KLİNİKLER
Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Ana Bilim Dalı
BİYOKİMYA
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Değer

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
1982 yılında Tıp Fakültesinin kuruluşu ile birlikte anabilim dalımız kuruldu. 1985’ten beri uzmanlık eğitimi ve 1990’dan beri de Sağlık Bilimleri Enstitüsüne bağlı yüksek lisans ve doktora eğitimleri verilmektedir. Karadeniz Teknim Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Klinik Biyokimya Laboratuvarı, bir yönerge ile Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı tarafından yönetilmektedir. Bu laboratuvarda klinik kimya (rutin biyokimya, hormonlar ve tümör markörleri), hemogram, idrar, koagulasyon ve spesifik proteinler, HPLC testleri, acil ve araştırma (moleküler analizler, atomik absorpsiyon, GC-MS, elektroforez) birimleri öğretim üyelerimizin denetiminde çalışmaktadır.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Bölümümüzde 25 yıldır asistan eğitimi verilmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Altı profesör, 3 doçent öğretim üyesi ile 1 uzman, 8 araştırma görevlisi (TUS kökenli) ve 8 araştırma görevlisi (Sağlık Bilimleri Enstitüsü kökenli) olmak üzere akademik kadromuz toplam 26 kişiden oluşmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Rutin Klinik Laboratuvarımızda teknik eleman, hemşire ve yardımcı sağlık personeli olarak toplam 50 kişi çalışmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
KTÜ Tıp Fakültesi için hazırlanan özel bir uzmanlık eğitim programı uygulanmaktadır. Bu amaçla programlı teorik ve uygulamalı uzmanlık dersleri öğretim üyeleri tarafından verilmektedir. Bu derslerden bazıları şunlardır: Klinik Laboratuvarda İnstrumentasyon ve Otomasyon, Laboratuvarda İstatistik ve Kalite Kontrolü, Klinik Kimyada hesaplamalar, Laboratuvar Uygulamaları-I (1. yıl asistanları için), Klinik Enzimoloji ve Protein Markörler, Fonksiyonel ve Patolojik Biyokimya–I, Metabolizma Bozuklukları, Laboratuvar Uygulamaları–II (2. yıl asistanları için), Moleküler Biyolojik Teknikler, Fonksiyonel ve Patolojik Biyokimya-II, - Laboratuvar Uygulamaları-III, Gebelik Biyokimyası (3. yıl asistanları için), Pediatrik Klinik Kimya, Serbest Radikaller ve Hastalıklar, Laboratuvar Yönetimi, Laboratuvar Uygulamaları–IV (4. yıl asistanları için).

Ayrıca gerektiğinde asistanlarımız yüksek lisans ve doktora derslerine de katılmaktadırlar. Dolayısıyla hem teorik hem de pratik bilimsel eğitimleri en iyi bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Asistanlarımız kanıta dayalı laboratuvar tıbbı ile ilişkili konularda yetkin uzmanlar olacak şekilde eğitilmektedir.

Fakültemizden mezun olan uzmanlar tıbbi biyokimya uzmanlık eğitiminde zorunlu olan klinik kimya testleri yanında kan sayımı, koagülasyon, kromatografi (HPLC ve GC-MS), elektroforez ve blotting, atomik absorpsiyon spektrofotometresi, nükleik asit izolasyonu, PCR ve nükleotid diz Laboratuvar Uygulamaları analizi, ultrasantrifügasyon gibi teknikleri de öğrenmektedirler.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Yalnızca laboratuvar hizmeti vermekteyiz.

Yıllık test sayınız ortalama kaçtır?
Rutin ve acil laboratuvarlarımızda yılda yaklaşık 3 milyon 500 bin test (klinik kimya, immünoassaylar, hemogram, koagülasyon, idrar, spesifik proteinler, HPLC testleri, elektroforez, atomik absorpsiyon, moleküler testler) yapıyoruz.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Birinci yıl asistanları haftada 1 ya da 2 nöbet tutmaktadır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Var. Yukarıda söz edilen fakültemize özgü uzmanlık eğitim sisteminde 1 yıl asistanları temel eğitim desteği aldıktan sonra, 2 yıldan itibaren eğitimler rutin klinik laboratuvarımızda devam etmektedir.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Zorunlu nükleer tıp rotasyonu dışında, asistanlarımıza en az onbeşer günlük tıbbi mikrobiyoloji, hematoloji ve kan bankası rotasyonlarını öneriyoruz.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
2009 yılında Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalında 17 uluslararası, 8 ulusal makale ile 18 kongre bildirisi üretilmiştir.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Öğretim üyeleri ve asistanların kongre katılımı iyidir. Fakültemizin uzmanlık eğitimi yönergesi gereğince asistanların uzmanlık sınavına alınabilmesi için en az iki kongreye, biri bildirili olmak şartıyla katılmaları zorunludur.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
KTÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalında uzmanlık eğitimini tamamlayan hekimler laboratuvar tıbbı konusunda hem teorik hem de pratik yönlerden tam donanımlı, laboratuvar yönetimi konusunda gerekli tecrübeleri edinmiş, çağın tüm bilişim tekniklerini kullanabilir, kendinden emin birer uzman olarak sağlık camiasına katılmaktadırlar.
Ana Bilim Dalında görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

Ana Bilim Dalı Başkanı
Prof. Dr. Orhan Değer

Öğretim Üyeleri
Prof. Dr. Ekin Önder
Prof. Dr. E. Edip Keha
Prof. Dr. Asım Örem
Prof. Dr. Haluk Testereci
Prof. Dr. S. Caner Karahan
Doç. Dr. Yüksel Aliyazıcıoğlu
Doç. Dr. Birgül Kural
Doç. Dr. Ahmet Alver

Uzman
Dr. Fulya B. Yücesan

Araştırma Görevlileri
Dr. Ayşegül Turan
Dr. Tuba Esen
Dr. Sabiha Kamburoğlu
Dr. Selçuk Yaman
Dr. Ayşegül Yılmaz
Dr. Nazime Çebi
Dr. Süret Ağaç
Dr. Hüseyin Yaman
Ayşegül Uzun
Buket Akcan
Yelda Birinci
Cemil Kahraman
Ayşe Şentürk
Müge Kopuz
Diler Us
Tuğba Çakıroğlu
22/03/2010
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer