KLİNİKLER
İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hast. A.D.
GÖĞÜS HASTALIKLARI
18 Nisan 2021, Pazar
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sema Umut.


Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Burası belediyenin hastanesi olarak kuruldu. Türkiye’nin en eski göğüs hastalıkları kliniklerinden biridir. Önceleri tüberküloz ağırlıklı çalışmalar oldu. Sonra zamanla diğer bölümlerde eklendi.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
14 öğretim üyesiyiz. Bunun 12’si profesör, 2 tanesi de doçenttir. 2 başasistan, 10 da asistanımız var.

Yardımcı personel durumunuz nasıl, ihtiyacı karşılıyor mu?
Vardiya usulüyle çalışılıyor. Hemşire, laborant ve hizmetliyi de koysanız, 80 kişi oluyor.
3 vardiya çalışıldığı için yeterli değil. Giden elemanın yerine yenisi alınmıyor. 8 hemşiremiz var, bir kısmı da ayrılmak üzere. Yani yardımcı personel açısından zor durumdayız.

Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
60 yatağımız var. Yüzde 100’e yakın dolulukla çalışıyoruz. Kışın hasta sayısı arttığından yatacak hastalar bir süre yatak boşalmasını bekleyebiliyor.

Nöbet düzenlemeleriniz hakkında da bilgi verir misiniz?
Burası 24 saat çalışır. Mesaiden sonra bir asistan, bir hemşire bir de yardımcı hizmetli nöbete kalır. Bir uzmanda evcil nöbet gibi, sorun olduğunda, telefonla asistana yapılması gerekenleri anlatır, yol gösterir.

Rotasyon uygulamanız nasıl oluyor?
Dahiliye, cerrahi, yoğun bakım ve kardiyoloji rotasyonları olur. Bir yıl bu rotasyon sırasında geçer.

Teknik donanımız, tıbbi araç-gereç durumunuz nasıl, eksikleriniz var mı?
Fonksiyon Laboratuvarımız Türkiye’nin sayılı Laboratuvarlarından biridir. Alerji laboratuvarımız, bronkoskopi ünitemiz var. Yakında bağışlarla 4 odalı, 11 yataklı tüberküloz ünitesi açacağız. Mikropları yok eden bir sistem kurulacak içine. Yani öyle acil tıbbi araç-gereçe ihtiyacımız yok. Ama uyku çekim cihazımız olsa, solunum fonksiyonlarını detaylı araştıran bir alet var, o da bizde olsa, isterim tabii. Ama elimizdeki imkanlarda yetersiz değil.

Bilimsel yayın durumunuz nasıl?
Her sene yurtdışı 3 yayınımız olur. İç yayınlarımız daha fazladır. Kongrelere kabul edilen bildiri sayısı da yılda 10’u geçer.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
İstanbul’daki kongreleri kendi imkanlarımızla takip ediyoruz. Ama yurtdışı oldu mu, bu ancak davet ile gerçekleşebiliyor.

Eğitim programınız hakkında bilgi verir misiniz?
Çok ciddi bir eğitim programımız var. Vaka takdimleri olur. Asistanların ve hocaların hazırladığı seminerler olur. Bu listeleri de asistanların fikirlerini alarak hazırlarız. Onlar ne anlatmak, bizden ne dinlemek istiyorlar, bunları öğreniriz. Her yıl imtihan yaparız, \'neyi ne kadar öğrenmişler’ diye. Asistan karneleri var. Hangi işlemi ne kadar yaptı, hangi hastayı ne kadar gördü, bunlar gösteren bir karne. Kısaca sıkı ve yoğun bir eğitim programımız var.

Anabilim Dalınızı seçecek asistanlara ne önerirsiniz?
Sadece bizim dalı değil tıbbı seçen kişi; mesleğini, insanları, insanlara yardım etmeyi sevmelidir. Çalışmayı, bıkmadan, yorulmadan çalışmayı da peşinen kabullenmelidir. Belki de bizim şansımız şimdiye kadar gelen tüm asistanlar çok iyi ve başarılılar. Son gelenlerin arasında hiç erkek yok, hepsi kadın. Söylediklerimizi yapıyorlar, çalışıyorlar.

Teşekkürler...

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer