KLİNİKLER
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı
ÜROLOJİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimiz’in bu haftaki konuğu İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Vural Solok.


*Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Burası Türkiye’nin ilk üroloji kliniğidir. 1909 yılında Cemil Paşa Sivil Tıbbiye ile Askeri Tıbbiyeyi birleştirir. Oraya Fransa’da bir hastanede üroloji eğitimi almış olan, İstanbul’un Rum ailelerinden birinin oğlu, Dr. Papa’yı getirir. Cerrahi kliniğinden 4 yatağı ona verir. Sonra harp çıkar. 1922 yılında Dr. Papa Yunanistan’a gider. Onun ilk asistanlarından olan Behçet Sabit Erduran Almanya’ya eğitime gider. Burada Dr. Bahattin Lütfi Varnalı kalır. 1925’de üniversitede reform hareketi başlar. Üroloji kliniği kurulur ve başına Dr. Behçet Sabit Erduran getirilir. 1933’de reform yapılır ve Haydarpaşa’daki klinik eski Şişli Çocuk Hastanesi’ne taşınır. Sonra bu klinik Cerrahpaşa Hastanesi’ne gelir. 1980 yılındaki YÖKkanunuyla kliniğimiz Anabilim Dalı olur.


*Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
9 profesör 6 doçentimiz bir de uzmanımız var. Son sene asistanlarını bir nevi uzman gibi çalıştırıyoruz. 12 de asistanımız var.


*Asistan sayınız yeterli mi?
Asistanın iyi yetişmesi için daha çok vaka görüp ameliyata girmesi gerekir. Sayıyı arttırırsak göreceği ameliyat sayısı azalacak. Çünkü üniversite hastanelerine SSK’daki gibi çok hasta gelmiyor. Ben aynı zamanda Türk Üroloji Derneği Başkanıyım. Bu nedenle asistanların sayısını arttırmak değil, mümkünse azaltmak gerekir.


*Yardımcı personel durumunuz nasıl?
Yardımcı personel durumumuz içler acısıdır. Hemşire yetersiz hemşireye yardımcı olacak personel de yetersiz. 4 tane hemşirem var. Bu sayı 10 olmalı. Emekli olanın yerine yenisi gönderilmiyor. Yaz aylarında burada işler durma noktasına gelir. Bir servis personel yetersizliğinden kapalıdır. Perkütan taş ameliyatı için aylar sonrasına gün veriyoruz, çünkü ameliyat masa sayımız yetersiz, yetişemiyoruz. Yani bizde olması gereken yardımcı hizmetli sayısı, yüzde 60 oranında az.


*Nöbet düzenlemeleriniz nasıl oluyor?
Bizde biri kıdemli 2 asistan nöbete kalır. Öğretim üyelerinin belirli günlerde ev nöbetleri vardır, gerektiğinde asistan telefonla arayabilir. Ayrıca 1 hemşire, 2 de hizmetli nöbete kalır. Zaten bu klinik kurulduğundan bu yana, İstanbul halkına uzun yıllar nöbet tutmuş bir kliniktir. Çok üroloji kliniği vardı ama nöbet tutmazlardı, hep Cerrahpaşa’ya yani bize gönderirlerdi. Biz o geleneğin mirasçılarıyız.


*Rotasyon uygulamanız nasıl oluyor?
Bizde cerrahi, nefroloji ve anestezi rotasyonu vardır.


*Eğitim programınız hakkında da bilgi verir misiniz?
Bu klinikte asistanlarımızı sürelerinden bir yıl fazla tutarız. Uzun yıllardır asistanları 5 yıldan sonra imtihana sokuyoruz. Zaten yeni kanunla üroloji ihtisası 5 yıla çıktı. Asistanların birer aylık poliklinik dönemleri olur. Haftada 3 gün sabahları vaka toplantıları yapılır. Her ayın son perşembesi klinikteki morbalite toplantısı olur. Onkoloji grubuyla 15 günde bir toplanırız. Ayda bir patoloji anabilim dalı ile kendi vakalarımızı tartışırız. Ayrıca hafta da bir de asistan semineri olur.

*Teknik donanımız nasıl, yeterli mi?
Teknik donanım açısından yüzde 90 iyiyiz. Çok şeyi kendi içimizde hallediyoruz. Ürodinami cihazı, 3 tane idrar akımını ölçen aletimiz, 2 tane ultrason cihazımız, 2 tane parkütan böbrek taşı ameliyatlarında kullanılmak üzere C kollu denilen röntgen makinemiz var. Endoskopi cihazlarımızın yenilenmesi gerekiyor, uzun süredir kullanıyoruz çünkü. Yani çoğu kliniğe göre iyiyiz.


*Bilimsel yayın durumunuz nasıl, kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Her yıl 4-5 yurtdışı 15-20 de yurtiçi yayınımız olur. Ancak herkesin bildiği şeyi saklamamıza gerek yok, kongreler için ilaç firmaları sponsor oluyor. Tebliği olanlara destek veriyor. Yoksa üniversitenin verdiği ödenekle bu olmaz. Çünkü bir yurtdışı kongreye katılmak 2500-3000 doları buluyor. Zaten yurtiçi kongrelere de kolay gidilmiyor, orada da firmalar sponsor oluyor.


*Anabilim dalınızı seçecek asistanlara ne gibi önerilerde bulunmak istersiniz?
Kliniğimizde böbrek transplantasyonu hariç her türlü ürolojik ameliyat yapılıyor. Asistan mesleğini iyi öğrenip uygulayacak imkanları bizde buluyor. Ama çok yoğun bir çalışma tempomuz var. Akşam 17:00’lere kadar burada iş var. Genç oldukları için bu yoğunluğu kaldırabiliyorlar ama, perişan oluyorlar. Yani işini sevecek, iyi öğrenmek isteyecek, yoğun çalışmayı kabul edecek asistanlar bizi tercih etsin.

*Teşekkürler...


Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer