KLİNİKLER
İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği
ORTOPEDİ VE TRAV
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği Şefi Prof. Dr. Muhittin Şener


Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi yaklaşık 160 yıllık bir geçmişe sahiptir. 1. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği, 1987 yılında yapılan bir düzenleme ile kurulmuş ve aynı yıl Opr. Dr. Özer Ülkü’nün klinik şefliğine atanması ile uzmanlık eğitimine başlamıştır. Şu ana kadar yaklaşık 40 dolayında uzman hekim yetiştirmiştir.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Kliniğimizde 22 yıldır asistan eğitimi verilmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Kadromuzda 1 şef, 1 şef yardımcısı, 1 başasistan, 3 uzman ve 10 tıpta uzmanlık öğrencisi bulunmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Servisimizde 7 hemşire, 1 tıbbi sekreter, 2 ortopedi teknisyeni ve 2 temizlik elemanı bulunmaktadır. Ayrıca bir fizyoterapist arkadaşımız da bizimle birlikte çalışmaktadır. 2006 yılında kliniğimize bağlı kurduğumuz ortez-protez ünitesinde, ortez-protez teknikeri olan 2 arkadaşımız görev yapmaktadır.

Eğitim programınız nedir?

Kliniğimizde cuma günleri haftalık yapılan ameliyatların değerlendirildiği toplantı ile seminer ve makale saati yapılmaktadır. Ayrıca her hafta pazartesi ve çarşamba günleri poliklinik hastalarının değerlendirildiği vaka konseyi yapılmaktadır. Kliniğimiz salı günleri yapılan Ortopedik Onkoloji Konseyinin ve perşembe günleri yapılan Diabetik Ayak Konseyinin de üyesidir. Ayrıca, ayda bir Ege Bölgesi’ndeki üniversite ve eğitim hastaneleri ortopedi kliniklerinin aylık toplantılarına da katılmaktayız.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Kliniğimizde 31 yatak bulunmaktadır. Bu yataklardan 4 tanesi çocuk hastalar için ayrılmıştır. Hasta odalarımız genellikle 3 kişiliktir. Ayrıca tek kişilik 2 özel odamız bulunmaktadır. Yatak doluluk oranımız yüzde 88.4’tür.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

2008 verilerine göre poliklinik sayımız yaklaşık 27 bin kadardır. Bu sayıya kliniğimize bağlı semt polikliniğinde muayene olan yaklaşık 5 bin hastayı da dahil edersek, toplam poliklinik sayısı 32 binin üzerindedir. 2008 yılında 6 bin 355 ameliyat yapılmıştır.

Nöbet düzenlemelerini nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl asistanı ortalama kaç nöbet tutuyor?

İlk yıl asistanları 6 ay süreyle gün aşırı nöbet tutmaktadır. Altı aydan sonra 3 günde bir, daha sonraki yıllarda ise daha az sayıda nöbet tutmaktadırlar.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mıdır?

Kliniğimizde Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği, Eğitim Konseyi (TOTEK) tarafından hazırlanmış çekirdek eğitim programı uygulanmaya çalışılmakta ve asistan karneleri tutulmaktadır. Eğitim verilen kurumlar arasında eğitici sayısı, teknik donanım ve fiziki koşullar bakımından farklılıklar olması nedeniyle çekirdek eğitim programlarının uygulanmasında bazı zorluklar olduğunu düşünüyorum.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz ?

Ortopedi ve Travmatoloji uzmanlık eğitiminin zorunlu genel cerrahi, fizik tedavi ve rehabilitasyon ile anestezi ve reanimasyon klinikleri rotasyonları yaptırılmaktadır. Ayrıca ortopedi klinikleri arasında da asistan değişim programı uygulanmaktadır. Bakanlığın asistanların eşit sürelerde kliniklerde çalışması hakkında çıkarmış olduğu genelge, asistan eğitimi açısından yararlı olmakla birlikte rutin işleyişte bazı zorlukları da beraberinde getirmektedir. Diğer yandan zorunlu rotasyonların hem süre hem de rotasyon yapılması gereken ana dallar açısından günümüz tıbbındaki gelişmelere göre yeniden düzenlenmesine ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

2008 yılında kliniğimiz adresli ulusal yayın sayısı 3, uluslararası yayın sayımız ise 7 dir. Klinik asistanlarımız da bu çalışmalara aktif olarak katılmaktadır.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Bu konuda giderek artan oranda destekleyici bulma zorluğu yaşanmasına rağmen özellikle asistanların derneğimiz eğitim konseyi tarafından desteklenen temel eğitim kurslarına katılımı sağlanmaktadır. Bunun dışındaki toplantılara imkânlarımız ölçüsünde katılıyoruz.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Kliniğimiz hasta sayısı ve yapılan ameliyatlar bakımından yeterli sayı ve çeşitliliğe sahiptir. Hedefimiz mesleki açıdan yeterli bilgi birikimi ve beceriye sahip, bilimsel değerleri ön planda tutan bir uzman hekim olarak yetişmenizi sağlamaktır. Ancak, eğitim göreceğiniz branşı gerçekten isteyerek belirlemenizin ve kişisel gayretinizin de mesleki başarınızda çok önemli olduğunu unutmayınız. Son olarak, ortopedi ve travmatoloji eğitim sürecinin yorucu olmasının yanında, özellikle kliniğimize özgü keyifli yönleri olduğunu da belirtmek isterim.


Teşekkürler.

Klinikte görev yapan görev yapan akademisyen, hekim ve asistanlar:
Klinik Şefi
Prof. Dr. Muhittin Şener

Klinik Şef Yard.
Opr. Dr. Ünal Boz

Başasistan
Opr. Dr. Ahmet Kurtulmuş

Uzmanlar
Uzm. Dr. Hasan Karapınar
Uzm. Dr. Cemal Kazımoğlu
Uzm. Dr. Serhan Yağdı

Asistanlar
Dr. Tarık Alphan
Dr. Tuğrul Bulut
Dr. Ulaş Akgün
Dr. Attila Bozkurt
Dr. Korkut Arar
Dr. Bilgehan Çatal
Dr. Özgün Barış Güntürk
Dr. Haluk Çabuk
Dr. Mehmet Barış Üçer
Dr. Gökhan Yaman
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer