KLİNİKLER
Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği
KALP VE DAMAR CERR.
25 Nisan 2011, Pazartesi

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi ve Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği Şefi Doç. Dr. Hasan Sunar

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Koşuyolu Kalp Hastanesinin tarihçesi,  dönemin Başbakanı merhum Turgut Özal’ın dönemin Sağlık Bakanı Mehmet Aydın’a verdiği direktif ile 1985 yılında başlamaktadır. 1985’li yıllarda İstanbul’da açık kalp ameliyatları konusunda uzmanlaşmış merkez sayısı son derece kısıtlı olduğu için çok sayıda kalp hastası kalp ameliyatı için yurt dışına gönderilmekteydi. Özellikle koroner bypass ameliyatlarının yapılabildiği bir kardiyovasküler cerrahi kurulması amacıyla Koşuyolu semtinde bulunan Tüberküloz Dışı Göğüs Hastalıkları ve Astım Hastanesi olarak işlev gören Koşuyolu Hastanesi seçildi. Bu merkezin kurulması amacıyla da Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi doktorları görevlendirildi. 24 Ocak 1985 tarihinde Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Başhekimi Dr. Kemal Beyazıt,  Kardiyoloji Şefi Dr. Mehmet Özdemir ve Kardiyovasküler Cerrahi Şef Yardımcısı Dr. Cevat Yakut kurucu ekip olarak Ankara’dan geldiler. Merkezin kuruluşu ile ilgili altyapı çalışmaları hızla gerçekleştirilerek 02 Şubat 1985’te ilk açık kalp ameliyatı yapıldı. Hafta sonu Ankara Yüksek İhtisas Hastanesinden gelen ekibin yaptığı koroner bypass ağırlıklı ameliyatlarla ilk yıl içinde 400’ü aşkın vakaya açık kalp ameliyatı yapıldı. 1986 yılında yoğun bakım üniteleri tamamlandı ve içinde iki adet anjiyografi ve katater laboratuvarı bulunan Hemodinami Birimi ve 4 açık kalp ameliyathanesi hizmete geçirildi. 1987 yılında Tüberküloz Dışı Göğüs Hastalıkları ve Astım Hastanesi olan ismi Koşuyolu Kalp ve Araştırma Hastanesi olarak değiştirildi. 1988 yılında kalp nakli programı ile ilgili hazırlıklar ve altyapı çalışmaları tamamlanarak Eylül 1989 tarihinde merkezimizde ilk kalp transplantasyonu başarı ile gerçekleştirildi. Yapılan kalp transplantasyonu aynı zamanda ülkemizin uzun dönem yaşayan ilk kalp nakli vakası olmuştur.

Hastanemiz yeni binasına Mayıs 2005 tarihinde, faaliyetlerine hiç ara vermeksizin taşındı. Resmi açılışı 13 Ağustos 2005 tarihinde Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmış olup, çalışmalarına kalp transplantasyonu ve açık kalp cerrahisi merkezi olarak devam etmektedir.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Hastanemiz Kalp ve Damar Cerrahisi Biriminde 1985 yılından bu yana asistan eğitimi verilmektedir. O tarihten bu yana kurumumuzda 73 doktor kalp ve damar cerrahisi uzmanı olmuştur.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Akademik kadromuz 5 klinik şefi, 5 klinik şef yardımcısı ve 5 başasistandan oluşmaktadır. On iki kardiyovasküler cerrahi uzmanı görev yapmakta olup, 28 asistan kalp ve damar cerrahisi uzmanlık eğitimi almaktadır.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Hastanemizde görev yapan yardımcı sağlık personelimiz 4 eczacı, 4 biyolog, 3 psikolog, 2 fizyoterapist, 1 diyetisyen, 5 tıbbi teknolog, 21 anestezi teknisyeni, 45 laboratuvar teknisyeni, 33 radyoloji teknisyeni, 5 acil tıp teknisyeni, 3 diyaliz teknikeri, 2 kimya teknisyeni, 1 ortez protez teknikeri, 15 toplum sağlığı teknisyeni, 394 hemşire, 8 ebe, 25 tıbbi sekreter, 15 veri elemanından oluşmaktadır.

 

Eğitim programınız nedir?

Eğitim programımız tıpta uzmanlık sınavı (TUS) ile kliniğimize eğitim almak üzere gelen Sağlık Bakanlığına bağlı hekimlerin ihtisas eğitiminin yanı sıra, yurt dışından burslu statüsünde ülkemizde kalp ve damar cerrahisi eğitimi almak isteyen doktorları kapsamaktadır. Eğitim programımız, asistanlara pratik cerrahi eğitimi yanında seminer ve ortak konsey programları ile teorik olarak da desteklenerek yürütülmektedir. Ayrıca, yurt dışından gelerek cerrahi bilgi ve görgüsünü artırmak üzere başvuru yapanlara “fellowship” ve “observer” katılımcı programlarımız hitap etmektedir.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Hastanemizde 441 yatağımız bulunmaktadır. Bu yatakların 96 adedi yaklaşık dörtte biri yoğun bakım yatağından oluşmaktadır. Yatak doluluk oranımız yüzde 100’e yakın oranda seyretmektedir.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

2010 yılında hastanemizin  yıllık poliklinik sayısı 255 bin 298 hastadır. 2010 yılında yıllık ameliyat sayımız 4.449, yıllık transplantasyon sayısı 25’tir.

Kliniğimiz kuruluşundan bu yana 26 yıllık periyodda toplam 48 bin 747 kalp ameliyatı, 91 kalp transplantasyonu gerçekleştirilmiştir.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Nöbet düzenlemeleri aylık yapılmaktadır. Yeni başlayan bir cerrahi asistanı ayda en az 10 nöbet tutmaktadır.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Asistan eğitimleri Sağlık Bakanlığının yönergeleri doğrultusunda, belirli dönemlerde belirli aşamaları sağlayacak şekilde düzenlenmekte olup, 5 yıllık eğitim süreci sonunda hem teorik hem de pratik alanda müstakil çalışabilecek nitelikte kalp ve damar cerrahi uzmanı yetişmektedir.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Rotasyon uygulamaları Sağlık Bakanlığının yönergeleri doğrultusunda ve İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şubesi koordinasyonunda kendi kurumumuzda ya da Sağlık Bakanlığına bağlı diğer eğitim ve araştırma hastanelerinde yapılmaktadır. Kurumumuzun dal hastanesi olması nedeniyle yasal rotasyon programını yürütecek klinikleri bulunmayan rotasyon programları dış merkezlerde (göğüs hastalıkları ve göğüs cerrahisi rotasyonları) yapılmaktadır.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Hastanemizde 2010 yılında yapılan ulusal yayın sayısı 90, uluslararası yayın sayısı 35’tir. 2010 yılında yapılan yayınlara atıf sayısı 122’dir. Ulusal bilimsel kongre katılım sayısı 75, uluslararası bilimsel kongre katılım sayısı 38 dir.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Kardiyovasküler cerrahi alanında kongrelere kurum olarak bildiri sunumu, panellerde konuşmacı, moderatör ve oturum başkanlığı görevlerinde katılmaktayız. Bazı kongrelere tele konferans yöntemi ile ameliyathanelerimizden yayın yapılmak suretiyle katılmaktayız. Kalp ve damar cerrahisi alanında, ulusal dernekler tarafından düzenlenen yıllık bilgilendirme ve okul toplantılarının bir bölümü de kurumumuzda gerçekleştirilmektedir.

 

Teşekkürler

 

Kliniğinizde görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve ünvanları

 

Klinik şefleri:

Doç. Dr. Hasan Sunar

Prof. Dr. H. Mete Alp

Prof. Dr. Rahmi Zeybek

Doç. Dr. M. Kaan Kırali

Uzm. Dr. Mehmet Balkanay

 

 

Klinik şef yardımcıları:

Doç. Dr. Nilgün Bozbuğa Ulusoy

Doç. Dr. Mesut Şişmanoğlu

Doç. Dr. Mehmet Erdem toker

Doç. Dr. Cengiz Köksal

Doç. Dr. Mehmet Özkökeli

 

 

Uzmanlar:

Doç. Dr. Murat Başaran

Uzm. Dr. Mehmet Altuğ Tuncer

Uzm. Dr. Murat Bülent Rabuş

Uzm. Dr. Mehmed Yanartaş

Uzm. Dr. Nihat Çine

Uzm. Dr. Sabit Sarıkaya

Uzm. Dr. Ali Fedakar

Uzm. Dr. Fuat Büyükbayrak

Uzm. Dr. Serpil Gezer Taş

Uzm. Dr. Arzu Antal Dönmez

Uzm. Dr. Hasan Erdem

Uzm. Dr. Eylem Yayla Tuncer

Uzm. Dr. Özgür Arslan

Uzm. Dr. Ahmet Elibol

Uzm. Dr. Taylan Adademir

Uzm. Dr. Kamil Cantürk Çakalağaoğlu

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Hasan özpolat (Tekstil)
19.02.2021 23:45:28
Bende bir kalp hastasıyım ve tek damar baypas ameliyatı oldum yedi ay önce bu gün gittiğim eko çekiminde bana kalp nakil sırası almamın iyi olduğunu söylediler yaşım 42 daha genç olduğumu söyledi doktorum benimde teraddütlerim var nakil başarı oranı ile ilgili bilgiye sahip değilim üç çocuğum var en büyüğü 11 yaşında daha doğrusu böyle bir operasyon için korkıyorum
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer