında hasta bakılmaktadır.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranı nedir?
Anabilim dalımızda 110 adet hasta yatağımız bulunmaktadır. Doluluk oranımız yüzde 85 civarındadır.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Anabilim dalımız denetiminde, asistan temsilcisi kıdem sırasına göre nöbet çizelgesini düzenlemektedir. Yeni başlayan bir asistan ilk iki ayda refakat nöbeti tutmakta, daha sonra ilk yıl ayda ortalama 10 nöbet tutmaktadır. Orta ve üst kıdemlerde nöbet sayısı azalmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Acile başvuran hastalar, sorunları ve servislere o gün yatırılan hastalar her sabah saat 8’de nöbetçi başasistan ve asistanlarca sunulur. Eğitime katkısı olabilen ilginç olgu sunumları yapılır ve bunlar tartışılır. Haftada bir gün literatürlerdeki son yayınlar bilim dalları tarafından hazırlanır ve gene haftada bir gün asistanlar ve öğretim üyeleri tarafından güncel seminerler düzenlenir. Ayda bir gün patologların da katıldığı mortalite toplantısı yapılmaktadır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Her yeni gelen asistan biyokimyada idrar sedimenti ve diğer incelemelerin nasıl yapıldığını öğrenir. Mikrobiyoloji laboratuvarında boyama tekniği ve mikroorganizmaları tanımak için 15 günlük eğitim alan asistanlara, ‘hematoloji bilim dalında periferik yayma nasıl yapılır, boyanır ve değerlendirilir’ eğitimi verilir. Daha sonra rotasyonlar ve eğitim çerçevesinde müfredat uygulanır. Yenidoğan bilim dalında, her yıl yenidoğan yoğun bakım ve yeniden canlandırma kursu düzenlenerek asistanlar eğitilmektedir. Birinci yılını tamamlayan asistan, yenidoğan yoğun bakım, acil servis ve enfeksiyon hastalıklarında eğitimini tamamlamış olur.

Anabilim dalımızda, ülkemizde pediatri derneklerinin önerdiği çekirdek eğitim müfredatına uyulmaktadır. Asistanlarımız bilim dalları rotasyonları sırasında, öğretim üyeleri tarafından hasta başında yapılan vizitlere ve dosya toplantıları ile yan dal polikliniklerine katılarak müfredatın ötesinde daha üst düzeyde eğitilmektedirler.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Kliniğimize gelen her yeni asistana bir karne düzenlenmektedir. Asistan bitirme sınavlarında; asistanın ortalama notları, öğretim üyelerinin asistan hakkındaki düşünceleri anabilim dalı başkanı tarafından sınav jürisine sunulur ve ardından sınav başlar.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Anabilim dalımızda asistan eğitiminde iç ve dış rotasyonlar yapılmaktadır. İç rotasyonlarımız 13 bilim dalı çerçevesinde kalmakta, ayrıca son 3 yılını dolduran asistanlar, biyokimya, enfeksiyon, çocuk cerrahisi, kadın doğum, bebek odası dış rotasyonları yapmaktadır.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Kliniğimizde kütüphanemiz ve de 40 kişilik seminer odası bulunmaktadır. Bu salonlarda kullanılmak üzere tepegöz, slayt makinesi, bilgisayar ve barkovizyon donanımı vardır. İnternet bağlantısı tüm birimlerde, öğretim üyeleri ve asistan odalarında bulunmaktadır. Kütüphanemiz, anabilim ve bilim dalları için önemli sayılan 9 dergiye abonedir.

Yenidoğan bilim dalımızda entübasyon ve yeniden canlandırma eğitimi için maket bebekler kullanılmaktadır.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Anabilim dalımız öğretim üyeleri son bir yılda uluslararası 40, ulusal dergilerde 70 makale ve araştırma yayınlamışlardır.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Öğretim üyelerimiz kendi bilim dalı ve pediatri anabilim dalı ile ilgili tüm kongrelerde görev almakta veya katılımcı olmaktadır. Asistanların da sözlü ve poster sunumları ile kongrelere katılmalarına destek verilmektedir.

Son 5 yılda istifa eden asistan var mı? Varsa sayısı ne kadar?
Bir asistanımız, göz kliniğini kazandığı için istifa etti ancak 6 ay sonra kliniğimize geri döndü.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Yeni asistanlar 420 YTL döner sermaye katkı payı almaktadır.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Kliniğimiz, sevgi, hoşgörü, etik ilkelere uyum anlayışı ve çalışma disiplini çerçevesinde dinamik bir eğitim için ekip ruhu oluşturmayı başaran bir kurumdur. Her yeni asistanımızı sevgiyle kucaklarız.

Teşekkürler. 20.11.2006
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
8
1) Yaşa peşmen (Ev hanımj)
18.03.2019 08:26:47
5 yıl önce oğlumun orta kulak intihabı vardı ve 3,4 senedir bu sıkıntıyı çekiyordu Nebil hocamıza geldik ve sadece bir kutu habla tedavisini oldu Nebil hocamıza gelmeden önce onlarca hab kullanmamanıza rağmen bir türlü iğnelememişti ona minnettarız vefat etmesinden dolayı çok üzgünüm mekanı cennet olsun Allah rahmet eylesin...
People
4
2) Nermin Erşan (hemşire)
02.08.2018 20:25:42
26 yil önce menier ameliyatimi gerçekleştiren sayin prof Dr Nebil Göksu yu kaybettigimizi yeni ogrendim, mesleğinde kaliteli en önemli si insanlığı ve vicdanıyla örnek bir insan di çok üzgünüz eşim ve ben Allah tan rahmet,ailesine ve tıp camiasına sabır ve başsağlığı diliyoruz.
People
12
3) FULYA TURFAN ÖZTAN (BANKACI)
07.09.2017 11:27:11
Nebil hocamızı ,2008 de kızımın geçemek bilmeyen ve tekrarlayan kulak enfeksiyonları için hekim araştırırken tanıdık.Kulağına tüp operasyonları yapıldı ve iyileşti,sonrasında da kkb sıkıntılarımızda hastası olmaya devam ettik.Rüya nın yanağından makas alıp, "Rüya sen büyüyünce seni oğluma alacağım "diye takılırdı.Eşim dün arkadaşı için amaeliyat randevusu almak üzere araştırdığında vefat haberini öğrendik,derinden üzüldük!Çok tatlı ,sevgi dolu,titiz bir insandı.....allah ramet eylesin,,,,,
People
11
4) muhammed akyüz (öğretmen)
13.03.2017 12:33:40
nebil hocamda iki kulağımdan bir yıl arayla ameliyat oldum küçük yaşta geçirdiğim ateşli hastalıktan kulak zarlarım delinmiş ve ayrıca kireçlenme mevcuttu kulak zarlarımda. İlkokul 8. sınıfta ilk defa hastaneye gittiğimizde bu teşhis kondu ve kime gittiysek ameliyatın çözüm olmayacağını çünkü kireçlenmenin bulunduğunu emliyat olunduğu takdirde işitme gerilik olabileceği söylendi. Lise yıllarımda işitme cihazları kullandım çok sancılı lise dönemi geçirdim işitme cihazlarını kullanmaya başaladıktan belli bir süre sonra kulağımda bu zamana kadar olmayan akıntı oluşmaya başladı ve bundan sonrası benim için çok zor geçti. Akıntı olduğundan dolayı iştime cihazlarım sürekli bozuldu ve tamir için İstanbul'a gönderildi bense Yozgat'ta yaşıyordum, tamir süreci ve tekrar kargoyla cihazın elime ulaşması baya zaman alıyordu, uzun süre rapor alıp okula gitmediğim zamanlar oldu. Fen lisesini kazanmış başarılı bir öğrenciydim ancak lise yıllarım kulaklarımdaki rahatsızlıktan dolayı çok sıkıntılı geçti. Lise bitti ve üniversite sınavında düşük bir puan aldım, o yazın Yozgat'ta kbb polikliniğinde çalışan bir doktor Nebil Hoca'mı tavsiye etti. Kendisi de Nebil Hocamın Öğrencisiymiş bu işin üstesinden gelebileceğini belirtti. Ankara'ya gelerek Nebil hocamda muayene oldum ve kulak zarı ameliyatı olmam gerektiğini ancak işitmede yine gerilik olabileceğini belirtti. İlk ameliyatımı geçirdim işitmem biraz olsun düzeldi ve kulak akıntım geçti 1 yıl arayla diğer kulağımdan da ameliyat geçirdim bu kulağımda çok fazla bir gelişme olmadı bunu kendisi de ameliyattan önce belirtmişti. Bu kulağıma işitme cihazı takmaya karar verdim. Üniversitede de işitme engelliler öğretmenliği bölüm okuyarak mezun olduktan sonra özel eğitim öğretmeni olarak görev yapmaya başladım. Mesleğimi seçmemde yaşadığım problemlerin büyük etkisi oldu. Üniversitede bölüme birinci olarak girdim ve şu an odyoloji bölümünde yüksek lisans yapma şansımın olduğunu öğrendim ilerleyen dönemde bu bölümde yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Geçenlerde işitme cihazı pili almak için Ankara'daki odyoloji merkezini aradım ve malesef Nebil Hoca'mın vefat haberini de almış bulundum. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun. Gerçekten hayatımın rayına girmesinde Nebil Hoca'mın büyük etkisi oldu. Allah ondan razı olsun.
People
17
5) cengizhan (bankacı)
19.01.2017 18:26:00
ölüm haberini bugün bir arkadaşım doktor tavsiyesi istediğinde internete bakarken öğrendim. inanılmaz üzgünüm. çok çok iyi bir doktor olmasının yanı sıra çok iyi bir insandı. ettiğimiz sohbette de vatanını çok sevdiğini belli ediyordu. bir kulağımın duymayacağını söylemesine rağmen odasından memnun ayrılmıştım. Allah rahmet eylesin.Mekanı cennet olsun.
People
13
6) Ebru (Hekim)
26.11.2016 17:59:48
Nebil Hocamızı Ağustos 2016 da beyin kanseri sebebiyle kaybettik. Allah rahmet etsin. Tıp dünyasının ve ailesinin başı sağ olsun.
People
14
7) SEMİH BAYKUŞ (SAĞLIK ÇALIŞANI)
18.05.2016 00:38:40
rabbim nebil hoca gibi doktorlar nasip etsin daha önce ameliyat yaptı çok memnun kaldım 18.12.2015 te olduğum ameliyatı iyi geçti sağlığıma kavuştum fakat şuanda nebil hoca yurt dışında ulaşamıyoruz inşallah en kısa zamanda konuşma şansım olur çünkü bir ameliyatım daha var hayırlısıyla nebil hocada olurum ameliyatımı...
People
15
8) Melisa Akcan (Öğrenci )
15.02.2016 14:37:33
Meniere ameliyatı olan birisi bilgi verebilir mi acaba? Benim annem bu ameliyatı olacak fakat biz ailece tedirginiz
People
12
9) ayla özakay (sınıf öğretmeni olarak ama 8 yıldır zinsel engeli öğretmeni yapıyorum)
03.06.2014 21:12:50
hocam meneire emeliyatında kaç günde iyileşirim.kaç günde ayakta bağımsızca hareket edebilirim.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer