KLİNİKLER
İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği
KADIN HAST. VE DOĞUM
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Kadın Hastalıkları ve Doğum Klinik Şefi Doç. Dr. Ali Baloğlu

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz, Ege Bölgesi’nde uzmanlık eğitimi veren ilk eğitim kurumu olan ve 1900’lü yılların başında faaliyet göstermeye başlayan, o zamanki adıyla Gurabayi Müslümin denilen Memleket Hastanesi’nin bir parçası olup, daha sonra, İzmir Memleket Hastanesi, İzmir Devlet Hastanesi ve son olarak Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi adını almıştır.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Hastanemize ve dolayısıyla Kadın Doğum Kliniği’ne ilk asistan, o zaman ki şartlar doğrultusunda 1917 yılında alınmış ve ilk mezunlar 1920’den sonra verilmiştir. Şu anda hastanemizde eğitim veren 3 ayrı Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği bulunmaktadır.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz 1 şef, 1 şef yardımcısı, 4 başasistan ve 2 uzmandan oluşmaktadır.

Hemşire ve yardımcı personel durumunuz nedir?
Yataklı kliniğimizde 8 hemşire ve 3 yardımcı personel çalışmaktadır. Diğer kliniklerle ortak kullandığımız poliklinik biriminde 1 hemşire ve 1 personel, doğum biriminde 10 ebe-hemşire ve 5 yardımcı personel çalışmaktadır.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranı nedir?
Servisimizde 34 yatağımız bulunmaktadır. Yatak doluluk oranı 2005 yılı için yüzde 81,4’tür.

Yıllık poliklinik ve ameliyat sayınız ortalama ne kadar?
2005 yılı için poliklinik sayımız 17 bin 838, toplam ameliyat sayısı ise 3 bin 129’dur.

Bir asistan eğitimi boyunca ortalama kaç ameliyat yapıyor?
Kliniğimizde eğitim alan bir asistan, eğitim süresi boyunca ortalama 150 sezaryen, 50 orta ameliyat, 55 abdominal histerektomi, 18 vaginal histerektomi yapmaktadır.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Her kıdemden 2, toplamda da 8 kişi olacak şekilde, kıdemli asistan tarafından nöbet listeleri oluşturulmaktadır. İlk yıl bir asistan ayda ortalama 12 nöbet tutmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Kliniğimizde temel eğitim, asistan ve uzman eğitimi olmak üzere iki basamaklı yapılmaktadır. Asistan eğitimi, çekirdek eğitim müfredatı uyarınca, her yıl kıdem seviyelerine göre planlanmış asgari pratik ve teorik bölümler içermektedir. Yine uzmanların eğitici olarak, hem pratik hem de teorik, belirli sayıda eğitim saatleri olmaktadır. Tezler uzmanlar tarafından yönetilmektedir. Ulusal ve yerel tüm bilimsel toplantılara katılım sağlanmaktadır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Çekirdek eğitim müfredatımız var. Temel olarak kanıta dayalı tıp uygulamalarını öğreterek tıbbi, etik, bioistatistik, araştırma planlaması gibi konularda planlanan temel bir program takip edilmektedir. Eğitim süresince sözlü ve yazılı olarak geri bildirim uygulamaları da yapılmaktadır.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Standart asistan karnelerini son iki yıldır düzenli uyguluyoruz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Tıpta uzmanlık tüzüğünde belirlenen rotasyon uygulamaları, aynen yapılmaktadır.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Kliniğimizde bilgisayar, tepegöz, barkovizyon, flip-chart, ultrason, kolposkopi, kütüphane, internet, kitaplar, süreli yayın abonelikleri, operasyon videoları, fotokopi ve fotoğraf makinesi ve laboratuvarlar mevcuttur.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Bu yıl kabul edilip basılan 3 yurt dışı yayınımız, 6’da yurt içi yayınımız bulunmaktadır. Yurt dışı kongrelerde 8 poster sunumu, yurt içi kongrelerde 11 poster sunumumuz oldu. Kliniğimizden toplam 6 kongre konuşması, 3 oturum başkanlığı, Jinekoloji Derneği’nin aylık eğitim toplantısında 4 konuşma, Ege Üniversitesi ve 9 Eylül Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalları’nda 1’er akademik konuşma, Dokuz Eylül Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı’nda 1 konuşma, gerçekleştirilmiştir.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Asistanlar, eğitim süreleri boyunca ortalama 2 kongreye katılmaktadır. Eğitim sezonu boyunca, aylık düzenlenen Jinekoloji Derneği’nin eğitim toplantılarına tüm kliniğin katılımı sağlanmaktadır. Ayrıca Ege Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda eğitim sezonu boyunca haftalık düzenlenen konferanslara, klinik işleyişini bozmayacak sayıda katılım sağlanmaktadır.

Son 5 yılda istifa eden asistan var mı?
Kliniğimizden istifa eden asistanımız bulunmamaktadır.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Kıdem-konum farkı olmaksızın tüm uzman ve asistanlar döner sermayeden eşit pay almaktadır.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Bölümümüz, jinekoloji ve obstetrik alanında hem teorik hem de pratik uygulamalar açısından eşit yoğunlukta dengeli ve çağdaş bir eğitim ve öğretim süreci içerisinde olup, bu anlamda gerçekten gönüllü olabilecek okuma ve araştırmaya yatkın, özverili, paylaşımcı ve sorumluluk sahibi genç meslektaşlarımızı aramıza almak istiyoruz. Teşekkürler. 9/10/2006
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer